Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Program guvernamental casa verde fotovoltaic

Recommended Posts

Acum 36 minute, Marele Savant a spus:

Deci de la un caz din 1988, traceti concluzia ca ''se fac praf singure, mai explodeaza cite un generator si le rezolva oamenii muncii.''

De curiozitate doar, ce legatura radio de date avea Rovinariul in 1988 cu Ion Dinca si

Pacat ca n-ati vazut cazul...ma rog pe undeva asa era modelul, nu sa spunea mai nimic, noi aveam echipamentul acolo, unii stiau ca in fapt ala nu mai era dar ordinul a venit de sus de tot sa rezolvam de urgenta caderea liniei de comunicatii si ne-au trimis acolo, masina, analizor de spectru, o deplasare serioasa, asa am aflat ce si cum.

S-a remediat dupa vreo 2 luni ca acolo nu mai era retea, camere, usi, geamuri, ca la razboi arata.

Normal sa mai explodeze, la ce "oameni ai muncii" erau acolo nu era de mirare ca era paza militarizata in perioada aia, nu sa nu intre, sa nu fuga de la munca, poate si asta e noutate...

Legaturile radio erau intre Rovinari-Urechesti, ma rog, corect era Rogojelu-Urechesti si Turceni-Tintareni, pe astea 2 centrale le supraveghea direct Dinca, de bine ce mergeau, cerinta era sa produca fiecare 400MWh, asta se intimpla dimineata la prima ora, dupa aia incet incet scadea energia, se faceau reparatii, cirpeli si a doua zi dimineata era din nou in grafic pentru citeva ore ca altfel ii lega Dinca, asa mergeau termocentralele din zona aia pe atunci.

Parca ati fost in bransa, chiar astea-s noutati?

Si ca sa raminem on topic ia vedeti ce spune un tovaras care a fost pe acolo, tot politruc da care macar stie legislatia...

https://www.economica.net/nagy-bege-despre-impunerea-pragului-pentru-prosumatori-anre-nu-poate-sa-limiteze-dreptul-persoanei-de-a-produce-energie-electrica_696330.html

Edited by Ion_Bumbu
  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ma indoiesc ca Turceniul cu 4 grupuri de 330 Mw, dadea doar 400 si asta dimineata!

Se pare ca va referiti la comunicatiile prin curenti purtatori facute prin liniile de inalta tensiune, astea ajungeau la DET si DEN, sigur puteau fi trimise informatiile si la Ion Dinca, mai ales ca in sistem nu erau deloc secrete, se auzeau la teleconferinta in fiecare dimineata. Microfoane erau doar in Birourile directorilor, dar difuzoare in multe locuri dintr-o centrala.

dar eu ziceam ca dintr-o singura avarie petrecuta acum aproape 40 de ani, nu putem afirma ca in prezent/viitor ''se fac praf singure, mai explodeaza cite un generator si le rezolva oamenii muncii.''

o conducere paralela militara a existat in toate centralele electrice, nu era chiar paza. noi am avut un colonel care niciodata nu a ridicat vocea la cineva si nu s-a bagat in seama cu sfaturi si indicatii!

iar ANRE, ca organism de reglementare poate face orice doreste, desigur actionind in sensul obtinerii legislatiei corespunzatoare scopului dorit.

Maestre, info sint la prima mina luate de acolo din centrala si erau echipamente RR in 400MHz nu Tif-uri, aia era treaba DET-ului.

Atit erau in stare da dea energie tarii, ca de aia ii si urmarea direct Dinca, prin 89 cind am fost la revizii  am inteles ca se mai relaxase situatia deoarece reusise cumva sa-i mai struneasca si deja aveau randament mai bun insa prin 87 cind am instalat echipamentul era jale, atit puteau sa produca, disciplina era 0 acolo de aia erau militarii aia, si unde am lucrat aveam parte de paza militarizata de la trupele de securitate, la Rovinari erau trupe de Pompieri, chiar din Timisoara aduse, sa-i tina pe aia la lucru nu pentru conducere!

Si se transmiteau datele de productie a energiei, direct, modem pe linie 300-3400Hz nu povesti, aia voia Dinca, sa vada el cit si cum si nu de la DET sau DEN, direct din termocentrale.

La ora asta e mai complicat pentru satrapii locali, legislatia este armonizata cu cea a UE, nu mai merge cum mergea...

Edited by Ion_Bumbu

3 ani!

Așa întrebare, așa răspuns.

Ce fel de baterie? De ce trebuie descărcata? De ce descărcata full? Producatorul ce zice in fisa tehnica? Cat de repede o încarcă chargerul? Cat e de deștept? Daca ai celule cu litiu stie sa le "menajeze" când scad sun 10% sau cand trec de 80-90%? Poate ai retea deci nu esti off-grid si nu e musai sa ai baterii / sistem hibrid!?

Cam multe intrebari, nu?

La fotovoltaice randament dau bateriile cu Li din cauza ca se pot incarca rapid, cele cu Pb au un timp de incarcare de minim 16ore ca sa le tii in viata.

La cele LiFePo4  cu profunzime de descarcare de 90% durata de viata ajunge si la 10 ani, parca Huawei atit si da garantia.

Problema e pretul, cautati Luna 2000...

Pentru a va evalua productia aveti "calculatoare solare", in rest va calculati ce si cum doriti dumneavoastra.

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

@antemir  Sistemele normale, adică ieftine pentru buzunarul romanului, țin de joi până mai apoi.

Din păcate un sistem eficient nu e ieftin, nu se face cu centrală electrică ci cu pompa de căldură și încălzire în pardoseală (exista mai multe variante de PC), cu panouri solare și stocare (apa caldă), acumulatori LiFePo cel puțin că asta (ai specificații date) s.a.m.d.

La 06.10.2023 la 19:33, antemir a spus:

valoarea investiției în ceva profesional echivalează cu valoarea facturilor la gaze sau electricitate pe mai bine de 10 ani.

"la gaze sau electricitate" Cred ca si una si alta. Nu se stie ce va fi peste 10 ani dar atunci cand esti pe cont propriu (izolat) nu ai ce face.