Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

City Insurance

Postări Recomandate

https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/auto/p-pint-ro-ce-patesc-soferii-cu-rca-la-city-insurance-incepand-de-maine-1934929

Ca tot românul, am avut RCA la ei, în decembrie anul trecut am făcut RCA la altă firmă, CASCO. 

Începând cu 12 mai o să înceapă veselia, mulți neștiind că RCA de la City Insurance nu mai este valabil,dacă te pocnește unu cu RCA de la City Insurance...... ai ghinion :d, trebuie să te judeci cu el ca să îți recuperezi paguba, m-am interesat și nici cei care au RCA cu decontare directă nu vor sta mai bine, pentru că firmele la care au RCA cu decontare directă nu vor accepta reparațiile dacă cel care a provocat dauna are RCA la City Insurance, nu au chef de procese. 

Link spre comentariu
Acum 53 minute, icar a spus:

Bun, dar cei de la  City Insurance au patit ceva, au fost trasi la raspundere? Sau...au dat faliment, asta e!

In buna tradiție...... faliment și buze umflate ale unora.... 

Link spre comentariu

Informat numai din surse oficiale am aflat ca pentru ce se intampla  in tara lucrului bine facut de vina este Putin .

Motiv pentru care nu o sa ma mai asigur la City si nici nu o sa-l mai votez . Adica tot cu buza umflata , un altfel de Caritas, Bancorex, FNI, etc. Jocuri de societate ale servisurilor .

Link spre comentariu
Acum 6 minute, Nikk a spus:

Informat numai din surse oficiale am aflat ca pentru ce se intampla  in tara lucrului bine facut de vina este Putin .

Motiv pentru care nu o sa ma mai asigur la City si nici nu o sa-l mai votez . Adica tot cu buza umflata , un altfel de Caritas, Bancorex, FNI, etc. Jocuri de societate ale servisurilor .

"Ghinion" 

Zic să bem un ceai de tei să ne liniștim :n1

Observ o zi excelenta pentru jocul de golf. 

Link spre comentariu

Cineva care e broker la o firmă de asigurări mi-a spus că de fapt căderea City Insurance a fost pusă la cale de unele din marile firme concurente, pentru că ţinea preţul asigurărilor prea mic.Altfel ar mai fi rezistat chiar şi cu problemele avute.Nu am avut poliţe la ei deci nu am motive să-i apăr, dar se pare că adevărul e pe la mijloc...

Link spre comentariu

Am pierdut o lună de asigurare. De drept expira pe 6 iunie, dar cu falimentul, am făcut alta poliță pe 9 mai. Teoretic, cică se pot recupera banii, dar pt cât trebuia să alerg și să completez hârtii, i-am băgat undeva, și am zis de ar fi asta ultima porcărie ce ni se trage sub umbrela statului român și tot ar fi bine. 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, validae a spus:

Cineva care e broker la o firmă de asigurări mi-a spus că de fapt căderea City Insurance a fost pusă la cale de unele din marile firme concurente, pentru că ţinea preţul asigurărilor prea mic.Altfel ar mai fi rezistat chiar şi cu problemele avute.Nu am avut poliţe la ei deci nu am motive să-i apăr, dar se pare că adevărul e pe la mijloc...

Și eu am prieten broker de asigurări, nu este nici un cartel anti City Insurance, problema lor a fost că aveau polițe de asigurare mici, daune mari și multe, având cei mai mulți asigurați de pe piața, nu mai făceau față cu plata despăgubirilor. 

https://economie.hotnews.ro/stiri-pensii_private-24613360-top-firme-asigurare-rca-parate-instanta-dosare-despagubiri-platite-accidente-auto-2021.htm

Link spre comentariu
Acum 4 minute, Rammstein a spus:

problema lor a fost că aveau polițe de asigurare mici, daune mari și multe

Și asta, dar și prețurile umflate pe deviz, când ajungeau cu mașina la reparat. Nefiind banii proprietarului, i se rupea daca devizul era de 5000 lei in loc de 3000. Și asta la reparatii mici și multe, cum zici. 

Link spre comentariu
28 minutes ago, Rammstein said:

problema lor a fost că aveau polițe de asigurare mici, daune mari și multe, având cei mai mulți asigurați de pe piața, nu mai făceau față cu plata despăgubirilor. 

Adica cum, erau un fel de haiduci care ii ajutau pe saraki ? Unii zic ca a fost o politica dirijata pentru o cifra de afaceri mare , bani care au fost sifonati cu destoinicie platind rate reale la imprumuturi fictive . Asa au disprut cateva zeci bune de milioane de euro . Fiind la butoane cumnatul viitorului presedinte al Romaniei ( tara democrata, membra NATO, UE, pretedenta Schengen ,etc) , nimeni nu a vazut nimic . Dupa ce au extras banii au bagat'o in gard. Populimea  cu paguba ei cu banii , institutiile fericite . Asta nu putea  decat Putin in perioada cand facea cruci largi si scufundari in apa inghetata. Acu , de cand cu paturica pe genunchi la 9 mai, s-au dus dreaq toate ...

Link spre comentariu
1 hour ago, doru3160 said:

prețurile umflate pe deviz

Corect.

Am indoit si zgariat o portiera de la autoturism intr-o teava de vreo 40 cm, de la un fost gard. Era intuneric, nu cunosteam zona, nu am observat-o.

Ma duc la service: suma X.

Intreb daca se poate pe Casco. Sigur, doar ca va costa 3X. Am sunat asiguratorul, m-am dus de au facut poze, am completat hartii si am rezolvat pe Casco.

Link spre comentariu

Nu mai bine-i în America unde exista costuri standardizate platite de firmele de asigurări? Dacă ai deviz prea mare trebuie sa demonstrezi ca acel cost este real și nu-i umflat de capusari. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Nu e ok. În caz de dauna, eu sunt păgubit. Asigurarea îmi acoperă costul reparației. Eu nu am cum sa demonstrez ca devizul din service e umflat sau nu. Nu au decât la nivel instituțional, să-și angajeze proprii experți și aia sa facă evaluarea lucrării.  Consider ca e suficient timpul petrecut fără mașină, nu mai trebuie sa le demonstrez eu nimic. Sunt puține ateliere service care oferă mașina la schimb. Niciodată nu am primit factura cu materiale-manopera când am fost în service cu asigurarea altuia. Am fost informat despre prețul total și am semnat recepția-preluarea mașinii. Un singur service m-a sunat după 2 săptămâni sa ma întrebe dacă am fost mulțumit de prestația lor, în rest nimic. E drept ca de câțiva ani m-a cam ferit soarta de asemenea evenimente, nu mai sunt la zi cu procedurile. 

Link spre comentariu
2 hours ago, sesebe said:

Nu mai bine-i în America unde exista costuri standardizate platite de firmele de asigurări? Dacă ai deviz prea mare trebuie sa demonstrezi ca acel cost este real și nu-i umflat de capusari. 

Iar factura se umfla schimband si ceea ce este bun, ca sa se ajunga la suma dorita de reparator. Depinde de reparator si de evaluator care e platit la deplasari, nu la cati bani a scutit firmei. 

Link spre comentariu

Daca

Acum 11 minute, Mircea a spus:

Iar factura se umfla schimband si ceea ce este bun, ca sa se ajunga la suma dorita de reparator. Depinde de reparator si de evaluator care e platit la deplasari, nu la cati bani a scutit firmei. 

Daca evaluatorul este platit la deplasare si nu la procent din valoarea salvata atunci firma respectiva de asigurare si-o merita.

Link spre comentariu
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări