Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Westinghouse TX- 42f430S

Recommended Posts

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Televizorul asta sigur e adus din SUA si n-are cum sa mearga pe tunerul lui, este pe sistem american si nu merge la noi. Singura posibilitate este utilizarea pe HDMI cu receiver extern de Digi, daca aveti retea RCS, televiziune digitala prin cablu. Daca a mers pe HDMI ca monitor si nu s-a defectat aceasta intrare, trebuie sa mearga cu un receptor extern care are iesire HDMI (sau component video, ori composite video, ori S-video)

Televizorul acesta sigur are vreo 15 ani.

Edited by sla

Nici o șansă să funcționeze la noi  :TX-42F430S has a built-in ATSC/NTSC/ClearQam tuner, 2 HDMI inputs and even is PC-compatible with an astounding resolution of 1920 x 1080. , Watch HD-DVDs, Blu-ray, or gaming from your PS3, XBOX360 or Wii in 1080pure resolution.

La 11.01.2022 la 17:13, sla a spus:

Televizorul asta sigur e adus din SUA si n-are cum sa mearga pe tunerul lui, este pe sistem american si nu merge la noi. Singura posibilitate este utilizarea pe HDMI cu receiver extern de Digi, daca aveti retea RCS, televiziune digitala prin cablu. Daca a mers pe HDMI ca monitor si nu s-a defectat aceasta intrare, trebuie sa mearga cu un receptor extern care are iesire HDMI (sau component video, ori composite video, ori S-video)

Televizorul acesta sigur are vreo 15 ani.

Am incercat cu un decoder Hdmi de la Digi si nu vede sursa, pe acelasi port Hdmi am conectat PC-ul si merge fara probleme ca monitor..... serviciul de televiziune este digital prin fibra pana in router dupa care prin cablu pana in decoder de acolo cablu hdmi pana in televizor. Va multumesc.

Acum 3 ore, Bobby Prut a spus:

Am incercat cu un decoder Hdmi de la Digi si nu vede sursa, pe acelasi port Hdmi am conectat PC-ul si merge fara probleme ca monitor..... serviciul de televiziune este digital prin fibra pana in router dupa care prin cablu pana in decoder de acolo cablu hdmi pana in televizor. Va multumesc.

intrati in meniul receiverului si vedeti sa fie setat pe rezolutie auto,sau maxim 720p,tot in receiver vedeti prin menu daca are setari ,pal,secam,ntsc,setati pe ntsc,sau auto

nu cumva e tv-ul.e si la 110v (daca da schimbati c-ul din primar cu unul de 450v 100-220mf in functie de valoarea celui pentru 110v

eu am testat un toshiba mexic pe receiverul meu(amiko a4k combo,si mergea ok,dar stie ntsc,nu stiu daca si cel digi stie)dar backlightul avea o pålpåire greu sesizabila ,dar deranjanta pentru mine,chiar si pe mirror,youtube,am luat pinul de dimer pentru invertorul led si l.am cuplat la 3v,si numai ,pålpåia,e cam greu de adaptat ele avant si reteaua electrica pe alta frecventa si tensiune

Edited by iuliantv