Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sare siguranta

Recommended Posts

Buna ziua! Stau intr-o garsoniera unde am tablou cu siguranțe automate ( din alea negre) . Am chemat un electrician pentru ca imi sarea siguranta de la uscătorul de par ( are 2300w) . 
Acesta a zis ca este necesar sa schimbam o priza. Am schimbat priza, am schimbat si prizele de la bucatarie unde sta masina de spălat.

Aseara, dupa ce am schimbat 3 prize, 3 dintre ele inca sunt dintre cele vechi. Cand masina de spalat mergea, si uscătorul dar nu la viteza maxima. A sărit siguranta.

Electricianul mi-a spus ca este un contact imperfect. Exista alta varianta? De ce se intampla asta?

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dacă pe circuitul prizei în care utilizezi doi consumatori de peste 2kW, ai siguranţă de 16A e absolut normal să declanşeze când ambii funcţionează simultan.Maşina de spălat pe modul ,,încălzire apă,, are circa 2,5 - 2,7kW iar uscătorul 2,3kW. 2,7 + 2,3 = 5kW  5000W/230V=21A !  De unde rezultă că siguranţa îşi face treaba şi nu are nicio legătură cu prize defecte.Schimbaţi electricianul....

• 6 months later...