Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boxe Hand Made


Dantes

Postări Recomandate

Buna Ziua ma numesc Ciobanu Mihail mI-am FACUT si eu cont la Dvs pe site si am si eu o intrebare. De curand mi-am facut o pereche de boxe audio din pal de 2,5 cm grosime cu dimensiunile de 120 cm inaltime cu 35 latime si 40 adancime. Mi-am achizitionat 4 difuzoare de BASS JBL, (de 25 cm diametru) mai exact Stage 1010 pe care le-am pus cate doua pe fiecare incinta, doua difuzoare de voce (medii), de la firma LAVOCE de  17 cm si doua difuzoare de inalte, niste super tweetere de la firma MASTER AUDIO. Le-am montat pe toate, am pus si niste filtre facute custom-made pentru ele (sunt perfecte din pc. asta de vedere), sunt respectate toate regurile pieselor, detaliile, filtre 8 OHMi, difuzoarele de BASS pe 4 OHM, legate in serie, difuzorul de voce si cel de inalte de 8 OHMi, legate toate corespunzator, prinse cu suruburi, etc. Problema care ar fii? Pana la urma tot am busit toata treaba. Si ma refer aici la (eu sunt foarte atent la detalii si mi-a sarit chestia asta in ochii) faptul ca aerul din incinta iese pe o fanta cat incinta de mare (adica 35 de cm cu 5 cm inaltime). Faza este ca la difuzoarele de BASS, cel de sus, in timp ce functioneaza in muzica se misca mai repede decat cel de jos, si cred eu ca, intre ele in interior am prins o placa de lemn de fatza si laterale pentru a intarii incinta. Faza e ca difuzorul de sus elimina aerul din incinta pentru a ajunge jos la fanta prin locul unde sta cel de jos, afectand miscarea lui si oricum el se vede clar ca este fortzat cumva si ma gandesc ca poate trebuie sa ii mai fac incintei inca o gaura de BASS REFLEX, undeva pe spate, pe la jumate sau sus pentru a elimina aerul cel de sus. Ce parere aveti?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 49 minute, daniel_2004 a spus:

Eu zic să te uiți atent la cum ai legat difuzoarele să nu fie în antifază.

sunt legate bine nu asta e problema se vede ca miscarea celui de jos este oarecum ingreunata de aerul celui de sus cred ca nu e suficienta gaura de jos sau trebuie mai mare

 

Link spre comentariu
Acum 26 minute, sesebe a spus:

Difuzoarele de medii sper ca sint închise fata de incinta mare de la bass, adică au incinta lor proprie inclusa în cea mare. 

Legat de modul cu este făcută cutia eu nu am înțeles nimic. Poate faci o schiță și o postezi aici. 

120cm lungime 35latime si 40 adancime lateralele prind capacele cel de sus si cel de jos, fata prinde capacele dar este prinsa de laterale iar spatele este prins de laterale si deasemenea prinde capacele. sunt niste cutii copie dupa niste boxe mari de la jbl E100 cu doua difuri de bass 25cm medie si inalte, dar ceva mai mari pentru ca si puterea difuzoarelor care le-am luat eu este mai mare si volumul este de 45L PE DIFUZOR, boxele JBL E100 au un tub de bass reflex de 80mm, la ale mele aerul iese pe jos la baza cutiei are o fanta de 30cm lungime pe 5cm inaltime

Link spre comentariu

Asa arata JBL E100 originale. 

Difuzoarele de bas sunt legate in paralel si nu in serie.

Forma deschiderii BR este  mai putin importanta dar dimensiunile si adancimea ei trebuie calculate diferit fct. de amplasare si forma.

100391322_IBLE100.thumb.jpg.f6803849b4538db65c8edb686fb901fc.jpg

 

Pune si tu o poza cu o boxa si o schita cu conectarea difuzoarelor si filtrul, ca sa se inteleaga mai bine.

Link spre comentariu
Acum 6 ore, Shambala a spus:

Asa arata JBL E100 originale. 

Difuzoarele de bas sunt legate in paralel si nu in serie.

Forma deschiderii BR este  mai putin importanta dar dimensiunile si adancimea ei trebuie calculate diferit fct. de amplasare si forma.

100391322_IBLE100.thumb.jpg.f6803849b4538db65c8edb686fb901fc.jpg

 

Pune si tu o poza cu o boxa si o schita cu conectarea difuzoarelor si filtrul, ca sa se inteleaga mai bine.

Deci boxele jbl E100 sunt pe 8 OHM TE Intreb eu daca erau legate in paralel basii inseamna ca aveau 16ohm pe difuzor cea ce imi vine greu sa cred rezultand 8ohm in paralel. Da ma rog o sa postez toate pozele cu toti pasii. 

Link spre comentariu

Mai sus este postata schema originala de conectare a difuzoarelor.  Difuzoarele de bas din JBL E100 sunt legate in paralel.

Adesea producatorii mari folosesc difuzoare custom made, adica cu unele caracteristici realizate la comanda. Exista si pe piata difuzoare de 16ohmi, nu e ceva nemaipomenit.

 

Nu trebuie sa pui multe poze.

Pune una-doua poze cu o boxa (sau o schita) ca sa intelegem ce ai acolo si o schita cu conecatarea difuzoarelor si a filtrului.

 

Legarea a doi basi in serie este mai pretentioasa si nu se preteaza la o constructie gen JBL E-100 (le-ar trebui camere separate).

Link spre comentariu
Acum 11 ore, Dantes a spus:

Deci boxele jbl E100 sunt pe 8 OHM TE Intreb eu daca erau legate in paralel basii inseamna ca aveau 16ohm pe difuzor cea ce imi vine greu sa cred rezultand 8ohm in paralel. Da ma rog o sa postez toate pozele cu toti pasii. 

Pai se vede si din schema filtrului ca ai 4 borne la LF:

Screenshot-2022-02-05-at-06-01-55.png

deci difurile sunt in paralel.

 

Un difuzor cu rezistenta de 10.8 ohmi crezi ca are impedanta de doar 8 ohmi?

 

Screenshot-2022-02-05-at-06-02-22.png

Editat de merck
Link spre comentariu
Acum 27 minute, Dantes a spus:

Buna ziua,

 

Incer ca va trimit poza asta:

https://m.olx.ro/d/oferta/boxe-jbl-hand-made-IDfNAtT.html

Doar as am reusit daca intelege ti dar V-am spus am respectat toate regulile nu le-am pus in antifaza sau in altfel sunt in serie, punct. Filtru este special pentru ele si imi vine greu sa cred CA este din filtru, tot ce cred eu ca spatiu celui de Jo's e mic si e forta si de cel de sus

Acum 12 ore, Shambala a spus:

Mai sus este postata schema originala de conectare a difuzoarelor.  Difuzoarele de bas din JBL E100 sunt legate in paralel.

Adesea producatorii mari folosesc difuzoare custom made, adica cu unele caracteristici realizate la comanda. Exista si pe piata difuzoare de 16ohmi, nu e ceva nemaipomenit.

 

Nu trebuie sa pui multe poze.

Pune una-doua poze cu o boxa (sau o schita) ca sa intelegem ce ai acolo si o schita cu conecatarea difuzoarelor si a filtrului.

 

Legarea a doi basi in serie este mai pretentioasa si nu se preteaza la o constructie gen JBL E-100 (le-ar trebui camere separate).

https://m.olx.ro/d/oferta/boxe-jbl-hand-made-IDfNAtT.html

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări