Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

P.F.C. de 2kw


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 6 ore, vijelie02 a spus:

Sunt curios ce diode TO-220 are in secundar pentru un curent de peste 20A.

Sper ca nu vei lasa doar acel radiator, si ai pus unul mai mare.

  

 

Hmm...

Acum 4 ore, Marian a spus:

 

 

Posibil sa ma insel dar sursa ta imi pare o chinezarie, fie si doar prin faptul ca se folosesc diode TO220 la 2000W

 

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu

Trebuia sa specifici, se intelege ca te referi la curent redresat. Ca asta este primul lucru care se ia in considerare la o dioda redresoare rapida de putere, apoi recovery si restul.  Sint diode TP 220 cu R-th mai mic(a) decit TO247, trebuie doar sa cauti si sa alegi pentru aplicatia folosita.  Sint diode de 60A in TO 220, cu rezistenta termica jonctiune/capsula, si in special capsula radiator de invidiat (0,24 grade/watt).

 

Dar noi cautam doar critici si neajunsuri, nu solutii sau imbunatatiri (din pacate).

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu

Ma repet, cablajul si radiatorul permit ambele tipuri de capsula, TO-220 si cea mai mare, TO-247, TO-3P sau ce capsula s-o mai potrivi.

    Oricum, sursa este destinata amplificatoarelor audio, 25A vor fi doar intamplator pe perioade scurte de timp deci mai putin conteaza rezistenta termica fata de curentul redresat.

    Eu n-am avut nicio problema cu ele si le-am cam abuzat :)

Link spre comentariu
1 hour ago, DjLeco2021 said:

Sint diode TP 220 cu R-th mai mic(a) decit TO247

Vreau sa vad una ( si ma refer la cea dintre capsula si radiator ).

Spre exemplu, dioda pe care eu o folosesc la sursa mea e una de la Ixis in capsula TO247, cu rezistenta termica intre capsula si rad de 0,25. 
Da-mi un exemplu de TO220 cu mai putin de atat.

 

Mitul asta cu "pfc nu-i bun pentru audio" o sa dispara pana la urma, sunt convins, pentru ca doar atat e, un mit.

Zgomot de comutatie ai si cu si fara pfc ( chiar si cu llc, tocmai ce a confirmat Raimond ), dar e irelevant, frecventa e mult prea mare ca sa-l poti auzi.

 

Eu imi pastrez convingerea ca nu-i recomandat sa se foloseasca diode TO220 la puteri asa mari, motivele sunt complexe, n-are sens sa fie dezbatute aici. 

Cat despre sursa lui Raimond am vazut ca-i rezonanta dupa ce am postat, n-avea sens sa sterg ce am scris.

Da, umplerea nu se modifica, si asta ar cam trebui sa fie bai pentru traf, mai ales la variatii asa mari de frecventa.

Cred ca fara niste masuratori si calcule exacte pe sursa asa cum e, e un risc nejustificat sa se treaca direct pe 390, nu poti stii pana unde merge varful inductiei fara sa-l calculezi, si daca miezul ajunge aproape de saturatie, permeabilitatea scade brusc, creste foarte mult curentul de mers in gol, scade inductanta, se duce naibii plaja aia optima de functionare a rezonantei.

Link spre comentariu

Exista, sau se poate concepe, si PFC având soft commutation care implicit sa aiba zgomot mic de comutatie.

 

Si legat de zgomotul de comutatie in cazul alimentatoarelor SMPS, daca va spun ca am facut masuratori de o multitudine de surse, e adevarat de puteri relativ mici, rar peste 100-300W, care sa aiba zgomot si/sau riplu al tensiunii de iesire aproape invizibil chiar si cu osciloscopul de la servici care este pe 12biti reali, ma credeti? Din pacate nu le pot posta pe forum si chia daca le-as posta sigur se gaseste careva sa spuna ca-s falsificate. Eventual vine "stiti voi cine" si spune ca nu stiu sa fac masuratori si nu valoreaza daca nu am folosit analizoare spectrale din secolul trecut trecute prin ulei de sarpe.

 

SMPS-urile se pot face acum foarte performante din punct de vedere al zgomotului, totul este sa se vrea. Acum sint componente si cunostinte care permit asta, nu ca acum 30-50 de ani.

Link spre comentariu
Acum 13 minute, sesebe a spus:

Exista, sau se poate concepe, si PFC având soft commutation care implicit sa aiba zgomot mic de comutatie.

 

Si legat de zgomotul de comutatie in cazul alimentatoarelor SMPS, daca va spun ca am facut masuratori de o multitudine de surse, e adevarat de puteri relativ mici, rar peste 100-300W, care sa aiba zgomot si/sau riplu al tensiunii de iesire aproape invizibil chiar si cu osciloscopul de la servici care este pe 12biti reali, ma credeti? Din pacate nu le pot posta pe forum si chia daca le-as posta sigur se gaseste careva sa spuna ca-s falsificate. Eventual vine "stiti voi cine" si spune ca nu stiu sa fac masuratori si nu valoreaza daca nu am folosit analizoare spectrale din secolul trecut trecute prin ulei de sarpe.

 

SMPS-urile se pot face acum foarte performante din punct de vedere al zgomotului, totul este sa se vrea. Acum sint componente si cunostinte care permit asta, nu ca acum 30-50 de ani.

 

Riplu nu vad nici eu pe osciloscopul de 8biti dar ma deranjeaza vizual zgomotul de comutatie care daca e masurat cu un osciloscop mediocru pare ca are cativa zeci de mVpp. Cu cat folosesti un osciloscop mai bun cu atat se mareste. Cu un Rigol cu 500.000wfm/s, 350Mhz si sampling rate-ul de 8Gb/sec se duce spre 2vpp.

Link spre comentariu

Ca sa poti vizualiza riplu de 200µV-300µV iti trebuie un pic de setup si ceva setari mai deosebite la osciloscop.

Vezi ca nu tot zgomotul vazut cu osciloscopul este real intrat prin fire, mai intra putin si prin radiatie, mai ales ca sursa nu-i ecranata.

Poti pune (eu as zice ca-i obligatoriu) citeva perle de ferita sau chiar facute citea spire cu toate firele de iesire impreuna pe un tor de ferita. In unele situatii ajuta foarte mult.

Link spre comentariu
Acum 6 ore, Marian a spus:

Vreau sa vad una ( si ma refer la cea dintre capsula si radiator ).

Spre exemplu, dioda pe care eu o folosesc la sursa mea e una de la Ixis in capsula TO247, cu rezistenta termica intre capsula si rad de 0,25
Da-mi un exemplu de TO220 cu mai putin de atat.

 

 

Marian, uite niste diode pe care le-am folosit o perioada la redresarea unui alimentator de 15V 250A cu care testam amplificatoare auto pt db drag, acum circa 1,5 ani.

E adevarat ca erau diode mult mai capabile in ceea ce priveste curentul sau recovery time, insa fiind ceva artizanal, am preferat sa "scap" de lotul de MBR-uri de surse PC.

 

TO220.jpg

Editat de DjLeco2021
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări