Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
yo8tot

Receptor HF home made

Recommended Posts

La 22.11.2021 la 12:57, yo8tot a spus:

Nu imi trebuie neaparat ambele iesiri. Desi sunt curios cum suna receptia binaurala cu diferite largimi de banda de la MF200.

Problema este ca nu poti sa o inregistrezi. Dar sunt curios cum 'suna' la tine. :)

LE: Am testat si eu decodarea IQ cu propriul creier. Interesant.

Edited by Liviu.Mihaiu

Acum 28 minute, Marele Savant a spus:

nu ma prea pricep, dar softurile care fac decodare I/Q din audio parca au si functia de REC? sau e alta chestie?

Perceptia personala nu se poate inregistra, explica. Asta am vrut sa spun. Se pot decoda semnale in anumite conditii , folosind I/Q si creierul. Si scuze pentru interventie peste autor topic.

Edited by Liviu.Mihaiu

Schema de mai sus cu afisajul cu tuburi VFD m-am gandit ca ar putea fi un candidat ideal pentru Autorouter-ul din Eagle. Nu l-am folosit niciodata. Semnalele sunt doar digitale si de viteza relativ mica. Daca as trasa manual doar traseele mai critice gen legaturile condensatorilor de decuplare restul ar trebui sa fie ok. Chiar daca se genereaza automat. M-ar scuti de o gramada de munca. 

Dar din pacate dupa ce Eagle s-a scremut 15 minute s-a dat batut si m-a lasat cu cablajul nici la 50% :95

image.png

O sa mai misc componentele sa vad daca il ajuta

Acum 11 ore, yo8tot a spus:

Legat de FI, este intradevar putin ciudata trecerea de la 100.2MHz la 200kHz, dar cu filtrul respectiv frecventa imagine ar trebui sa fie atenuata suficient.

Nu e ciudata.

Receptoarele profesionale RDG-iste din seria EKD 100/300/500 au arhitectura similara, respectiv prima FI la 70,2 MHz si a  doua direct in 200 kHz, si exact precum ai afirmat, e ok atata vreme cat se asigura rejectia suficienta a imaginii din prima FI (care este la 99,8 MHz).

In privinta acestei imagini  de la 99,8 MHz din prima FI, trebuie avut grija la izolatia in/out asigurata in circuitele de 100,2MHz din jurul filtrului, de implementarea lor practica, ai vazut deja cum e cu folia aia din aluminiu si ce efecte poate avea... Si bineinteles sa fii sigur ca filtrele de la intrarea Rx asigura o buna rejectie inclusiv la la 100,2 MHz si la 99,8 MHz.

Treaba un pic mai problematica poate fi la translatia inversa, adica eventual la emisie unde ar fi fost vorba de trecerea din FI la 200kHz intr-o FI pe o frecventa care poate fi taman multiplu al celei de 200 kHz... In acest caz ar fi trebuit studiat daca ar fi fost necesara sau nu o FI suplimentara, de exemplu in 10,7MHz in care sa nu pice vreo armonica a semnalelor din FI de 200 kHz. Cu >25 de ani in urma facusem un TRx cu FI la 10,7 si la 200 k iar la emisie rejectia imaginii bazata pe doar pe un circuit acordat era problematica, necesita adaugarea unui filtru cu cuarturi in 10,7M Tx (fie el si de 25kHz) la iesirea mixerului Tx respectiv.

Acum 10 ore, yo8tot a spus:

Semnalele sunt doar digitale si de viteza relativ mica

Daca iti faci griji in privinta cuplajelor nedorite, nu conteaza doar viteza busului digital respectiv, ci si valorile dv/dt (pentru cuplajele capacitive nedorite) sau di/dt (pentru cele inductive) precum si frecventa semnalului util, practic daca vrei neaparat poti auzi in difuzor chiar si efectele semnalelor de la iesirea unui encoder VFO cu numai 128 pasi (ghici de unde stiu asta!) deci  chiar daca "viteza" este foarte mica.

Iar aici o sa trebuiasca sa ajungi cu semnale RF utile de microvolt la intrarea FI de numai 200 kHz... acolo trebuie avut grija la probleme de acest fel. Oricum ai deja avantajul ca la afisarea pe displayuri nu folosesti multiplexare.

Se pare ca barfitul postei romane pe Elforum da rezultate rapid. Am trecut pe la orificiul postal pentru un plic si acolo au aparut inca 3 colete mici. Au inceput sa ajunga chestii pentru receptor. Distractie la noapte! 

20211126-144021.jpg

Oare pot pune doua module push-pull sa mearga in push-pull? :)

Edited by yo8tot

Acum 26 minute, Traian B a spus:

Cam multe "chestii" pentru un receptor...  ;-)

Succes in continuare!

Daca se poate te rog da-mi si mie un link catre "chestiile" alea mai putin conectorii.

BGY66B le-am luat de aici:

https://www.ebay.com/itm/293938014003

Astea sunt module upstream si merg de la 5MHz. Mi-au dat niste idei.

BGY88 de aici:

https://www.ebay.com/itm/322247282215

SI5351 se gaseste pe toate gardurile. Eu l-am luat mai scump din Germania ca sa nu astept pana vine din China:

https://www.ebay.com/itm/254320242684

Atenuatorele SMA de aici:

https://www.ebay.com/itm/284424945634?var=585973821963

Sunt din China dar vanzatorul asta a trecut TVA-ul cumva ca au ajuns la posta din cartier, nu a trebuit sa merg la vama. Am platit la ei TVA-ul. Din cauza asta am mai comandat de la el.

Iar mixere nu mai sunt. 

Acum 26 minute, Traian B a spus:

Cam multe "chestii" pentru un receptor...  ;-)

Eu as zice ca e mai degraba un strict necesar. Poate ca doar cu filtrele de 100.2MHz am exagerat putin ...

20211126-161402.jpg

Dar daca ma gandesc mai bine ... poate as incerca sa pun filtrele intr-o structura echilibrata daca atenuarea nu e prea mare. Sa nu mai am grija terminatiei corecte la mixer. 

20211126-161703.jpg

Si poate mai adaug inca o pereche dupa amplificatorul pentru prima FI ca sa taie din zgomotul introdus de amp. Apoi banui ca ar trebui si imperecheate putin. Deci ma tem ca nu imi ajung :)

Acum 6 minute, grosu99 a spus:

Atenuatoare sunt si mai mari de 30dB ?

Da, am luat si unul de 40dB

Edited by yo8tot

E 15 euro bucata. Daca imi rezolva problema nu e chiar asa de mult. Ceva de genul ala la Mouser se invarte pe la 100 euro. Sunt si mai ieftine de fapt pe Ebay, dar folosite. 

Alternativa e sa fac un cablaj pentru un amplificator. Care ar fi de la 5 euro in sus. Plus componente, timp pierdut pentru realizare etc. In plus daca toata treaba se intinde prea mult imi vin alte idei si nu ma mai intereseaza proiectul