Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Asa generali avem noi in armata???


merck

Postări Recomandate

Cum se poate ca un general (in uniforma albastra - cum spune ala din sutdio, deci nu-i de la infanterie) sa nu-si dea seama ca priveste un joc video si considera filmarea un atac real??? Este posibil ca generalul ala sa fie atat de afon??? 

Va rog sa trecem peste postul TV care a prezentat asta si comentariul dobitocilor din studio care stiu totul (si se pare ca nu stiu nimic), comentariile sa fie doar despre general. 

Daca se deschide de la inceput video-ul mergeti la minutul 3:14. Doresc o discutie doar desptre nivelul de pregatire al acestui general. 

 

 

 

P.S. Mie nu mi se pare discutia trunchiata dintr-o filmare si suprapusa apoi peste alta discutie cu acest general (deci un fake). 

Editat de merck
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

 Vă miraţi?Păi l-aţi văzut pe "nea" generalu' Grumaz ce inepţii scoate?!

Armata RO a avut generali capabili dar şi o droaie de fosile promovate pentru calitatea de "yesmeni"...

 Noroc că acum se profesionalizează şi,în punctele cheie,sunt promovaţi tineri inteligenţi.

 Fără nicio părtinire vreau să remarc diferenţa de atitudine,de bagaj tehnic şi limbaj,între Dănilă,fost şef de Stat Major şi Ciucă.Posibil însă ca unii să nu se exprime prea bine,dar să fie specialişti buni...

 Prin anii 2000 am văzut şi auzit un general de la grăniceri.Nu mi-am imaginat că la gradul lui poate face atâtea greşeli gramaticale!Ciudat,findcă academiile de armată au standarde ridicate!

Link spre comentariu

 Contrar a ce cred unii am întâlnit,cunoscut şi elevi de la liceu militar şi absolvenţi de academie.Impecabili!De asta vă spun că mă miră existenţa unor "fosile"...

 Din păcate nu pot bănui decât că unele promovări ar "respecta" tipicul promovărilor din sistemul birocratic de stat...Alea cu politicul,pilele şi relaţiile...

Link spre comentariu
2 hours ago, Rammstein said:

Ăla este un imbecil. 

Făcut general la apelul bocancilor. 

Stii ceva mai mult? Eu dintre actualii generali doar pe Ciuca l-am vazut virtual.

Da un lucru e clar, daca nu-i facatura (nu am inca nici o confirmare de la cineva care sa fi vazut emisiunea aia, desi am intrebat in stanga si in dreapta), cu asemenea generali ....e bine sa stau cu valiza pregatita si cu ochii pe biletele de avion :rade:

Link spre comentariu
2 hours ago, DjLeco2021 said:

La noi, marea majorotate sint de carton, la fel ca si milionarii.

Ca ce chestie este general Ilie Nastase, ma refer ca domeniu strict militar?

Si altii, si altii?!?

Ilie Nastase, Iordanescu si alti generali din aceeasi grupa, nu vor da niciodata vreo comanda si nici nu vor pune piciorul intr-un punct de comanda. 

Link spre comentariu
1 hour ago, Rammstein said:

Mulți..... cu mintea "liniștită" nu au habar că alea sunt grade pur onorifice, pentru că au făcut parte din clubul Steaua, adică al armatei, și cei de la Dinamo au ajuns "milițieni" peste noapte, unii chiar au ajuns să profeseze în MAI, având calificare 0. 

.....

 

Ba chiar sunt grade reale, nu exista grade militare onorifice (poate doar la opera...)

Pe baza lor, pot ocupa functii in specialitatea militara pe care o au.

Functiile in sistemul militar, sunt caracterizate, printre altele, de ”parametrul” specialitate militara.

Sportivii din clubul Dinamo, de exemplu, sunt toti (sau erau) militari.

Ocupau niste functii de sportivi in organizarea clubului. 

Dupa incetarea activitatii ca sportiv, erau mutati la diverse unitati din MAI, unde urmau cursuri pentru schimbarea specialitatii (un fel de recalificare) si ocupau functii in domeniul respectiv, in general cel administrativ.

Un grad mai mare inseamna posibilitatea ocuparii unei functii mai mari, mai bine platite, teoretic cu responsabilitati si competente mai mari. Dar doar teoretic...

 

Pentru cei nominalizati si altii ca ei aflati in rezerva sau chiar in retragere, se pot considera oarecum onorifice aceste grade (nu primesc pensie mai mare sau alte beneficii daca sunt inaintati in grad in rezerva)

Ar avea importanta numai in cazul unei mobilizari, ceea ce, precum se vede in contextul actual, nici nu mai pare asa imposibila...

Link spre comentariu
Acum 15 ore, merck a spus:

Cum se poate ca un general (in uniforma albastra - cum spune ala din sutdio, deci nu-i de la infanterie) sa nu-si dea seama ca priveste un joc video si considera filmarea un atac real??? Este posibil ca generalul ala sa fie atat de afon??? 

Va rog sa trecem peste postul TV care a prezentat asta si comentariul dobitocilor din studio care stiu totul (si se pare ca nu stiu nimic), comentariile sa fie doar despre general. 

Daca se deschide de la inceput video-ul mergeti la minutul 3:14. Doresc o discutie doar desptre nivelul de pregatire al acestui general. 

 

 

 

P.S. Mie nu mi se pare discutia trunchiata dintr-o filmare si suprapusa apoi peste alta discutie cu acest general (deci un fake). 

eu am vazut si emisiunea si bucatica de joc. coincidenta face ca sa fi vazut fragmentul de joc cam cu o luna in urma, pe youtube, unde unu o daduse ca proba de eficacitate a unui sistem rusesc antiaerian contra unui a10. in comentarii il cam maroneau unii, da se pare ca nu il dernaja.

au fost destule din astea pe la toate posturile. cele mai comune sint ilustrarea atacului rusilor cu secvente de la diverse aplicatii militare (unul cu desant cu elicoptere chiar al chinezilor, vazut acu vreo 2 ani pe cnn).

ca isi dau unii cu parerea aiurea n-ar fi cine stie ce, da ca postul tv le da un aer de credibilitate imi pare alta gisca.

generalul ala o fi fost dupa ceva beri, sau poate nu o fi vrut sa le strice fengsuiu, ca doar era acolo pe bani, nu pe gratis

 

Editat de xaxa
Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări