Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Traf. alimentare din R250M, ce tuburi pot folosi ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu uita să comanzi toate accesoriile acestui transformator flanșa de prindere și oala de ecranaj etc .

Transformatoarele de iesire sunt de doua feluri  : cu terminalele  secundarului opuse terminalelor primarului și cu toate terminalele pe aceeași latura,  dacă folosești oala de ecranat și flanșe de prindere ai nevoie de varianta cu terminalele pe aceeași latura .

Finisajul e superb ...

Vezi ca au și transformator de rețea pentru acest amplificator SE ( dimensionat pentru stereo )  cu finalele de tipul  6S33S  !

 

 

 

 

 

 

 

 

A.jpg

E.jpg

D.jpg

C.jpg

B.jpg

Editat de hpavictor
.
Link spre comentariu
Acum 22 ore, Усилитель a spus:

.... A nu se uita ca un traf de iesire supradimensionat incepe sa limiteze 

unele frecvente,deci dupa o marime, mai mare nu e neaparat mai mult. 

Explicat mai simplu: un "fier" mare nu se lasa asa usor scuturat magnetic Nord-Sud, alternativ, cum vrem noi, si la ce frecvente vrem noi. 

Avem nevoie si de inalte..... 

 

Acum foarte multi ani, impreuna cu un amic care a sponsorizat absolut totul,  am facut mai multe teste, am bobinat transformatoare de iesire pentru PP cu EL34 si cu buna intentie am exagerat cu sectiunea. Au fost mai multe transformatoare, cel mai mare cantarea 16Kg, avea 26cm patrati si era bobinat in primar cu 2*2200 spire. Primarul bobinat bifilar, doua infasurari primare in serie si doua secundare in paralel. -3db la 16Khz dar contrar asteptarilor canta foarte bine. E drept ca incintele acustice ajutau foarte mult, ascultam pe B&W 800.

Daca nu exista sectiune suficienta, joasele au de suferit si lipsa asta nu poate fi compensata. Daca exageram cu sectiunea, treaba nu e chiar asa grava, atata timp cat transformatorul inca poate -3db la 17KHz.

 

Link spre comentariu
On 3/29/2022 at 11:07 AM, merck said:

Astea nu-s dume. Cand ai traf de retea separat ai gabarit mai mic => mai usor de ecranat (daca ai sa te uiti la grosimea ecranelor ai sa vezi ca sunt aceleasi indiferent de marimea lor). 

Si cu bucla de masa lucrezi mai usor la un monobloc. 

Partea proasta ca toate aceste (mici) avantaje, vin cu un cost substantial mai mare. 

Multe firme pleaca cu alimentari separate pentru fiecare canal dupa traful de alimentare. 

Confirm cele spuse si adaug: imagine stereo si dinamica mult mai bune comparativ cu varianta in care se foloseste un singur transformator de alimentare.

IMG_6907.jpg

IMG_6913.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări