Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
fratello

Encoder sau potentiometru ?

Recommended Posts

Va salut ! Un coleg mi-a dat sa-i repar (stie ca am ciocan de lipit :) ) o ditamai boxa portabila, modelul din poza, caruia -zice el- nu-i mai merge reglajul de volum. M-am chinuit sa prind cu o penseta ruginita axul '"potentiometrului" (nu stiu de ce a ajuns in halul acesta gaura aferenta) si sa-i fac poza. Dar nu sunt lamurit ce este : encoder sau potentiometru ??? Are doar 4 pini, se roteste 360 grade in orice directie ... Va rog un sfat, eventual daca si stiti unde as putea gasi aceasta componenta. Va multumesc anticipat ! Sarbatori cu bine !

1640688513331.jpg

1640688545267.jpg

LE : Am gasit schema ; zice ca este encoder. Dar de ce are 4 pini ? Unul este cumva "ecranul" ?

schematic.jpg

Edited by fratello
LE

L-am desfacut, l-am curatat bine, l-am montat la loc ... din pacate fara a rezolva problema. Solutia este inlocuirea, dar -din pacate- numai pe Ali am gasit acest model si ar veni pe la jumatatea lunii aprilie. L-am inapoiat asa proprietarului, nu stiu ce va face mai departe. Multumesc pentru suport !

Se putea înlocui măcar provizoriu encoderul cu două microcontacte, puse alăturat pe o mică plăcuţă în locul fostului encoder.Se conectau cele două contacte înseriate, iar pinul comun se lipea la pinul central al encoderului, pinii de la extremităţi la ceilalţi doi pini ai encoderului.Acţionând succesiv în anumită ordine cele două microcontacte, se poate regla volumul.De exemplu, notând cu 1 primul contact şi 2 al doilea, apăsând succesiv în ordinea (1-2, 1-2) se măreşte volumul.Apăsând succesiv în ordinea ( 2-1, 2-1) se micşorează volumul. Am făcut asta pentru un coleg acum mulţi ani, când encoderele erau rarităţi pe la noi.Aparatul era un radio-cd cu encoder.Am pus două microcontacte plasate pe un buton ce se potrivea cu diametrul găurii encoderului.Nu a fost cea mai bună soluţie, dar a fost ceva ce permitea reglajul...

Proprietarul a luat decizia de a comanda pe net encoderul ; nu l-a gasit la niciun magazin fizic din oras sau online (din tara). La primavara, cand va veni encoderul, i-l inlocuiesc ; sper sa nu mai fie si alt defect ....

Am avut la vănzare un lot de encodere,vreo 3 luni au stat,și nu le-a vrut nimeni,mi se pare că le-am donat.Pune și dumneata un anunț la ”Cumpărări”,poate te ajută vreun coleg,și nu mai aștepți pănă la primăvară.

23.Encodere recuperate,30 lei tot ce se vede in poza.....20 lei toate

https://postimg.cc/XGfSfTVZ

IMG-20210114-141801-886.jpg