Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
icar

Probleme cu vârful de la letcon

Recommended Posts

La 15.01.2022 la 0:24, Dxxx a spus:

tempertura va tot creste, probabil si peste 500 grade.

Aici sunt putin sceptic ca e chiar asa. Asta ar insemna ca un reseu, lasat fara oala, ar urma sa atinga temperaturi  de mii de grade! Dupa un timp se va crea un echilibru intre temperatura virfului si tensiunea cu care e alimentata rezistenta de incalzire. In acest caz, tensiunea este 150V. Probabil, alimentat la 100V, temperatura va scaddea sub limita oxidarii.

Daca acoperirea virfului este de doi lei, adica proasta, situatia se schimba. Si cred ca si aici avem o problema. Daca pun cositor suficient pe virf, treaba e OK, nu mai oxideaza, cum ziceam mai sus. Imediat ce am sters cositorul si ramane doar acoperirea "din fabrica" a varfului, aceasta oxideaza. Apoi, orcat l-as sterge, cu orice, acesta oxideaza. Mai am niste varfuri, de la magazin, 10 lei bucata, pe care inca nu le-am incercat. O sa vad cum se comporta acelea.

La 15.01.2022 la 0:24, Dxxx a spus:

Deci ori ii faci varf de cupru, ori il arunci.

Normal, o sa fac, pe de o parte varfuri din cupru, iar pe de alta parte, o sa le pilesc pe astea care le am si oxideaza. Am incercat cu unul si treaba revine la normal, ca sa zic asa.

Statie de lipit nu voi achizitiona, cum spuneam, la cat lucrez, merge foarte bine si ce am.

Acum 13 minute, icar a spus:

o sa le pilesc pe astea care le am si oxideaza.

Le-ai compromis total daca ai bagat pila pe ele. De cele mai multe ori, materialul din care sunt facute varfurile, nu poate fi decapat, fiind aliaj pe baza de aluminiu, bun conducator de caldura si atat. Restul face stratul protector. Odata ce l-ai compromis, pa.

Da, inseamna ca au mai schimbat cate ceva intre timp. Eu am patit asa cu o ansa de la un pistol model nou, care odata pilita nu a mai vrut neam sa prinda fludor, si cu un varf de la o statie no name, ce mi-a fost adusa pt ca varful a fost pilit si era inutil, si i-am facut unul din cupru.

Aia de la pistol era dintr-un material dubios, care avea si ceva rezistenta, pt ca daca inlocuiai cu cupru de aceeasi sectiune, scotea fum traful. Trebuia sa pui cupru mult mai subtire decat ansa originala.

Am patit asta cu "cablu de difuzoare", luat de la "rusi". Cu cât il decapam si il smirgaluiam mai bine, cu atita nu se lipea cositorul pe el. Pâna am vazut ca era cablu din aluminiu cuprat. Daca se ducea stratul de cupru, si se ducea repede, adio lipitura!

Eu am patit-o cu cablu RF 50 ohmi  RG58U de la Miv...... , colac de 300de metri. Centralul din Cu iar tresa din Al cuprat.   Il  foloseam la antenele de CB de pe auto. Am observat aceasta dar am zis sa incerc.  La cateva luni de la inlocuire, clientii veneu cu un SWR la statie ca si cand nu ar fi avut antena pe masina. Noroc cu firul central care mai radia ceva. Daca nici acesta nu facea contact trebuia sa schimb finalii de emisie la greu.

Am renuntat la el, intru-cat nu puteam sa asigur un contact sigur in timp al masei in regiunea de sus a antenei (umiditate, trepidatii, etc.). 

Edited by PINTI

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines