Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transmițător + receptor cu cristal


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 5 ore, yo8tot a spus:

De ce 8.867Mhz? Ce tip de modulatie trebuie sa aiba?

De 8.867MHz pentru că am cristale de frecvența aceasta!

Mai am și altele dar nu știu pe care să le folosesc!

Poate fi și AM și FM, nu contează. Dacă primesc o schemă pentru FM, fac și așa.

Ideea e că aș vrea să construiesc un ”spy bug”.

Acum 4 ore, nico_2010 a spus:

Te poti inspira de aici: http://vk2zay.net/article/185

M-am uitat peste schemă. Aș putea să adaug un etaj final după transformator? Un amplificator simplu cu 2n1711?

 

 

Link spre comentariu

Daca vrei sa faci ceva pentru spy, este cam joasa frecventa. Unde ai sa ascunzi antena ?
Poate sa amplifici mai mult semnalul asa cum zici mai sus, Dar nici asa nu cred ca acoperi o suprafata prea mare.
Poate gasesti ceva quartz peste 100Mhz ca sa poti acorda o antena mai scurta.
Daca reusesti sa acordezi antena, nu cred ca trebuie sa mai pui un alt etaj care sa-ti consume bateria degeaba.
 

Link spre comentariu

Pentru moment, daca nu vrei sa folosesti o antena acordata, nu are rost sa te complici cu traf. la iesire.
Poti conecta antena direct in colector. Gasesti scheme pe net. Si exemple de calcul sau direct valori pentru circutul LC pentru 27Mhz cu bobina fara miez.

 

Link spre comentariu

Se pare că FM ar fi mai fiabil iar tranzistorat nu îl pot face deoarece are să fie mare și complicat...

Deci probabil domnul @QQmeavuse dreptate și am nevoie de integrate...

Nici o problemă, de receptor mă pot ocupa cu E0503 deci acela nu are să fie o reținere!

Pentru transmițător cred că pot să folosesc acest integrat:

https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/198958/MAXIM/MAX2606.html

Dacă aveți alte sugestii, aștept cu drag!

Link spre comentariu

Cred ca ai vrut sa spui ca vei folosi E0503 ca emitator,iar ca receptor poti utiliza fie un receptor industrial in banda FM fie o superreactie cu 2tranzistori si un CI de audio..PS un emitator FM de putere mica fara Q se realizeaza usor cu 2 trz.si un microfon iar instabilitatea de frec. se compenseaza din receptor.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări