Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema televizor NEI 32NE4505

Recommended Posts

Salut! Am o problema cu un televizor NEI 32NE4505. Am avut clasica problema cu logoul si ecranul smart tv in care se bloca. Am descarcat toate firmware-urile pe care le-am gasit si toate au avut probleme. Pana la urma am ramas cu unul care avea imaginea inversata si am intrat in meniul service si am activat mirror screen-ul. 

Toate bune pana cand am incercat sa intru pe DTV unde nu se gasea niciun program, apoi pe internet si dadea de fiecare data eroare. Data si ora era setata la 01.01.1970. M-am documentat pe net si am inteles ca firmware-ul este de vina. 

Ecranul este PT320AT01, iar codul de pe placa de baza este CV358H-T42. Poate gasi cineva un soft care sa fie bun si sa functioneze?

Multumesc!

Am uitat sa mentionez ca nu pot ajunge la codul TFT, deoarece Tv-ul este pe un stand si este acoperit de acel stand. Dar am inteles ca mai importante sunt codurile placii de baza si ecranul.

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 9 ore, MadalinC a spus:

Salut! Am o problema cu un televizor NEI 32NE4505. Am avut clasica problema cu logoul si ecranul smart tv in care se bloca. Am descarcat toate firmware-urile pe care le-am gasit si toate au avut probleme. Pana la urma am ramas cu unul care avea imaginea inversata si am intrat in meniul service si am activat mirror screen-ul. 

Toate bune pana cand am incercat sa intru pe DTV unde nu se gasea niciun program, apoi pe internet si dadea de fiecare data eroare. Data si ora era setata la 01.01.1970. M-am documentat pe net si am inteles ca firmware-ul este de vina. 

Ecranul este PT320AT01, iar codul de pe placa de baza este CV358H-T42. Poate gasi cineva un soft care sa fie bun si sa functioneze?

Multumesc!

Am uitat sa mentionez ca nu pot ajunge la codul TFT, deoarece Tv-ul este pe un stand si este acoperit de acel stand. Dar am inteles ca mai importante sunt codurile placii de baza si ecranul.

toate sant importante,dovada ca nu a.ti reusit sa,l puneti inca pe ,,picioare,,totusi nu inteleg de unde codul placii si al displayului,daca nu a.ti reusit sa.l dati jos,de parca ar fi zidit in perete,daca codul display si al placii de baza e din menu service,atunci tot prin menu service si menu ,ve-ti gasi si capacitatea de stocare si memorie ram,care sant iarasi importante,daca codul placii de baza e luat din tv de pe placa de baza,atunci tot pe acolo se gaseste si codul tft la unele modele,de preceziat ca a.ti avut noroc si nu l.ati blocat sa nu mai booteze de pe usb,asa ca apelati la cineva in domeniu,pana nu e prea tarziu si se mareste pretul

depinde si de unde ati descarcat firmware , ca de exemplu pe rserv acest 32NE4505 are vreo 4 tipuri de TFT , TFT de pe eticheta nu totdeauna corespunde cu cel specificat pe site , in acest caz trebuie aflat modelul exact al displayului din dotare si verificat in fisierul text atasat softului daca corespunde

• 1 year later...

Salut ma ajuta cineva va rog  ...problema la mine e ca se incarca pana la android si asa ramane ore intregi......am încercat și eu la tv nei tft219222 127cm 32ne4505  lam descarcat ,lam pus pe usb ,am ținut butonul Power lam conectat la priza ,licare stand-by becul albastru/rosu și nu booteaza. Și după ramane aprins ledul rosu...nu știu cauza