Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme cu vârful de la letcon

Evaluează acest subiect


icar

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Da, inseamna ca au mai schimbat cate ceva intre timp. Eu am patit asa cu o ansa de la un pistol model nou, care odata pilita nu a mai vrut neam sa prinda fludor, si cu un varf de la o statie no name, ce mi-a fost adusa pt ca varful a fost pilit si era inutil, si i-am facut unul din cupru.

Aia de la pistol era dintr-un material dubios, care avea si ceva rezistenta, pt ca daca inlocuiai cu cupru de aceeasi sectiune, scotea fum traful. Trebuia sa pui cupru mult mai subtire decat ansa originala.

Link spre comentariu

Am patit asta cu "cablu de difuzoare", luat de la "rusi". Cu cât il decapam si il smirgaluiam mai bine, cu atita nu se lipea cositorul pe el. Pâna am vazut ca era cablu din aluminiu cuprat. Daca se ducea stratul de cupru, si se ducea repede, adio lipitura!

Link spre comentariu

        Eu am patit-o cu cablu RF 50 ohmi  RG58U de la Miv...... , colac de 300de metri. Centralul din Cu iar tresa din Al cuprat.   Il  foloseam la antenele de CB de pe auto. Am observat aceasta dar am zis sa incerc.  La cateva luni de la inlocuire, clientii veneu cu un SWR la statie ca si cand nu ar fi avut antena pe masina. Noroc cu firul central care mai radia ceva. Daca nici acesta nu facea contact trebuia sa schimb finalii de emisie la greu.

Am renuntat la el, intru-cat nu puteam sa asigur un contact sigur in timp al masei in regiunea de sus a antenei (umiditate, trepidatii, etc.). 

 

Editat de PINTI
Link spre comentariu

 Au apărut pe olx  staţii tip 936A f ieftine,pentru începători.Nouă,de magazin,80 lei.Ce n-am înţeles de ce "cu verificare" transportul duce la 40 lei...

 Singura obs ce o fac e că la dimensiunile şi greutatea pe care o are sigur nu e cu traf...Posibil să aibă şi componente smd...

 Pentru cine e interesat daţi căutare cu "staţie de lipit Sibiu".N-am văzut niciodată un preţ aşa mic la modelul ăsta 936A.

Link spre comentariu
La 13.01.2022 la 11:51, icar a spus:

 

@Traian B, din ce zici, cred ca sunt valabile

- utilizare la temperaturi mari

- varfuri produse de catre soimii patriei din satele chinezesti, din otel beton recuperat

 

De vreme ce letconul are si un reglaj -fie el numai al puterii- il poti folosi pentru eventuala reducere a temperaturii. La cele care nu au, poti incerca folosirea unui variator de lumina din comert ;-)  Daca nu poti rezolva astfel ori prin curatare abraziva, singura solutie ramane alt model de letcon si/sau varf.

Am folosit vreo 20 de ani si letcon netermostatat, dar nu pocnitori ci Weller la 27W si la 15W fara sa am probleme deosebite cu varfurile originale placate, lipind cu el mult timp chiar si smd-uri. Probleme am avut cu cel de 100W arareori folosit, daca-l las in priza se incarca varful cu oxizi, arde repede fluxul si-l carbonizeaza, functionand foarte incins...

In privinta eventualei calitati a varfului de acolo, nu pot sti eu.

 

Oricum, ai grja ce anume retii din ceea ce s-a scris pe aici, deja din motive de ego personal topicul a fost dus in balarii cu alergari pe tema efectului razelor de luna asupra galosilor de guma si pe subiectul fara legatura cu problema ta "uite ce cel mai tare fizician si chimist de renume mondial sunt eu, autor al polimerizarii stereospecifice a varfului letconului la 100C" .

Citeste cu atentie postarea lui franzm, explica realitatea ce difera radical de cele scrise prin zona relativ la asa zise socuri termice despre care nu trebuie sa-ti faci griji. Nu uita ca de vreme ce curatarea varfului se face prin indepartarea aliajului lichid (numai in stare lichida poate fi curatat de pe varf!) a carui temperatura astfel nu poate fi sub 200...250C, toata treaba cu 100C si socul termic este o pura si trista alergare pe campii, pacat ca unii au cazut in plasa asta datorita unei insistente nesanatoase in a abera pana-n panzele albe in zona. Dealtfel, in metalurgie, variatii din astea de numai 100-250C sunt departe de a fi soc termic, asa cum altcineva deja a subliniat asta...

Iar pana la urma dumneata ai o problema acolo si trebuie sa o rezolvi cu ceea ce ai si poti acolo.

Poate-ti este de folos si asta:

 

 

 

 

 

Link spre comentariu

Postarea de mai sus este "flame" si nu stiu sa fie permisa conform regulamentului.

 

Unii sunt frustrati si in loc sa discute civilizat ajung la "noi toti cei ce am postat pe tema avem experienta asta de decenii" si nu la argumentatie logica.

Si asta vine de la cineva care a mai facut o singura postare in acest topic.

 

Plus atitudinea fascista cu inchiderea gurii altuia "postarile ce au ca scop deturnarea discutiei" desi ne aflam la rubrica "discutii diverse".

 

Ce sa mai zic de faptul ca se simte jignit, desi eu nu am atacat nicicum persoana lui ci am atacat numai ce a spus, cum este normal pe net si pe forum. In plus a neglijat sa-mi raspunda la intrebarile pe care i le-am pus, considerand ca putem purta o conversatie civilizata.

 

Astfel de persoane si astfel de atitudine nu au ce cauta pe forum - voi face tot ce este posibil pentru asta.

Link spre comentariu

@Traian B

Totusi, in momentul curatarii pe buretele ud scade temperatura la suprafata varfului. Vorbesc din experienta proprie: in anumite situatii (poate apa prea multa) se simte cum varful agata buretele, iar singura explicatie e ca fludorul s-a solidificat momentan. 

 

Mai exista si explicatia ca letconul termostata este un chinezism no-name.

Link spre comentariu

Chestia asta cu ''agatatul'' apare atunci cand apa balteste in suport, din propriile mele experiente. Unele persoane  toarna apa peste burete in suport si daca depasesti masura  sfaraie si agata pentru ca atunci practic il imersezi intr-o cantitate de apa  .   Eu il ud la chiuveta si il storc astfel incat sa nu curga apa din el.  Buretele este practic un izolator termic si atunci cand este umed disipa putina caldura local.

Editat de Mihai85
Link spre comentariu
Acum 9 ore, Traian B a spus:

De vreme ce letconul are si un reglaj -fie el numai al puterii- il poti folosi pentru eventuala reducere a temperaturii.

Personal consider ca e mult folclor in jurul statiilor de lipit. Am avut la job sau acasa de toate felurile, culorile si preturile, nu am remarcat diferente iesite din comun sau care sa afecteze calitatea lucrarilor, in tre ele! Acasa folosesc adesea un letcon cu regulator incorporat, probabil cel cu triac despre care se discuta si nu m-a impiedicat de la nimic, lipesc la fel de bine orice componenta smd pe care o lipesc cu statia de 1500 de lei. Il folosesc adesea pe cel cu triac pentru ca nu mai tin locul ocupat cu statia. Am asa de kiki si una chinezeasca la care i-am modificat electronica, nici la aia nu ma supara nimic! 

 dar presupun ca problema este la mine, nu am lucrari suficient de complexe care sa-mi solicite scule deosebite!

La 14.01.2022 la 20:02, modoran a spus:

Adica iei o rabla de letcon cel mai ieftin posibil din ala cu variator cu triac ( care sincer sa fiu nu stiu de ce s-a cumparat, ma asteptam doar de la un incepator ce nu a mai folosit asa ceva in viata lui )  si ii faci varf de argint ???

 este decent si pentru cei care au depasit faza de ''incepator'' dar inca nu lucreaza pentru NASA!

Link spre comentariu

Am masurat temperatura vârfului, e 350 grade.

Io m-am lamurit ce si cu cu aceste vârfuri de letcon. Multumesc celor care au contribuit la asta.

Cum au inceput sa creasca balarii pe virfurile de letcon, rog un moderator sa inchida topicul.

Editat de icar
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări