Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

E0204 restaurare sau ... tampenie ?

djvas

Recommended Posts

1 oră în urmă, djvas a spus:

Nu se demonteaza chiar asha greu , cu statia de dezlipit chiar a mers mult mai usor decat ma asteptam.

Nu se demonteaza deloc greu, mai ales dacă nu îți pasa de placa veche, dar dacă lansai o cerere pe forum, sigur se găseau o mana de TTL-uri nelipite... măcar majoritatea, și care nu se găseau, le scoteai de pe placa veche. Cel puțin eu nu am citit nimic din timpul lucrării. 

• Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Djvas.Să înţeleg că ai staţie dezlipit cu pistol cu vacuum?Chinezism?

Ar trebui să pui odată un mini clip cum lucrează scula.Nu pot bănui decât că e foarte eficientă.

Am văzut mai demult pe youtube un ins care se chinuia,de experiment,cu un letcon profesional,cu un vârf extrem de lat să dea jos un conector cu vreo 6 sau 8 pini.Eşec total!...

Statia mea de dezlipit este Weller cu letcon DSX 80. 

Intradevar, cablajul romanesc este de proasta calitate si sunt mari sanse sa se exfolieze oricat de atent ai lucra.

Am considerat ca atat timp cat IC-urile vechi merg nu are rost sa le inlocuiesc si mai intervine si asteptul financiar. 

Nu am pus nimic in timpul constructiei deoarece prefer sa fac ceva si pe urma sa spun ... stiu ca trendul forumului este un pic altul, multi vorbesc dar rezultate ...mai putin. 

@djvas Bravo dom' Vasile, jos palaria!

Domnule , se pare ca ai o rabdare si o determinare ceva de speriat...

Apropo' de efortul financiar depus... din cate stiam eu jlcpcb lucrau cu cantitate minima de 5 bucati... deci cumva efortul a fost chiar mai mult decat ceea ce s-a vazut aici?

In privinta divizorului cu 10 la 100MHz, in mod normal primul gand ar duce la un prescaler relativ modern (dar cu atentie la frecventa lor minima specificata), insa dat fiind caracterul lucrarii, aici tu decizi si alegi ce anume vrei, eventual daca vrei ceva care sa se "asorteze" cu aparatul si cu epoca in care a fost proiectat si realizat. Si sunt destule solutii de acest fel, de la STTL (S196, S112, etc), la AC si la ECL, iar din ECL fie circuite din seria standard 10000 (10137 de exemplu) fie prescalere dedicate (cum sunt cele Plessey ale epocii din seria SP8xxx sau similarele rusesti din seria K/KM/KR/KS 193IEx, IE2 si respectiv IE3). Daca spatiul dintre urechi nu ma inseala, cred ca am pe undeva prin cutiile cu "maimute" de la tara S112, LS90, K500IE137 si cred ca chiar si ceva 193IEx. Problema mare in perioada asta trista e sa ajung la ele... deci daca nu e graba sau pana atunci nu rezolvi altfel, discutam mai incolo.

[La etajul  de intrare si divizorul acela realizat cu un pumn de tranzistoare si care la un astfel de proiect ar fi practic un fel de cireasa de pe tort, eu nu vreau sa ma gandesc...]

Succes in continuare!

Acum 45 minute, djvas a spus:

Am considerat ca atat timp cat IC-urile vechi merg nu are rost sa le inlocuiesc si mai intervine si asteptul financiar. 

Cred ca ultima grija ar fi trebuit sa fie banii. Nu vad cine ar putea pune preț pe câteva TTL-uri, care oricum zac de ani buni prin diverse recipiente/baghete, și care oricum au șanse minime sa mai funcționeze pe undeva. Problema era de timp... e mai repede de scos de pe o placa și replantat, decât o expediție cu posta sau altceva. Cred ca sticlotextolitul folosit în sculele românești din acele vremuri era sovietic. Numai la ei am dat de cablaje unde chiar și cu grija dacă inlocuiai o piesă, era imposibil sa nu exfoliezi câteva trasee. Era un coșmar depanarea privind din acest aspect. 

Rămâne admirația pt aceasta lucrare, care nu poate fi făcută decât din pasiune, orice alt aspect rămâne nesemnificativ. 

Asha este JLC lucreaza cu minim 5 Buc. 2 le-am folosit eu, o bucta este deja promisa unui membru si am mai ramas cu 2 bucati.

Despre prescaleru ala cu un pumn de tranzistori... Momentan nu am in plan sa-l reproduc deoarece acea schema ma depaseste complet. Atat timp cat nu inteleg 100% ce se intampla acolo mai ales cu inelul ala nu ma apuc sa arunc cu banii si cu timpul meu. Citeam pe undeva ca trebuie imperecheate foarte bine atat BF-urile cat si diodele... asta nu ar fi o mare problema pentru ca acum componente se gasesc si avem si aparate mult mai performante decat atunci cand a fost proiectata aceasta schema. Am scris in trecut intr-un topic in speranta ca voi gasi pe cineva care sa studieze si sa explice aceasta schema.  Cred ca pana la urma va trebui sa merg pe un IC specializat dar si acestea sunt greu de gasit. Mult mai usor de gasit ( si am cate ceva ) sunt cele care divizeaza cu puterea lui 2 ( 64 , 128 ) dar acestea nu ma ajuta.  Acest lucru este valabil si pentru numaratoare ... tot ce gasesti in ziua de azi state of the art sunt pana la 16. O sa spuneti ca este usor ... pui un AND intre  B si D care da reset... dar discutia asta este despre 74196 la care inca lucrez.

Doru.Cablajul sovietic era mai prost ca cel din RO.Nici măcar steclotextolitul sovietic nu era atât de bun ca al nostru...Dar la dezlipire cupru de steclo erau asemănătoare...

Nu ştiu nici dacă actual ruşii au acces la tehnologia pcb modernă...Chestie de politică...

Letconul Weller DSX80 lucrează continu?Întreb findcă la pistoletul cu vacuum se acționează buton temporar...Am văzut un clip cu Dave de la eevblog lucrând cu un ZD985.

Faţă de soluţiile actuale variantele cu vârf lat,ansă,etc,apar ca lucru ţigănesc...Mai ales dacă e vorba de înlocuire circuit integrat.

Acum 22 minute, BRANCA a spus:

Faţă de soluţiile actuale variantele cu vârf lat,ansă,etc,apar ca lucru ţigănesc... 

As spune mai mult practic decât țigănesc. Nimeni nu cumpăra o stație pt dezlipit pt a scoate un integrat pe lună. Am folosit și eu metoda cu ansa profilata, și cu ceva îndemânare chiar da rezultate. Cui ii pute metoda, are la indemana celelalte soluții, și nu puține, dar indiferent cum, numai greu nu poate fi sa scoți un integrat de pe un cablaj. 

DP11 si DP111  nu au iesiri pentru latch si drivere asa ca nu merg pe placa cu numaratoare.74S196 merge pina la 100 MHZ si se poate folosi acolo.Cred ca si K500IE137 merge dar nu sunt sigur.Exista si varianta ruseasca K531IE14. Cat despore partea de inalta frecventa se poate folosi MB506 pina la 2.4 GHz divizor cu 100 dupa "prelucrari "dar trebuie  schimbata logica de la afisarea virgulelor.Sau divizor cu 1000 si merge asa cum e.