Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Energia se transmite pe exteriorul firelor


Postări Recomandate


 

Acum 6 minute, Mircea a spus:

Esti, desigur, targetul acestor tipuri de clipuri educative, insa nu a celui discutat aici.

Esti putin deplasat.
Reprezentarea campurilor magnetice si electrice ca doua sinusoide perpendiculare care se plimba prin padure...
Campul magnetic din jurul bateriei sau becului ...
Sau ce anume te-a facut atat de admirativ la acest clip imbecil ?
 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Acum 12 minute, Mircea a spus:

Mestere, repet: ai zis ca cusca Faraday blocheaza transmiterea energiei. O fi adevarat?

Unde am spus eu ca Faraday blocheaza transmisia de energie ?


 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Asa, si ?
Asta era ideea clipului , nu a mea.
Adica: daca ecranam magnetic un bec, el nu stie la ce foloseste.
Cel putin asa rezulta din frumosul desen-animat prezentat.
Sau am inteles eu gresit ?

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Salut,

Ia sa vedem ce spune definitia intensitatii curentului electric. Citat wikipedia:

"

Intensitatea curentului electric, desemnată uneori în limbajul curent prin anglicismul "amperaj", sau numită eliptic curent electric, este o mărime fizică scalară ce caracterizează global curentul electric. Se definește ca măsurând sarcina electrică ce traversează secțiunea unui conductor în unitatea de timp, sau debitul sarcinii electrice printr-o suprafață dată, de obicei aceasta fiind secțiunea transversală a unui fir conductor:

i = d q d t {\displaystyle i={\frac {{\text{d}}q}{\mathrm {d} t}}} {\displaystyle i={\frac {{\text{d}}q}{\mathrm {d} t}}} dq-sarcina electrică
dt-interval de timp

unde i este intensitatea curentului, q sarcina electrică și t timpul."

 

Deci cu bold am subliniat ceea ce e de interes pentru topicul de fata.

Poate mai lamurim cate ceva din subiect :)

 

PS: Foarte bun materialul lui @valivoi, pentru cine vrea sa citeasca si un curs de la universitate , nu numai  de pe  youtube... :)

 

BR/Daniel

Editat de Craciun
Link spre comentariu

Cred că se acordă prea multă atenţie unor astfel de videoclipuri ce redescoperă roata, scopul lor fiind atragerea de vizualizări şi implicit reclame plătite....

Varianta convenţională a definirii curentului electric se foloseşte cu succes în toate domeniile.Pentru un inginer sau electrician, folosirea vectorului Pointing e irelevantă...la fel ca şi dualismul luminii (caracterul de particulă/undă) pentru un optician.Când mănânci un şniţel, nu te interesează cum o chema pe vacă.

Că electronii se deplasează efectiv prin fire, sau doar e o undă (vibraţie) ce se propagă prin ele e la fel de irelevant, câtă vreme ecuaţiile actuale rezolvă toate problemele de proiectare....

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări