Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lampa stradala 60W cu senzor de miscare_defecta


Postări Recomandate

Cu ocazia unor lucrari am primit o lampa stradala de 60 W defecta.....Am desfacut-o sa vad daca se poate repara si folosi la ceva......

Primul lucru interesant au fost acumulatorii din interior....:rade:...dupa dimensiune ar fi 32700 dar nu am gasit prea multe detalii despre acest model ....la prima masuratoare  cu aparatul bateriile ajungeau undeva la 1,9-2.0 V.......am incercat sa-i reincarc cu ajutorul unui incarcator de telefon Nokia model vechi...la o tensiune de 5V si 850 mA....dar a durat ceva timp !!

Panoul fotovoltaic ajunge la 8volti la incarcare.....iar cu bateriile incarcate la 3,15V nu functioneaza !!!:96

 

 

Screenshot - 5_13_2022 , 2_12_47 PM.jpgPanou tensiune.jpg

 

Lampa -det.interior bat.jpgbat.32650 cu BMS.jpg

Am gasit unele date si informatii pe acest topic :

https://www.elforum.info/topic/141419-identificare-acumulator/

 

 

 

Editat de asterix196803
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am incercat sa vad daca functioneaza (fara mini modulul bms)fiecare baterie separat conectata la cele doua module de lampa cu led....si spre surprinderea mea se aprind destul de bine.....(cred ca de vina pentru functionarea in parametrii a lampii este montajul electronic cu senzor)...Acum nu stiu daca aceste baterii pot fi incarcate la maxim 4,2V si pot fi testate fiecare baterie in parte sa vad ce capacitate reala (mAh)cu ajutorul unui modul tester pentru baterie 18650.......

 

Bat1-tensiune.jpgBat1-test lampa led.jpg

 

tester baterie 18650.jpg

Editat de asterix196803
Link spre comentariu

Păi dacă sunt Li-Ion,  încarcă-i cu un modul capabil să decupleze la 4,1V şi apoi testează-i la descărcare până la 3,3V şi vezi ce capacitate au.Curentul de descărcare să fie apropiat de cel cerut de lampă, astfel vezi ce autonomie au...

Link spre comentariu

Nu dispun deocamdata de un incarcator serios...am o chinezarie care incarca destul de lent o baterie 18650 ,aproximativ 10-11 ore o baterie Panasonic (modelul verde)din imaginea anterioara cu testerul......

 

MS-202A-battery_18650_liion_charger_.jpgIncarcator 1int.jpg

 

(O sa vad daca merge mai bine un incarcator home made construit cu ajutorul unui modul TP4056...dupa o schema simpla...)

Deocamdata sa vad ce rezultate vor fi cu ajutorul incarcatorului disponibil.:scarpin

 

Sche.incarcator 18650_Sorin.jpgbat32700+incarcator.jpg

 

Dupa ceva cautari pe internet am gasit unele date despre o baterie apropiata 32650 cu alte valori ale tensiunii de incarcare..

Bat.32650 LiFePo datasheet.pdf

Editat de asterix196803
Link spre comentariu

Dupa ce am vizionat clipul postat de colegul bmwh548 m-am uitat cu atentie la placuta BMS de pe baterie care este aproape la fel ....iar in datasheetul componentelor sunt foarte multe date privind incarcarea si controlul bateriei...

 

 

BMS info.jpgHY2112.jpg

HY2112_datasheet.pdf

8205A mosfet.jpg8205A mosfet N-channel.jpg

Unele informatii despre bateria 32700 am gasit aici..

https://www.batteryspace.com/lifepo4-32700-rechargeable-cell-3-2v-6000-mah-19-2wh---un-38-3-passed.aspx

 

Editat de asterix196803
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări