Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator 2 X 500 W limitat

Guest agv

Recommended Posts

salutare am un amplificator cu mosfet-uri 4 X 2sc3281 4X 2sa1302pnp/npn adica 2 npn si 2 pnp pe fiecare canal problema e urmatoarea am verificat puterea acestui amplificator chiar si atunci cand am schimbat traful , adica am bagat un traf de un amperaj mai mare el scoate maxim 200 W putere continua .Intrebarea mea este : e limitat sau e din cauza la mosfeturi desi cand uitat pe drum la alimentarea acestora nu exista nici un fel de rezistenta care sa taie din putere decat cele de pe iesire care au 1 ohm fiecare imparte ceea ce insemna o putere de taiere mult prea mica la 500 W cat ar scoate acestea pe un canal .... cum pot afla daca este limitata , exista ceva pe statie desi din cate pot sa imi dau seama limitarea se face de la semnalul de intrare catre tranzistori :rolleyes:

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

O mica parere.... nush daca am dreptate da oricum nu cred ca ampul tau e facut sa scoata mai mult....uite ampul care vreau eu sa il realizez are ca finali recomandati cei care ii folosesti tu si scoate doar 100 w in 4 ohmi(max 100 W in 8 ohmi, este vorba de P3A a lui Elliot) cu doar o pereche deci nu cred ca ampul tau sa fie mai puternic de 200-300 W mai bine spune cam la ce tensiune se alimenteaza modulele tale ca poti sa ai un traf de 1kW la un amp de 20 W ,tot 20 W scoate ampul puterea transformatorului nu trebuie sa fie mai mica decat puterea consumata de amp...in rest nu are nici o relevanta, conteaza la ce tensiune se alimenteaza modulele tale ca daca se alimenteaza pe la 50-55 V nu au nimik modulele, aia ii puterea lor normala

..... :rolleyes: daca te uiti bine , amplificatorul ,pe care il ai ,nu e pe MOSFET ,ci tranzistori de putere ,in capsula de plastic ,cu puterea maxima de 150W pe capsula . In nici un caz, cu doua perechi ,pe ramura ,nu scoti 500 w :smt003 . Mai ai ,de studiat, referitor la tranzistorii MOSFET , ei sunt de multe feluri ,in general cu canal P si canal N s.a.m.d . Nu ai mentzionat ,ce tensiune ,ai de alimentare . Ca sa scotzi, puterea care pe care o pretinzi ,ai nevoie de multe perechi de tranzistori :yawinkle:

pai alimentarea e la 2 X 50 V CC cred ca el are un redresor care zice 2 X 32 V CA deci in continu vin vreo 50 , da rpb e urmatoarea nu se poate face nimic nus e pot schimba acesti tranzistori cu unii de putere mai mare ? , daca as lua ceva de puetre mai mare sau alt tip de mosfeturi nu pot duc ela mai mult macar cat dau aceste trafuri puse in paralel

are dreptate alex mm chiar eu nu ma uitasem ca el a spus cai amplificator pe mosfetDeci in primu rand amplificatorul tau este pe tranzistoare de siliciu(imi sta cuvantul pe limba cum se numesc exact) nu e pe MosfetAl doilea rand la tensiunea de 2x50 V nu cred ca ai tu 200W pe 4 ohmi da hai....Daca pui finali mai puternici(care sa corespunda cerintelor ampului) la aceiasi alimentare o sa obtii doar rezistenta mai mare in timp(edit: adica fiabilitare) si lucrul la impendante mai miciSpre exemplu ipa400 amplificator pe MOSFET are 8 tranzistoare pe modul care scoate o putere de 400W pe 4 ohmi la o alimentare de 2x75 V,alt exemplu; ampli mosfet simple alimentare 2x50 V , putere = 160W / 4 ohmiDeci daca vrei mai multa putere,cumparati alt amplificator ca la asta nu prea ai ce sa ii faci,nush cine tea pacalit pe tine ca are 500W, dar credema un amp dinala e destul de marisor si destul de scump,chiar si daca il faci tu...

Parerea mea e ca nu poti sa scoti decit o suta si ceva de wati cu facaturile alea de trz si la tensiunea aia. Tranzistorii aia originali nu se mai fabrica de prin '94. Daca arati schema, vom vedea daca poti sa mai cresti tensiunea de alimentare si sa maresti numarul de trz ca sa-ti creasca si puterea, insa nu te astepta la minuni.