Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

PIC si 24Cxx

Guest PicNick

Recommended Posts

Guest PicNick

Salut tuturor!Am nevoie de un sfat. Iata ce am facut: Am facut un montaj prin care interfatez memoriile de tipul 93Cxx si 24Cxx la PIC 16F648A.Am reusit sa scriu in memoriile 93cxxdar in 24Cxx nu pot. Specific ca la scrierea mem. 24Cxx ma folosesc de bit-ul ACK pt. a stii cand s-a trimis fiecare byte. Acest lucru este semnalizat de un led. Programul se pare ca este ok cu toate ca nu se scrie in mem. nimic. Logica este urmatoarea:Trimit START CONDITION apoi Byte Control, apoi Address Word, apoi Data byte si STOP Condition. Este in regula sau mai trebuie facut ceva?Merci! :rolleyes:

• Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest PicNick

Multumesc de ajutor. Problema era in programul meu la o linie dintr-o rutina de intarziere.Trebuia sa scriu : goto Loop1iar eu am scris : goto LoopLoop fiind o eticheta de la sfarsitul programului.Inca o data multumescde ajutor!Acum o sa incerc sa citesc si sa scriu o cartela de telefon consumata.Toate acestea fac parte dintr-un proiect legat de accesul securizat prin cartela si cod tastat de la o tastatura. :smt006