Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bolboroseste chiuveta bucătărie


Postări Recomandate

Acum 2 ore, asterix196803 a spus:

,Trebuie curăţată bine toată coloana de scurgere a chiuvetelor, începând de jos până la ultimul etaj, începând de la subsol.Degeaba o desfunzi doar la un etaj dacă la subsol e un cot parţial înfundat de mizerie.Instalatorul trebuie să se asigure că la subsol nu există porţiuni de canalizare cu ,,burtă,, în care apa bălteşte în loc să se scurgă complet gravitaţional.Câtă vreme unor locatari de la etaje superioare le-a ieşit apa în chiuvete, iar la parter nu s-a întâmplat asta, problema a fost undeva în coturile lor.Dacă se înfunda prima dată jos, primii afectaţi erau parterul şi primul etaj, fiindcă toată mizeria ieşea la ei... " (validae)

De citeva zile tot cauta rezolvari pe diverse forumuri

https://forum.softpedia.com/topic/1213140-bolboroseste-chiuveta-bucatarie/#entry29091819

.......dar cel mai sigur cauta un instalator cu experienta si vezi ce trebuie remediat....

(verifica instalatia din casa si undeva la subsol in cazul daca nu este inundat si canalizarea blocului este cu probleme !!)

Am avut 2 instalatori. Unul,al asociației, care a venit când am avut inundația și care a băgat șarpele. 

Al doilea, care mi s-a spus că e mai profesionist,a vrut sa meargă la etajul 4,dar nu e nimeni de găsit acolo.

Dar nici unul nu a mers la subsol.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Înțelegi ca dacă țeava din subsol e plina de spuma, următoarea tranșă de lichid chiar dacă are aerisire deasupra, se comporta ca un piston și tot ce e între coloana de spuma și coloana de apa, formează presiune care forțează în cel mai apropiat sifon? 

1 oră în urmă, d2134 a spus:

Bolborositul e cauzat de infundarea aerisirii. 

 

Link spre comentariu

Asta am zis si eu pe pagina precedenta, fara o aerisire buna (luat aer pe sus) are sa bolboroseasca in continuare. 

 

Eu vorbesc din experienta proprie, nu din presupuneri. Iar vecinul care avea evacuarea masinii de spalat in pluviala era sub mine, el fiind la parter. Cum spala la 5 dimineata... era o placere sa te trezesti in zgomote ca-n pestera.

 

Cum constructorul (era cladire noua, cateva luni) voia doar sa astupe gaura la nivel de apartament, corectand efectul, nu cauza, am vandut apartamentul si am transferat problema altuia. Caci atunci cand vointa comuna nu e, atunci e fiecare pentru el. Asa e la bloc.

Link spre comentariu

     Dacă ăla de la 4 a tăiat teava care duce pe acoperiș,soluția e șă-l convingă să monteze pe țeavă un teu și un  aerator,dar zice că nu-l găsește acasă.

     De pus dop și dus scurgere de la 1 pănă în subsol.iar e o problemă,blocul având la parter magazin,mai mult ca sigur coloana cotește pe tavanul magazinului până la perete,apoi drept spre subsol-presupun asta deoarece sigur în apartament, intre hol și bucătărie e un perete despărțitor,ce nu se regăsește în magazin.

  P.S. s-ar putea și subsolul să fie plin ochi de dejecții și să nu se poată intra în el sub nici o formă.

Editat de adydep
Link spre comentariu
1 oră în urmă, adydep a spus:

     Dacă ăla de la 4 a tăiat teava care duce pe acoperiș,soluția e șă-l convingă să monteze pe țeavă un teu și un  aerator,dar zice că nu-l găsește acasă.

E musai sa urce pe acoperis si sa vada cum sta treaba, nu are nevoie sa vada din casa aluia de la 4. Pe acoperis vezi toate aerisirile.

Link spre comentariu

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, ajutor, sfaturi și implicare!

 

Din discuția pe care am avut-o azi telefonic cu instalatorul asociației căruia i-am sugerat variantele de pe forumuri, în urma căruia nici măcar nu s-a sinchisit să vină să vadă: "Lasă dom'le să bolborosească,cu ce te deranjează?!" ,am decis sa incerc administrativ.

 

Voi face cerere către asociația de proprietari cu număr de înregistrare în care voi specifica data la care am avut inundația,cu poze, și faptul că persistă aceste bolboroseli.

Sa ia masuri să verifice de sus până jos coloana,nu stau eu sa fac pe detectivul.

 

Fac cerere pentru ca plătesc asigurare iar în caz de eveniment să dovedesc ca am înștiințat asociația. Vorba zboară,ce e scris rămâne. 

Vor trebui să formuleze un răspuns. 

 

Mulțumesc încă o dată tuturor!

 

Link spre comentariu
Acum 12 ore, Florin8 a spus:

voi specifica data la care am avut inundația,

Pt cei care mai sustin ca e din cauza aerisirii...in caz ca aerisirea e obturata, coloana de apa de pe teava suge apa din sifon, pt ca cere aer pt deplasare. Nu intra aer prin supapa de aerare, intra prin primul sifon disponibil. In nici un caz nu face inundatie. Apare suctiune, si odata golit sifonul, apare mirosul de coloana in incinta. Inundatia apare cand teava e obturata. Daca inundatia e frecventa, corpul care obtureaza e solid, si in scurta vreme se infunda de tot, nu refulează doar la debite mari. Daca e spuma asa cum banuiam, e doar aleator si intre doua episoade, scurgerea se comporta normal, indiferent de debit.

Totuși e bine sa ne hotărâm. In chiuveta de la bucătărie borboroseste, sau refulează. Refularea nu mai poate fi de la spuma, nici de la aerisire proasta a coloanei.

Link spre comentariu
Acum 11 ore, doru3160 a spus:

 

Totuși e bine sa ne hotărâm. In chiuveta de la bucătărie borboroseste, sau refulează.

Bolboroseste. Nu a refulat.

Inundația a venit de la etajul 3, acolo a refulat pentru ca a fost înfundat un cot.

Editat de Florin8
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări