Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare amplificator pentru boxele Behringer b2520 pro


Postări Recomandate

Salutare,acesta este primu meu post pe forum și as avea nevoie de ajutorul vostru pentru achiziționarea unui amplificator pentru boxele mele behringer b2520 pro 550w rms 4 ohm ,mai detin si un mixer behringer xenyx 802 plus un dac fiio e10k, cum este mai bine sa achiziționez un amplificator mai puternic decât boxele sau unul puțin mai slab , dacă îl iau mai puternic cum îmi dau seama când sa ma opresc din a roti volumul spre dreapta? Fiind mai mic ma gândesc ca ma voi opri atunci când indicatorul de cliping al amplificatorului începe sa clipească dar fiind mai mare cum îmi dau seama, Mulțumesc și sper sa ma ajutați:), 

PS: Buget maxim 2000 de lei 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Cauta o  putere Yamaha P5000, este exact ce-ti trebuie, iar indicatorul de clipping este si limiter totodata. Ai si o rezerva de putere. Nu puterea mai mare distruge difuzoarele ci (hard) clippingul prelungit. Un difuzor/boxa suporta 2x Prms pe program muzical si 4x Prms peak power, cu un crest factor de minim 8-10db al programului muzical (cit mai necomprimat).

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...
La 06.12.2021 la 1:17, Pantilica a spus:

... cum este mai bine sa achiziționez un amplificator mai puternic decât boxele sau unul puțin mai slab , dacă îl iau mai puternic cum îmi dau seama când sa ma opresc din a roti volumul spre dreapta? Fiind mai mic ma gândesc ca ma voi opri atunci când indicatorul de cliping al amplificatorului începe sa clipească dar fiind mai mare cum îmi dau seama, Mulțumesc și sper sa ma ajutați:), 

 

 

Este foarte simpla tehnica pentru acest lucru ! Sa luam un exemplu : ai o boxa de 100W pe 8 Ohmi , ceea ce inseamna 28 volti !! Indiferent daca le pui cu un amplificator mai puternic , ce scoate de exemplu 50 volti in prag de clip sau si 100 (de care vrei tu) , trebuie sa iti setezi volumul amplificatorului pana in momentul cand ai la iesire 27 volti sa zicem ! Acest lucru il faci simplu cu un semnal sinus , conectezi sondele multimetrului pe alternativ la un canal +/- si dai volum pana cand iti arata 27 volti , deci acolo ingheti volumul amplifului si gata nu iti vei arde boxele niciodata ! De recomandat este totdeauna amplif mai mare decat boxele cu 1.5 procent pentru a putea sa faci acest lucru , dar in cazul in care ai un amplificator care de exemplu scoate abia 25 volti, mai da si cu distorsiuni , atunci se distrug boxele mult mai usor - multa lume a facut asa si se mira de ce le-au distrus . Treaba este simpla daca stii cum sa folosesti un lant audio , te va tine mult si bine 

Editat de Ady Y
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări