Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

incalzire drossel lampi fluorescente

Blind

Recommended Posts

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

un drosel lucreaza pe la 70grade (pe masurate-lea),n-am vazut (pipait) niciodata un droser rececondesatorul ala nu face mare lucru,dar nu cred ca are legatura cu incalzirea droserlului(asta netestat)pune droserul pe o suprafata rezistenta la temperatura aia(lemn,metal etc,nu plastic) si sa nu atinga fire(desi izolatia se topeste la t mai mari,nu se poate stii)daca bazaie,probabil e romanesc si vechi,poti sa-l inlocuiesti daca e deranjant(eventual daca vrei sa-l pastrezi,incearca sa-i strangi tolele mai bine)

Cauta drosele comuniste, alea vechi blindate, vopsite cenusiu. Mergeau toata noaptea, ani de zile, si nu fierbeau.P.S. De ce nu faci o combinatie serie-paralel ca la rez sau difuri? Scapi de incingere. :yawinkle:

am si eu un d-ala la pesti,montat pe carcasa de metal,si fierbe(nu poti tine mana p el)dupa principiul de functionare,sunt facute sa mearga la t maricele(nu pot explica stiintific,doar pe masurate-lea)si la metrou,inca se folosesc drosere comuniste in mare parte,si pe suport se vad urmele de caldura(darele alea negre)unele d-alea vechi obisnuiesc sa faca sunete ciudate,de la bazait taaare,pana la un fel de tiuit...dar altele merg okdrosere bune fac philipsin mare orice droser de la magazin(nou) care arata decent merge ok