Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Barete 2×58 arse Samsung 43


Postări Recomandate

Va salut,am schimbat baretele la acest tv samsung ue43ru7172u,doua barete ori 58 leduri pe fiecare,tensiune de alimentare pe barete 167.8v(leduri la 6v)....după 4 zile clientul.ma suna și spune ca o.parte e întunecată..demontat....o bareta arsa..cealaltă urmeaza probabil...începe sa se inegreasca..ce părere aveti???

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Trebuie sa curatati ghidul de lumina (plasticul acela care disperseaza lumina), nu trebuie sa atinga ledurile. Sau dupa caz sa-l schimbati. Vedeti ca la capete panelul are 2 aripioare , le ridicati putin sa stea plasticul mai sus. Apoi baretele noi trebuie apasate bine pe panel.

Altfel se fac din nou asa ca-n pozeS20220428_0002.thumb.jpg.67c465d60ab9e826861bdf0c99a426a5.jpgS20220428_0003.thumb.jpg.f787ef52f47ef1ea4f0fec42b2112389.jpgS20220428_0004.thumb.jpg.c3354b9b22da91be86098fddd552f576.jpg

Link spre comentariu
Acum 14 minute, Gabriel_S a spus:

Trebuie sa curatati ghidul de lumina (plasticul acela care disperseaza lumina), nu trebuie sa atinga ledurile. Sau dupa caz sa-l schimbati. Vedeti ca la capete panelul are 2 aripioare , le ridicati putin sa stea plasticul mai sus. Apoi baretele noi trebuie apasate bine pe panel.

Altfel se fac din nou asa ca-n pozeS20220428_0002.thumb.jpg.67c465d60ab9e826861bdf0c99a426a5.jpgS20220428_0003.thumb.jpg.f787ef52f47ef1ea4f0fec42b2112389.jpgS20220428_0004.thumb.jpg.c3354b9b22da91be86098fddd552f576.jpg

Nu arata asa la mine....

20220522_134649.jpg

20220522_134524.jpg

Link spre comentariu

Ca să nu se mai ardă, daţi jos porcăria aia de bandă dublu adezivă de pe barete şi puneţi vaselină siliconică.Baretele nu au răcire corespunzătoare prin acea bandă adezivă, de aceea se şi ard repede ledurile.În plus, avertizaţi utilizatorul tv să-l pună undeva unde soarele sau lumina puternică să nu cadă direct pe ecran, astfel încât să nu fie nevoie de utilizarea iluminării ,,backlight,, la 100%. Dacă merge la un maxim de 60% cu iluminarea, baretele vor ţine mult şi bine...

Link spre comentariu
Acum 30 minute, validae a spus:

Ca să nu se mai ardă, daţi jos porcăria aia de bandă dublu adezivă de pe barete şi puneţi vaselină siliconică.Baretele nu au răcire corespunzătoare prin acea bandă adezivă, de aceea se şi ard repede ledurile.În plus, avertizaţi utilizatorul tv să-l pună undeva unde soarele sau lumina puternică să nu cadă direct pe ecran, astfel încât să nu fie nevoie de utilizarea iluminării ,,backlight,, la 100%. Dacă merge la un maxim de 60% cu iluminarea, baretele vor ţine mult şi bine...

După 4..5 zile...???

Link spre comentariu

Tensiunea nu este mare pentru un grup de 29 de leduri. Ori racirea este deficitara ori ai ceva impulsuri parazite pe care nu le poti vedea decat cu osciloscopul si pe care protectia nu le sesizeaza. Schimba si electroliticii de pe backlight (si inainte si dupa invertor).

Am gasit de multe ori ca backlightul sa nu se aprinda deoarece condensatorul de filtraj de pe alimentarea lui (imediat dupa dioda redresoare) era uscat. Puteam sa jur ca o dioda de pe bareta era arsa. Din cauza impulsurilor parazite (filtraj prost sau inexistent) tensiunea pe barete era foarte mare si intra protectia invertorului. Poate la tine tensiunea creste in timp (deci si curentul prin leduri) suficient de mult incat sa incalzeasca rau ledurile dar mai jos de pragul de protectie. Incep sa cred ca la astea (mai ales la seria NU) protectia este ca si inexistenta.

Editat de yokoono
Link spre comentariu
1 oră în urmă, Gabriel_S a spus:

Plasticul atinge ledurile, de aia au crapat asa repede. Lasati banda cu care vin baretele, dar apasati-le bine pe panou. Daca puneti vaselina siliconica se vor ridica si vor atinge plasticul, e o prostie

O sa  încerc sa mai ridic piciorușele numai sa îmi permita spatiul și ar fi bine sa meargă sa intorc plexiglasul ala  cu partea afecatata în partea de sus.Si mai e o problema...baretele fiind noi sa vad ce zice vanzatorul .

Link spre comentariu

Vânzătorul va invoca probabil faptul că garanţia se oferă doar dacă baretele au fost înlocuite de către o firmă agreată, bla, bla....deci slabe şanse.

Referitor la folosirea pastei siliconice, nu e o prostie.Eu am folosit metoda asta şi dă rezultate excelente, iar dacă baretele se fixează suplimentar şi cu două-trei şuruburi prinse ,,în margini,, nu mai există pericolul desprinderii lor ulterioare.Nu am folosit încă silicon la televizoare tip ,,Edge,, dar cu prima ocazie o s-o fac.Îmi păstrez părerea fermă că banda dublu adezivă e o porcărie ce contribuie la supraîncălzirea benzilor.Pentru fabricant e simplu, are vânzarea asigurată, depanatorul ia castanele...

Link spre comentariu

Nu poti intoarece plasticul fara acceptul proprietarului. Din constructie plasticul are difuzarea luminii mai opaca jos. Intors, imaginea va fi foarte luminoasa jos si intunecata sus. Mai poti deplasa baretele cu leduri stanga/dreapta astfel incat ledurile sa nu mai cada pe portiunea arsa. Cu pila, freza si rabdare se poate. Problema mare este plasticul crapat si asta este ireparabil.

Editat de yokoono
Link spre comentariu
Acum 29 minute, validae a spus:

Vânzătorul va invoca probabil faptul că garanţia se oferă doar dacă baretele au fost înlocuite de către o firmă agreată, bla, bla....deci slabe şanse.

Referitor la folosirea pastei siliconice, nu e o prostie.Eu am folosit metoda asta şi dă rezultate excelente, iar dacă baretele se fixează suplimentar şi cu două-trei şuruburi prinse ,,în margini,, nu mai există pericolul desprinderii lor ulterioare.Nu am folosit încă silicon la televizoare tip ,,Edge,, dar cu prima ocazie o s-o fac.Îmi păstrez părerea fermă că banda dublu adezivă e o porcărie ce contribuie la supraîncălzirea benzilor.Pentru fabricant e simplu, are vânzarea asigurată, depanatorul ia castanele...

Barete edge cu suruburi se mai gasesc prin seria D, la seria NU, RU, TU... a pune pasta siliconica in loc de dublu adeziva ramane o prostie care va duce fix la ce reclama initiatorul topicului. Succes la cârpeala!

Link spre comentariu
Acum 38 minute, yokoono a spus:

Nu poti intoarece plasticul fara acceptul proprietarului. Din constructie plasticul are difuzarea luminii mai opaca jos. Intors, imaginea va fi foarte luminoasa jos si intunecata sus. Mai poti deplasa baretele cu leduri stanga/dreapta astfel incat ledurile sa nu mai cada pe portiunea arsa. Cu pila, freza si rabdare se poate. Problema mare este plasticul crapat si asta este ireparabil.

Este și crapat....și nu am cum sa deplasez baretele...și oricum era mai luminos jos

Link spre comentariu

Mai ramane de eliminat si portiunea de plastic care s-a ars. Eu am curatat cu caterul portiunea arsa. Nu mult. Asa indepartezi si ledul incat sa nu mai faca contact direct cu plasticul. In schimb, de la arsura, fumul se ridica spre partea de sus si afuma folia pana aproape de marginea superioara. M-am ferit sa curat dispersorul cu spirt, alcool, deoarece parca are pe el depus un strat de ceva ca o pudra. Sau cauti un televizor cu panelul spart si faci transplantul. Doar sa nu fie cu backlightul ars si proprietarul sa sparga panelul. Ajungi in aceeasi situatie. Altfel lucrarea va fi departe de ce a fost original.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, yokoono a spus:

Mai ramane de eliminat si portiunea de plastic care s-a ars. Eu am curatat cu caterul portiunea arsa. Nu mult. Asa indepartezi si ledul incat sa nu mai faca contact direct cu plasticul. In schimb, de la arsura, fumul se ridica spre partea de sus si afuma folia pana aproape de marginea superioara. M-am ferit sa curat dispersorul cu spirt, alcool, deoarece parca are pe el depus un strat de ceva ca o pudra. Sau cauti un televizor cu panelul spart si faci transplantul. Doar sa nu fie cu backlightul ars si proprietarul sa sparga panelul. Ajungi in aceeasi situatie. Altfel lucrarea va fi departe de ce a fost original.

Între led și plastic este cam 1mm...nu e contact direct

Acum 3 minute, Florinel TV a spus:

Trebuie redus curentul pe barete, nici-o bareta nu se pupa cu originala never ever, nu ai sa gasesti nici o data originala, chiar daca scrie la fel pe barete

Și cum fac asta???

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări