Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Telecomanda tv Samsung


Postări Recomandate

Va salut

 

Ma intereseaza sa stiu daca exista pentru tv-urile LED Samsung o telecomanda ca si la TV-urile LG, ceva de genul https://altex.ro/telecomanda-lg-magic-remote-mr20ga-bluetooth/cpd/TLCMR20GA/?cq_src=google_ads&cq_cmp=9708672393&cq_con=99139749483&cq_term=&cq_med=pla&cq_plac=&cq_net=g&cq_plt=gp&gclid=Cj0KCQiA2sqOBhCGARIsAPuPK0jnRv8IeW_iXuJlzQheP_aUB5-YDskZFnV0ylYmR1ec0kdO1ijncP8aAkNJEALw_wcB  

 

In cazul meu detin un Samsung 65AU8072.


Sunt mai multe modele de telecomenzi cu air mouse pe piata si cu conexiune bluetooth dar nu am gasit o referinta clara ca ar functiona la tv-urile Samsung, asa ca e greu de ales..

Cu cativa ani in urma Samsung avea telecomanda Samsung Smart TV BN59-01181B care functiona doar cu cateva modele de tv-uri. 

Nu stiu daca acest tip de telecomanda ar functiona la aparatul meu si mai ales nu se prea gaseste de cumparat in Romania.

 

Orice sfat sau indrumare va fi apreciata.

Va multumesc.

 

P.S. Sper ca am postat unde trebuie, daca nu, rog un moderator sa mute topicul.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

sigur  ca  exista ,stimate  tovarase...La  Samsung ,  modelul  cel  mai  proaspat  are  codul  oem   BN59-01363j .  Telecomenzile  de  genul  acesta  se  numesc  telecomenzi  cu  comenzi  vocale ...pina  acum , eu  personal   am  cunostinta  de  SONY , LG , SHARP  si  SAMSUNG  ,  iar  primele  3  marci  deja  le-am  tinut  in  mina ...

Link spre comentariu

Și eu am căutat la un moment dat o telecomandă asemănătoare, tot pentru un TV  Samsung, smart ,dar nu am găsit, așa  că m-am orientat spre așa ceva https://www.emag.ro/mini-tastatura-rii-i8-wireless-cu-touchpad-si-iluminare-pentru-smart-tv-rtmwk08p/pd/D582T2BBM/?ref=automated-compare_6_3&provider=rec&recid=rec_4_1c74b598d8d0eaf4375ce827383dcdc9a3a7466173daac2330018013b54d8fe7_1641229658 

E mult mai faină pentru partea de smart a unui TV. Pentru a verifica dacă merge  TV-ul dvs. cu așa ceva trebuie să conectați o tastatură sau un mouse wireless la televizor, dacă vă funcționează o să vă meargă și această tastatură. 

PS. Nu vreau să fac reclamă la nimic, sunt și alte modele, am pus doar un link la ce am cumpărat eu.

Editat de woodyteo
Link spre comentariu

@misuraelectronic Am telecomanda originala BN59-01363  venit la pachet cu televizorul.

Telecomanda LG are un pointer ce se plimba pe ecran, ca un mouse pe calculator (air mouse). La Samsung eu nu am gasit o astfel de telecomanda, iar Samsung Romania spune ca nu au asa ceva. 

Exista telecomenzi cu air-mouse ce se pot conecta prin bluetooth sau pe USB la un tv smart, set top box sau un calculator. Nu sunt produse de Samsung.

Un exemplu aici : https://techstar.ro/6887-telecomanda-airmouse-g10-cu-wifi-senzor-gravitational-google-assistant-voice-search-macwindowsandroidlinuxraspbian.html?gclid=Cj0KCQiA2sqOBhCGARIsAPuPK0ghAj5Anw7t5bCWNj9sNvqJWrCLPOADYfoPfZqmQMjEpzpGv3vtbMcaArEoEALw_wcB

sau aici: https://www.dualstore.ro/telecomanda-xiaomi-mi-bluetooth-voice-remote-control-air-mouse-pentru-xiaomi-smart-tv-si-tv-box.html?gclid=Cj0KCQiA2sqOBhCGARIsAPuPK0jdFBCNSB0XuUHRkofayO3G8cs0ZidfCacqfuWx8wBloV0DGkNhcvcaAmXXEALw_wcB

Mai sunt ceva modele, nu pot sa le cumpar pe toate si sa le testez.

De aceea vroiam sa stiu daca cineva are sau a testat asa ceva pe un smart tv Samsung.

 

@woodyteoam incercat sa conectez un mouse wireless pe usb, nu functioneaza. In schimb un mouse pe Bluetooth functioneaza dar nu pe toate aplicatiile. Mouse-ul e util pentru navigarea pe internet dar spre exemplu pe aplicatia de youtube nu functioneaza ca un mouse.

Editat de ionroata
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări