Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bălți bune

Rammstein

Postări Recomandate

Bălți pe care am pescuit și garantez că sunt poluate și nu mergeți degeaba la pescuit, bine..... mai tine și de dibăcia pescarului. 

Ieri am fost pe Canalul Frasinet, 10 kg de caras, 2...3 buc la kg, recomand pop-up de 5..6mm și viermuși, nadă pentru apă rece, pe Canalul Frasinet trebuie să ajungeți cât mai devreme, în wk zici că este nuntă sau manifestație, mare atenție după ce plouă! S-au amenajat căile de acces dar mai sunt zone cu noroi, zona este mlăștinoasă. 

Să facem lista..... 

Varlaam 

Tancabesti

Hermes Periș 

Moara Vlasiei 2

Boteni 1, 2, 3 

Milotina 

Nucetu 

Dyno Lake 

Piteasca 2 

Delta Gruiu 

Creața 3 

Movilița Balta Plină, Balta Vie

Polcești 

Săndulița

Dănești

La Marcelino 

Unele bălți sunt cu reținere de pește, altele sunt c&r, eu cel mai des merg pe cele c&r, în special pe Milotina1 ( sunt prieten cu cel care deține Complexul Piscicol Milotina), prefer c&r pentru că "alerg" după capturi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eu am renuntat aproape in totalitate la pescuitul crapului pt. ca a devenit un fel de cursa despre cine arunca cea mai buna si cea mai multa nada in apa.

Ca sa ai sanse cat de cat la un concurs de crap trebuie sa arunci pe parcursul celor 2-3 zile ZECI DE KG de bile in apa.

Si NU vorbim aici de bile cu 6-10 lei/kg de la Decathlon ci de boilies-uri in general "home made", cu proteinele, amino-ul, aromele si tot ce implica o bila de calitate... pretul poate ajunge la peste 100 lei/kg, fara sa mai socotim munca investita.

Daca mergi cu porumb aromat sau mamaliga sau... mergi degeaba... pestii au devenit "addicted" la "amino" :rade:...

A nu se intelege gresit, nu-s vreu "zgarie branza" dar mi se pare ca, cel putin pe aici prin Banat - Ardeal, s-a cam ajuns la exagerari... sper ca situatia sa fie mai buna in zona dumneavoastra. 

Link spre comentariu

1 oră în urmă, informer a spus:

Eu am renuntat aproape in totalitate la pescuitul crapului pt. ca a devenit un fel de cursa despre cine arunca cea mai buna si cea mai multa nada in apa.

Ca sa ai sanse cat de cat la un concurs de crap trebuie sa arunci pe parcursul celor 2-3 zile ZECI DE KG de bile in apa.

Si NU vorbim aici de bile cu 6-10 lei/kg de la Decathlon ci de boilies-uri in general "home made", cu proteinele, amino-ul, aromele si tot ce implica o bila de calitate... pretul poate ajunge la peste 100 lei/kg, fara sa mai socotim munca investita.

Daca mergi cu porumb aromat sau mamaliga sau... mergi degeaba... pestii au devenit "addicted" la "amino" :rade:...

A nu se intelege gresit, nu-s vreu "zgarie branza" dar mi se pare ca, cel putin pe aici prin Banat - Ardeal, s-a cam ajuns la exagerari... sper ca situatia sa fie mai buna in zona dumneavoastra. 

Concursul este altceva, diferit de pescuitul de plăcere, am fost și eu la multe concursuri și o să mai mă duc, săptămâna viitoare mă duc la un concurs de feeder. 

Știu ce zici de bile, eu pentru nadit cu cobra folosesc bile ieftine, pe firul de păr am alt fel de bile, bilele ieftine le folosesc doar pentru a ține și atrage pestele pe vad. 

Link spre comentariu

Pescuitul nu mai este ce a fost odata...  La momeala si stil, ma refer. Prindeai pe vremuri la Prunaru, 5-6 pesti cu aceeasi rima, supta. Ce nadit, ce barcute, ce rahaturi... Daca aveai ac rosu, prindeai sabioare mari la ac gol.  Poza este de la Peris de acum 2-3 ani, captura nu-mi apartine. 

Pestoi.jpg

Link spre comentariu

Legat de pescuit....... 

Pe carpodroame, toate sunt c&r unde sunt pești mari, nu ai voie să dai cu momeală vie, de ce? Pentru că, crapul poate înghiți momeala in adâncul gurii, riști să îi provoci o rană mare când îi scoți cârligul, dacă dai cu pop-up, boilles, dumbells, wafters și știi să faci o montură...... peștele întotdeauna este agățat în buză, în special cea de jos. 

De ce pe unele bălți nu mai prinzi cu orice momeală? Pentru că ăla care are balta are densitate mică de pește, multe bălți sunt sacoșate și găletate de pescari care își fac calculul la virgulă, să iasă pe plus. Anul trecut pe Canalul Frasinet plăteau sacoșarii 40lei 12h și plecau acasă cu câte 12...15kg caras, ciortan, in fiecare zi, păi dacă tu cari zilnic pește să îl vinzi..... de unde vrei să mai fie peste 2...3 ani, să nu mai vorbim că iau tot ce prind, mă refer la mărime, de anul ăsta s-a schimbat treaba, este cu limită. 

Este complicat cu pescuitul dar și cu "pescarii", pescuitul este un hobby scump. 

Crapii  de 15...20kg pentru carpodroame nu se vând la kg, se vând la bucată, un crap de 20kg poate ajunge și la 1000 euro. 

Sâmbăta și duminica sunt la concurs pe Milotina1. 

Editat de Rammstein
Link spre comentariu

Eu nu inteleg care-i placerea sa stai in soare si sa prinzi acelasi peste de 10 ori pe băltile private.
Să momesti cu tot felul de inventii si sa te atentioneze eventual un dispozitiv electronic cand trage ceva.
Datul la pește pe bălți amenajate e un fel de labă cu pre****tiv.

Interesat. "prezeerativ" a fost corectat automat de softul forumului.

Editat de Liviu.Mihaiu
Link spre comentariu

Acum 25 minute, Liviu.Mihaiu a spus:

Eu nu inteleg care-i placerea sa stai in soare si sa prinzi acelasi peste de 10 ori pe băltile private.
Să momesti cu tot felul de invetii si sa te atentioneze evetual un dispozitiv electronic cand trage ceva.

Cu toate ca nu ma mai pasioneaza crapul (am scris mai sus de ce) totusi nu-i chiar asa cum zici din cel putin cateva motive....

In primul rand un crap mare, si aici ma refer la bucati de peste 10Kg, fiind prins cum zici de mai multe ori nu mai este atat de "idiot" cum ai putea crede... poti sa mergi pe balti cu densitate mare si sa nu prinzi altceva decat ciortani zile intregi... ca sa pacalesti un "pensionar" trebuie sa stii cum si ce sa faci. NU trebuie sa ma crezi, du-te si incearca...  si hai inapoi si povesteste cum in 24 de ore ai prins numa` bucati una si una... :)

Un alt motiv potential este ca n-ai sa prinzi crapi asa mari aproape niciodata pe un rau sau lac salbatic. Ca exemplu merg de ani buni pe Dunare si n-am prins nici eu dar NICI NU AM VAZUT prins crap mai mare de 7-8Kg. I-adevarat ca "lupta" este altceva cu unul salbatic... dar aia nu inseamna ca ala de 20kg din balta o sa-l scoti ca pe-un lemn... :)))

Comoditatea de a pescui pe o balta privata amenajata nu se poate compara cu mare parte dintre locurile de pescuit de pe o apa "salbatica"... daca vrei sa stai mai multe zile, conteaza. Tot aici intra posibilitatea rezervarii locurilor... ca exemplu, du-te la Dunare mai sus de Portile de Fier si incearca sa gasesti un loc bun de pescuit si campat pe mal... :) . In sezon locurile se tin si se dau "din pescar in pescar"... sper ca termenul e destul de sugestiv.

Si mai sunt si alte motive....

Repet, nu (mai) sunt crapar dar fiecare pescuit are farmecul lui!

Ca sa fiu mai clar, pt. asemenea crapi obisnuiam sa merg pe balti private... :) 

SZduytD.jpeg

Editat de informer
Link spre comentariu

Acum 19 minute, Liviu.Mihaiu a spus:

Să momesti cu tot felul de inventii si sa te atentioneze eventual un dispozitiv electronic cand trage ceva.

Bade..... eu îi înțeleg inclusiv pe cei care se masturbează! Uite..... eu pescuiesc și pe răuri, Dunăre, Delta Dunării, anul trecut am împlinit 50 ani la pescuit pe Dunăre in Serbia. 

Dacă tu nu îi înțelegi pe alții...... însemnă că nici pe tind nu te înțelegi sau cunoști, cea mai mare tâmpenie este să îi judeci pe alții. 

Ca să îți dau și mai mult de gândit..... eu împușc și unele animale sau păsări. 

Link spre comentariu

22 minutes ago, informer said:

Ca exemplu merg de ani buni pe Dunare si n-am prins nici eu dar NICI NU AM VAZUT prins crap mai mare de 7-8Kg.

Incearca pe Dunare sa dai la crap numai la mamaliga (patratica) simpla. N-ai sa prinzi ceva mai mare cu tot felul de chimicale si alte povesti. Poate din intamplare.
La somn numai la buchet de rame albe (sau cele negre mari) sau poate ficat de pui (care sa puta).
Si ,evident, placerea somnului: coropisnita.

Editat de Liviu.Mihaiu
Link spre comentariu

Acum 17 minute, Liviu.Mihaiu a spus:

Pute a rahat carnea unui peste prins pe baltile private.
Nici dracu nu mai are angajat un inginer piscicol care sa stie cum se fac tratamentele periodice intr-o balta.

Si-si mananca pestele rahatul unul altuia. Plus chimicalele aruncare de pescarii 'sportivi'. Tone pe sezon.

Vorbești fără să știi despre ce vorbești! Îți spun eu că toți care au bălți au colaborări cu specialiști în piscicultură, crezi că crapul de la pescărie este altfel? Tot cu pelete care au conținut mare de proteină este crescut.

Am prins destui crapi pe Dunăre, Delta Dunării, dar i-am eliberat pentru că erau crapi reproducători. 

Editat de Rammstein
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

• Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări