Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Defecțiune emisie-recepție la o mașinuța electrica cu telecomanda 27mhz

Asi78

Postări Recomandate

• Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Ea funcționează până la 1metru apoi nimic, trebuie sa mă țin după ea ca să meargă. 

Tot cred că e o problema la mașină, de aceea m-am decis să creez postarea gândindu-mă că poate o persoană pasionată sau cunoscătoare are o idee. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Mircea a spus:

Multumesc pentru poze.

Unde e antena masinutei? Macar un fir de 15-20cm tot trebuia sa fie in cutie.

Nu a avut de la bun început și așa a funcționat. Mai am mașinuțe care la fel nu au nici un fir. 

Acum 20 minute, validae a spus:

Puteţi indica unde venea lipită antena pe placa maşinuţei ?

Nu a avut antena sau vreun fir ceva. Nimic și a mers. Nu a umblat nimeni la ea doar eu. Știu f. sigur că nu a avut. 

Link spre comentariu

Ei, aveti sansa sa o faceti sa mearga sau sa scrieti mesaje pe forum. Acolo, dupa inductanta verde, paralela cu marginea placutei, trebuie o antena.

Fara a insinua nimic, dar poate firul exista si e incastrat in carcasa, s-a rupt in timp iar cand ati scos placuta nu v-ati dat seama. Etc..

Oricum, ceva a fost lipit acolo. Se vede ca au pus fludor numai unde au lipit ceva.

Link spre comentariu

Încercaţi diverse lungimi, spre 50 cm maxim.Eventual un fir subţire de oţel vertical, ca antenele auto.Ca să nu stricaţi aiurea fire, căutaţi o antenă telescopică de la un radio şi vedeţi care e lungimea optimă, apoi o înlocuiţi cu un fir de lungime egală...

Link spre comentariu

La 17.01.2022 la 20:59, QQme a spus:

In stanga jos este o bobina(se vede miezul),,va departati la limita si reglati,,si tot mariti distanta.

Din miezul acela se poate regla!? Cu o șurubelnița presupun. 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

• Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări