Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Oscilație amplificator Denon PMA 850

Recommended Posts

Va salut. La acest amplificator am avut ars un canal si am înlocuit de la tranzistorii diferentiali pana la tranzistorii finali. Acum, in loc de tranzistorii dubli 2SA 798 am pus 2 KSA992. In loc de tranzistorii din VAS 2SC 1940 cu Ft 80MHz am pus 2SC 2705 cu Ft 200MHz. In loc de prefinalii 2SA 814 cu Ft la 10Mz am pus 2SA 1306 cu Ft 100MHz.  La teste pe osciloscop, cu  potentiometrul de inalte la maxim, am oscilații care activează protecția si decuplează releul. Oscilatiile sunt doar cu înaltele la maxim, cu ele pe 0 nu am deloc oscilatii. Exista vreo soluție buna sau ar trebui sa înlocuiesc tranzistorii? Va mulțumesc. https://postimg.cc/wt0R37Yn

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Compensarile sunt insuficiente. Ce valori ai in compensari, ca schema nu are valori. Dubleaza-le sau tripleaza-le.

E bine ca stii ce este un VAS, esti pe drumul cel bun. Inca fo 5-6 amplifuri zapacite si ti-ai facut mana.

Schimbarea tuturor tranzistorilor cu unii cu Ft mai mare (sau mult mai mare) NU este un lucru bun. Mai ales daca este facuta de un incepator. 

Cu compensari [marite] banda de frecventa a amplificatorului va fi mai redusa decat cea originala, poate si SR-ul sa fie afectat.

Proiectantii au stiut intotdeauna sa exploateze optim parametrii pieselor folosite, si sunt putine sanse sa poti imbunatati ca viteza un amplificator vintage de la o firma mare.  Oricum, necesita cunostiinte ingineresti avansate si testare.  De asemenea necesita mult tranzistori, fiind recomandata imperechierea, macar pe perechi.  La tranzistorii din VAS trebuie verificat daca aria de zgomot minim este aceeasi ca si la cei vechi sau trebuie modificati curentii prin ei.  Ceea ce poate impune alti tranzistori (mai mari) in generatoarele de curent.  S.a.m.d.

Acum 15 ore, Mircea a spus:

Compensarile sunt insuficiente. Ce valori ai in compensari, ca schema nu are valori. Dubleaza-le sau tripleaza-le.

E bine ca stii ce este un VAS, esti pe drumul cel bun. Inca fo 5-6 amplifuri zapacite si ti-ai facut mana.

Voi pune o poza cu valorile componentelor. Eu stiu ca pentru anularea oscilatiilor se pune intre CB la prefinali si tranzistorii din VAS un condensator intre 100p si 470p.

Acum 2 ore, Shambala a spus:

Schimbarea tuturor tranzistorilor cu unii cu Ft mai mare (sau mult mai mare) NU este un lucru bun. Mai ales daca este facuta de un incepator. 

Cu compensari [marite] banda de frecventa a amplificatorului va fi mai redusa decat cea originala, poate si SR-ul sa fie afectat.

Proiectantii au stiut intotdeauna sa exploateze optim parametrii pieselor folosite, si sunt putine sanse sa poti imbunatati ca viteza un amplificator vintage de la o firma mare.  Oricum, necesita cunostiinte ingineresti avansate si testare.  De asemenea necesita mult tranzistori, fiind recomandata imperechierea, macar pe perechi.  La tranzistorii din VAS trebuie verificat daca aria de zgomot minim este aceeasi ca si la cei vechi sau trebuie modificati curentii prin ei.  Ceea ce poate impune alti tranzistori (mai mari) in generatoarele de curent.  S.a.m.d.

Nu am avut tranzistori identici cu cei originali de aceea i-am pus ce acestia. Imperecherea am facut-o foarte bine si aproape identic pe ambele canale. Tranzistorii acestia folositi in cele 2 etaje sunt originali si recuperati, pentru restul, am utilizat KSA992  cu KSC1845 si acestia imperecheati foarte bine. Nu am modificat nicio valoare a vreunui condensator tocmai pentru ca nu stiam exact ce se va intampla, daca va fi bine sau mai rau. Acum, ce variante am ? Cea mai buna este sa caut tranzistorii originali recuperati , dar as mai avea 2 optiuni si poate ma ajutati cu un raspuns:

1.  Sa pun alti tranzistori cu parametrii cat mai apropiati de cei originali si obligatoriu cu Ft mai mic?

2. Sa cresc valoarea condensatorilor de compensare, dar imediat postez o imagine cu valorile componentelor?

Legat de tranzistorii din VAS folositi de mine 2SC2705 sunt considerati printre cei mai buni tranzistori folositi in VAS sau cel putin au fost, acum toata lumea recomanda KSC3503.

Ca ai imperechiat tranzistorii este foarte bine.

Ca ai folosit recuperati si nu chinezarii este iarasi foarte bine.

Acum lasa-i asa si incepe sa pui compensari baza-colector.  Incepi cu valori mari (220 sau chiar 470pF) si le scazi pana la valoarea superioara celei la care incepe sa oscileze. Probabil ca valorile finale vor fi 10-22 sau 47pF dar trebuie sa testezi.

Pune schema pe forum si asteapa sa apara sfaturile, de unde sa incepi.

In punctul asta este f util un osciloscop si un generator de semnal.

Degeaba ai pus link-ul ca mie mi-au blocat contul de citiva ani si altul nu mai pot sa fac.

Oricum o reparatie nu se face asa cum faci tu: pe ghicite si schimbind la pleneala componente.

Edited by sesebe

Nu am schimbat la plesneala, acum așa a fost și situația, sa am toți tranzistorii de pe un canal arsi. Am zis ca va trebui sa schimb in ambele canale. Din păcate nu am avut exact tranzistorii originali și am încercat sa pun alții cu caracteristici la fel sau mai bune. Nu as vrea sa modific vreun condensator de compensare pentru a nu modifica banda de frecventa și de aceea voi cauta in cutiuțele mele, tranzistori cu o frecventa mai mica și sunt sigur ca prefinali am. La partea de VAS aveam 2SA916 și complementarul, dar doar câte o pereche ceea ce imi ajungeau doar pentru un canal. Pe celălalt încă 4 buc. erau originali 2SA915. 

Acum 3 ore, okean a spus:

Eu zic ca " urechiometric " nu vor fi diferente notabile intre cele 2 canale, ca idee mergeti la compensare din 50 in 50 de pf in plus...

Problema este ca deși aveam un canal praf și celălalt complet original i-am înlocuit și pe tranzistorii de pe canalul bun. Deci acum tranzistorii sunt foarte bine împerecheati și schimbati pe ambele canale. Nu ar fi nicio problema de diferenta la sunet între canale.