Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Liviu.Mihaiu

De weekend: De ce expansiunea Universului este accelerata ?

Recommended Posts

Acum 17 minute, Bercu Giuliano a spus:

Cu durere-n suflet,se vede!

Am recunoscut! probabil ca sint singurul de pe aici care nu intelege cum e cu Big Bang, teoria stringurilor, bosonii si alte asemenea! Desi toate sint doar ipoteze, mai mult sau mai putin acceptate de oamenii de stiinta! In serialul Big Bang, s-au spus, cu jumatate de gura intr-adevar, o gramada de lucruri suparatoare pentru lumea stiintifica!

Si, DA! teoriile respective sint nedemonstarte categoric ci doar acceptate in lipsa altora mai bune! si cum creatia trebuia demontata cumva, a aparut 

Edited by Marele Savant

Acum 6 ore, Liviu.Mihaiu a spus:

Universul este in expansiune. Nu exista tendinta de apropiere in orice directie din univers te-ai uita cu un telescop.  
Spre 'centrul' sau spre 'periferia' universului.

Te anunt ca peste milioane sau miliarde de ani ne vom ciocni cu Andromeda.

De aia spun ca relativ fata de noi, unele se apropie.

Observaţia cu accelerarea e pertinentă...După Big Bang ar fi trebuit ca toate galaxiile să se depărteze cu viteză constantă...Mai apoi se susţine că materia neagră respinge.Oka.Da' până acu nu se susţinea că atrage totul?!Că de aia le şi ziceau găuri negre...

Indiferent de teorii ceva rămâne clar,pentru mine.Nimic nu apare din nimic!...Vreau să zic că nimic nu explică existenţa universului şi,foarte sigur,nimeni nu va şti niciodată...

Gaura neagra e una, aia se considera materie normala, doar ca e f concentrata, deci are un camp gravitational ce absoarbe lumina pana la o anumita distanta.

Astronomic e ca si alt corp ceresc.

Dark matter e un concept teoretic prin care de defineste necunoscutul.

Adica meseriasii domeniului au adunat toate stelele, toate gaurile negre si le a dat cu virgula. Lipseau multe chestii din calcule.

Asa ca le au notat cu x si ideea e ca nu le vedem deocamdata. Doar le simtim influenta din anumite perspective.

Din ce am inteles niste calcule verificate practic in contexte mai reduse, cand aplici pe tot cosmosul vizibil, nu mai ies. E nevoie de niste materie de umplutura ca sa se respecte aceleasi legi.

Poate stie altcineva mai multe si poate explica in limbaj profan.

Gaurile negre nu au treaba cu materia ''intunecata''.

Din ce am mai citit eu articole scrise de astrofizicieni, se presupune ca la inceput, dupa acel asa zis big bang, exista materia asta neagra mai concentrata. Fiind mai concentrata s-au format primele stele si le-au numit stele ''intunecate''. Se presupune ca dupa explozia acestor stele a rezultat materia asta cunoscuta care a dat nastere celorlalte stele pe care le observam acum. Asta vor oamenii de stiinta sa se uite cat mai mult in trecut ,cu telescopu James Webb, sa observe lumina aia rosie  a stelelor formate din materia ''intunecata''

Acum 8 ore, BRANCA a spus:

.....Vreau să zic că nimic nu explică existenţa universului şi,foarte sigur,nimeni nu va şti niciodată...

In adolescenta am citit o nuvela foarte interesanta in colecția de reviste SF. Din păcate nu-mi mai aduc amine nici numele si nici autorul. Era un fel de povestire a evoluției omenirii care face un supercomputer care se dezvolta si el pe măsură ce se dezvolta si omenirea si se extinde in tot universul. Ajunge sa fie doar ca o matrice energetica fără sa mai aibă nevoie de suport fizic si supraviețuiește morții universului. Povestirea se termina cu acest super computer care stie tot ce se putea sti si care era singur si se plictisea (dacă se poate spune asa) si la un moment dat ii vine ideia salvatoare

si spune: "Sa se facă lumina". --- o posibila explicație a nașterii universului.

Stie cineva cum se numea nuvela si/sau autorul? 

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines