Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Defect la alimentare Radio - casetofon

Recommended Posts

Buna ziua ,

Vin cu rugamintea catre dvs sa ma ajutati ce va scriu aici . Am in lucru acest radio - casetofon cu lanterna cu ldedeuri  ,clientul la pus in functiune si a pocnit ,la verificare am gasit o punte formata de 6 diode toate   M7 - SMD  trei din diode sunt defecte  .Problema este ca nu stiu cu alte dide se poate inlocui pe cele originale M7, Va rog frumos sa imi spuneti cu alte diode se poate pe cele originale M7 - SMD .Se poate inlocui cu diode 1N4007  ?

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ce radiocasetofon ? Cred că-i mai degrabă boxă tip USB Player.Vedeţi că majoritatea au alimentare simplă cu punte şi condensator serie, destinată doar încărcării acumulatorului intern.De multe ori dacă acumulatorul intern se usucă şi-i creşte rezistenţa internă, vârful de tensiune ridicat din momentul conectării la reţea defectează finalul audio, străpungându-l şi se ard şi diode din punte.Ar fi bine să puneţi o poză cu aparatul.