Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplituner Marantz SR 1010

Recommended Posts

• Replies 14
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tot căutând, am văzut că mai au și alte aparate japoneze din acea perioadă asemenea selectoare (Panasonic de exemplu).

Poate are cineva de la un aparat nefuncțional piesa respectivă, sau poate știe cineva în Brașov un depanator care poate încerca.

Pozele complete ale piesei, atașat. Switch din placă e funcțional, partea distrusă e în comutatorul rotativ, nu se poate repara.

IMG_20220223_132313.jpg

IMG_20220223_132409.jpg

IMG_20220223_091435.jpg

Edited by rhythmkim

Salutari,

Masuratori... ceva software CAD... fisiere specifice (gerber?)... imprimare 3D, altfel nu vad cum. Postati la <Servicii electro>, poate e cineva dispus sa primeasca piesa de la dv. si sa o recreeze. Cred ca vor fi necesare amandoua ca diferenta de material sa nu afecteze. Cu ceva ani in urma am apelat aici pt. ceva angrenaje. Au fost f. amabili si rabdatori cu nestiutorul din mine (mi-au zis ce si cum sa masor, poze etc). 

Si la <Pareri JLCPCB> e abordat un pic subiectul.

Toate bune.

Edited by Iomis
25 minutes ago, Iomis said:

Salutari,

Masuratori... ceva software CAD... fisiere specifice (gerber?)... imprimare 3D, altfel nu vad cum. Postati la <Servicii electro>, poate e cineva dispus sa primeasca piesa de la dv. si sa o recreeze. Cred ca vor fi necesare amandoua ca diferenta de material sa nu afecteze. Cu ceva ani in urma am apelat aici pt. ceva angrenaje. Au fost f. amabili si rabdatori cu nestiutorul din mine (mi-au zis ce si cum sa masor, poze etc). 

Si la <Pareri JLCPCB> e abordat un pic subiectul.

Toate bune.

Multumesc, o s vad ce spun cei de la jlpcb; cu imprimarea 3d nu cred ca iese, sunt mai multe piese, implica plastic, metal etc.

2 hours ago, sesebe said:

Ceva poze macro detaliate cu butonul de actionare?

Mai sint comutatoare similare si prin alte amplifuri Japoneze.

Poza cea mai clara cu butonul propriu-zis e in prima postare, are 4 pozitii, rotile dintate sunt ok, actionarea selectorului de pe placa ar merge ok, doar ca in interiorul comutatorului de pe panoul frontal nu mai actioneaza panglica de otel, s-a rupt putin din ea, avea uzura mare; am desfacut azi cu grija, sa vad ce pot face, din pacate nu e reparabil, poate sa gasesc la cineva ca piesa de schimb (butonul de pe panou cu panglica de actionare atasata, din fabrica, pt ca daca se separa, s-a terminat).

Nici codul piesei nu prea se vede bine, dar oricum se pare ca nu ma ajuta nici codul, nu gasesc. Pare a fi ESA-26506, conform foto 2 din calupul de 3.

Tocmai, ca am vazut in ceva poze pe internet acest tip inclusiv intr-un radiocasetofon National Panasonic, in amplificatoare Technics, de aia mai sper poate gasesc ceva...

Edited by rhythmkim

Suna bine, incep sa sper.

Ale tale pare vad ca au 6 pozitii.

Cu 4 pozitii ar fi cel din dreapta jos (la su-vx800 phono selector), dar posibil sa aiba axul mai mic

Ar merita incercat, in masura in care poti trimite cateva foto cu butonul (cele 2 tipuri de axuri zimtate, fara ornament, care la mine are 6 mm diametru) si partea interioara, unde iese panglica.

Salvarea tot dintr-un aparat defect poate veni.

In disperare de cauza... chiar nu am alte solutii

Edited by rhythmkim
La 23.02.2022 la 17:59, rhythmkim a spus:

Poza cea mai clara cu butonul propriu-zis e in prima postare, are 4 pozitii, rotile dintate sunt ok, actionarea selectorului de pe placa ar merge ok, doar ca in interiorul comutatorului de pe panoul frontal nu mai actioneaza panglica de otel, s-a rupt putin din ea, avea uzura mare; am desfacut azi cu grija, sa vad ce pot face, din pacate nu e reparabil, poate sa gasesc la cineva ca piesa de schimb (butonul de pe panou cu panglica de actionare atasata, din fabrica, pt ca daca se separa, s-a terminat).

Nici codul piesei nu prea se vede bine, dar oricum se pare ca nu ma ajuta nici codul, nu gasesc. Pare a fi ESA-26506, conform foto 2 din calupul de 3.

Tocmai, ca am vazut in ceva poze pe internet acest tip inclusiv intr-un radiocasetofon National Panasonic, in amplificatoare Technics, de aia mai sper poate gasesc ceva...

O poza la rezolutie de 450-200 (448-197) numai poza clara nu se poate numi.

N-am cerut degeaba o poza mai clara, am mai avut de lucru cu astfel de butoane, inclusib pe Yamaha mea sint folosite si mai am citeva amplifuri ce stau desi sint functionale dar nu mai mai complic sa verific cind nu exista interes. Cred ca am si reparat un astfel ce comutator de la un amplif.

Vezi ca ma cam confunzi, moldovene.

Doar pentru ca gestionezi multe ciurucuri, nu iti permit sa mai iei de sus chiar daca ar fi ultimul Marantz din Univers.

Foarte bine, nu vezi interes, treci mai departe, nu e necesar să scrii nimic.

Citind cu atenție ce m-am obosit să îți spun în română fără acșient, ar fi trebuit sa pricepi din prima ca nu se mai poate repara comutatorul, fara sa faci crize de personalitate online.

"

Nu te confund deloc.

Am cerut niste poze mai clare si am primit trimitere la o poza ca vai de capul ei. Puteai foarte simplu sa spui ca nu ai alta si nici nu am cum sa faci unele mai clare in viitorul apropiat nu sa-mi dai trimitere la o poza care este bataie de joc.

Si apropo nu-s moldoveanul tau sa-mi trimiti astfel de mesaje.

PS: de astea as fi putut gasi eu

wcQd0Vc.png

Edited by sesebe
  • 2 weeks later...

Am discutat cu un tip din Pașcani (nu e user elforum) despre un selector cu 5 poziții, de la un Technics, pe care omul a avut răbdare să îl caute și l-a găsit printre alte zeci de piese. A făcut asta fără crize de personalitate cum îl apucase pe unu' pe aici într-o zi.

Deși era diferit și axul, și lungimea mai mare și poziția benzii față de ax, și nr. poziții... am zis să risc. Mi l-a trimis, azi l-am primit, am făcut din 2 unul. Nu a fost prea simplu, mai ales din cauza mecanismului cu roți canelate în plane diferite, iar stresul cel mare a fost să nu stric ceva. A fost bine că nu deranjează funcționarea bucla pe care o face banda, dar a tăia din ea însemna distrugerea ei, capetele sunt într-un mare fel făcute.

A mai spus un tip de la Cluj că mă ajută, dacă îi trimit ambele piese, dar m-am hotărât să încerc eu (distanță, timp etc).

Mi-a plăcut maxim să duc lucrarea la capăt, deși mi-a cam slăbit vederea de aproape.

Treaba a ieșit foarte bine, Marantz-ul este complet funcțional.

Dacă totuși mai apare vreun atare selector, nu îl refuz...