Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

E0204 restaurare sau ... tampenie ?

djvas

Recommended Posts

Nu cunosc aceste DP11 di DP111 , si nici google nu m-a ajutat prea mult dar nici nu am timp acuma sa insist. Daca aveti ceva date de catalog v-as fi recunoscator.

Pentru primul numarator solutii sunt... dar am mers pe 74196 si aceasta solutie va ramane acum. Ar insemna sa reproiectez pcb-ul lucru care nu o sa se intample.

• Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In primul rând felicitări pentru proiect arată extraordinar de bine :) 

Imi cer scuze pentru intervenție. întâmplarea face să nu pot initia un topic nou (nici pm...)... 

Ce/cine se face responsabil de controlul virguleleor...  al meu arata (pe test) 10000.0.001 Khz nu poate fi corect, nu? Aș fi crezut că afișează 10000.000 (zece mi khz?) sau să aprinda martorul de la meg 10.000.000 ? virgula din caracterul cinci pare să nu își aibă locul acolo. iar cablajul este aproape indescifrabil dupa o spalare... cam agresivă.     

Cât despre pompe eu folosesc așa ceva https://www.niden.ro/instrumente-lipit-dezlipit/5204-letcon-40w-cu-pompa-fludor-ce.html nu mai cunosc exact locul de achiziție dar a fost cca 17lei. varfuri se gasesc pe alie. foarte ieftine. Este foarte utilă pentru componente cu masă termică mică. la cele mari insă ... trebuie ajutată cu alt letcon. vârfurile sunt calitate proasta. aș spune un maxim de 4 ore indiferent daca stă sau este folosit. 

*martorul kHz se stinge după aprinderea mHz? 

Multumesc anticipat si încă o dată scuze pentru deranj. 

Acum 8 minute, Vlad20 a spus:

In primul rând felicitări pentru proiect arată extraordinar de bine :) 

Imi cer scuze pentru intervenție. întâmplarea face să nu pot initia un topic nou (nici pm...)... 

Ce/cine se face responsabil de controlul virguleleor...  al meu arata (pe test) 10000.0.001 Khz nu poate fi corect, nu? Aș fi crezut că afișează 10000.000 (zece mi khz?) sau să aprinda martorul de la meg 10.000.000 ? virgula din caracterul cinci pare să nu își aibă locul acolo. iar cablajul este aproape indescifrabil dupa o spalare... cam agresivă.     

Cât despre pompe eu folosesc așa ceva https://www.niden.ro/instrumente-lipit-dezlipit/5204-letcon-40w-cu-pompa-fludor-ce.html nu mai cunosc exact locul de achiziție dar a fost cca 17lei. varfuri se gasesc pe alie. foarte ieftine. Este foarte utilă pentru componente cu masă termică mică. la cele mari insă ... trebuie ajutată cu alt letcon. vârfurile sunt calitate proasta. aș spune un maxim de 4 ore indiferent daca stă sau este folosit. 

*martorul kHz se stinge după aprinderea mHz? 

Multumesc anticipat si încă o dată scuze pentru deranj. 

E un CDB409 comandat partial de un 404...daca ai schema iti dai seama.

Acum 30 minute, Barbu Paul a spus:

MC12080 cred ca este destul de potrivit pentru prescaler.

Este prescaler, insa problema posibila a astora ar putea fi specificatia de limita inferioara de frecventa, trebuie incercat practic deoarece imi amintesc ca in foaia de catalog aria permisa pentru functionare arata trist la frecvente sub 100 MHz.

Si oricum problema pare ca a fost transata.

Edited by Guest
1 oră în urmă, grosu99 a spus:

E un CDB409 comandat partial de un 404...daca ai schema iti dai seama.

Îți multumesc pentru răspuns. Am o.. schemă.. exista ceva diferente insa o gasec foarte greu de folosit pe telefon. Nu am găsit acel  409 (multe din ele sunt neinteligibile) insă probez in jurul i10 i11  (niste 403-uri... coltul dreapta sus daca avem aparatul in fata)... am incropit o mică sonda... dar uneori ce vad are sens alte ori... nu :)) na.. e prima dată când incerc ceva ttl..                            Sper să revin cu vești bune indată ce gasesc cateva integrate....   Multumesc înca o dată

Acum 3 ore, djvas a spus:

Nu cunosc aceste DP11 di DP111 , si nici google nu m-a ajutat prea mult dar nici nu am timp acuma sa insist. Daca aveti ceva date de catalog v-as fi recunoscator.

Pentru primul numarator solutii sunt... dar am mers pe 74196 si aceasta solutie va ramane acum. Ar insemna sa reproiectez pcb-ul lucru care nu o sa se intample.

Pina la urma aveti nevoie de 74196, nu  l-ati avut pe placa veche?

• 10 months later...