Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Program guvernamental casa verde fotovoltaic

Recommended Posts

• Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 4 ore, Ion_Bumbu a spus:

Uite ca la olandezi se poate.

Or fi aia mai prosti?

De ce, n-au voie sa fie mai prosti? s-a rasturnat caruta cu destepti in Olanda?

Acum 4 ore, Ion_Bumbu a spus:

Cit platesc la stat "baietii aia destepti"?

:d

Aia care si-au pus sisteme pe banii lor au platit TVA, manopera la firma de instalare, taxe la OD, asigurari la sistem, credeti ca alea vin din nimic?

Si de ce angajati? is proprii lor stapini.

Despre taxe, cititi legislatia si vedeti ca este acolo stipulat, FARA!

Deci schimbam legea? cam greu, este adopatata la nivel european...

Lasati va rog, nu sintem pe TPU!  era vorba de taxe pentru ca au venituri dintr-o activitate care ar trebui sa fie doar pentru consumul propriu! Altfel, licenta pentru vinzare, contracte, licitatii, tot tacimul...

iar cu legile alea europene, nu-i ca in filme! apropo, ce lege obliga statul sa accepte injectia energiei electrice in retea vara si sa o dea inapoi iarna? lege care sa prevada expres obligatia, nu recomandare sau povesti cu pesti!

Acum 3 ore, antemir a spus:

Totuși, nu cred că este corect să folosești gratuit sistemul energetic al României pentru a "stoca" energia produsă, atunci când nu ai ce face cu ea, pentru ca apoi să tragi de acolo când nu se vede soarele.
Și să mai ai pretenții la subvenții pentru instalarea sistemului.

fara subventii citi romani si-ar mai monta aceste instalatii?

problema grava este ca acesti consumatori au o productie total imprevizibila! cind se dicuta despre asta, se arunca la inaintare cifre interesante! dar sin cifre referitoare la marii producatori de fotovoltaic, din parcurile industriale, nu la jucarii! Si din idiotenia conducatorilor, se inchid si mai ales se distrug imediat grupurile energetice pe carbune! le vom plinge cindva! sau le veti plinge, eu sint destul de batrin ca sa nu mai apuc dezastrul pe care-l construiti pas cu pas.

Vorbe-n vint ca sa nu spun urinat impotriva lui.

Cititi:

Prosumatorii sunt proprietarii de instalații mici descentralizate care consumă o parte din energia pe care o produc. Cadrele de politică de sprijin și facilitare adresate prosumatorilor îmbracă diverse forme: subvenții pentru investiții, tarife fixe, scutiri de la anumite taxe sau posibilitatea de a vinde excedentul de energie electrică altor consumatori sau direct pe piață. De asemenea, noile orientări CEEAG privind ajutoarele de stat includ derogări de la procedurile de ofertare concurențiale obligatorii pentru alocarea ajutoarelor și stabilesc nivelul ajutorului pentru proiectele mici, inclusiv pentru cele cu o capacitate instalată mai mică sau egală cu 1 MW. În plus, propunerea din 2021 de revizuire a Directivei privind impozitarea energiei permite în continuare statelor membre să nu impoziteze energia electrică de origine solară

Sursa idiotilor:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/HTML/?uri=CELEX:52022DC0221

P.S. grupurile se retehnologizeaza cu turbine pe gaze cu posibilitatea de a trece pe H2.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018L2001&from=es

Articolul 21
Autoconsumatorii de energie din surse regenerabile
(1) Statele membre se asigură că consumatorii au dreptul de a deveni autoconsumatori de energie din surse
regenerabile, sub rezerva prezentului articol.
(2) Statele membre se asigură că, în mod individual sau prin intermediari, autoconsumatorii au dreptul:
(a) să producă energie din surse regenerabile, inclusiv pentru consumul propriu, să stocheze și să vândă producția lor
excedentară de energie electrică din surse regenerabile, inclusiv prin contracte de achiziție de energie electrică din
surse regenerabile, prin intermediul furnizorilor de energie electrică și al acordurilor privind tranzacțiile inter pares,
fără a face obiectul:
(i) în legătură cu energia electrică pe care o consumă din rețea sau pe care o introduc în rețea, unor proceduri și
taxe discriminatorii sau disproporționate și unor tarife de rețea care nu reflectă costurile;
(ii) în legătură cu energia electrică din surse regenerabile autoprodusă de aceștia, care rămâne în spațiile lor, unor
proceduri discriminatorii sau disproporționate și oricărei taxe sau oricărui tarif;
(b) să instaleze și să exploateze sisteme de stocare a energiei electrice combinate cu instalații de producere a energiei
electrice din surse regenerabile pentru autoconsum fără a trebui să plătească vreo taxă dublă, inclusiv taxe de rețea
pentru energia electrică stocată care rămâne în spațiile lor;
(c) să își mențină drepturile și obligațiile de consumatori finali;
(d) să primească, inclusiv, după caz, prin intermediul schemelor de sprijin, pentru energia electrică din surse
regenerabile autoprodusă pe care o introduc în rețea, o remunerație care reflectă valoarea de piață a energiei electrice
respective și care poate lua în considerare valoarea pe termen lung a energiei electrice introduse pentru rețea, mediu
și societate.
(3) Statele membre pot aplica taxe și tarife nediscriminatorii și proporționale autoconsumatorilor de energie din surse
regenerabile, în legătură cu energia electrică din surse regenerabile autoprodusă de aceștia care rămâne în spațiile lor
într-unul sau mai multe din următoarele cazuri:
(a) dacă energia electrică din surse regenerabile autoprodusă este sprijinită efectiv prin intermediul unor scheme de
sprijin, numai în măsura în care nu sunt subminate viabilitatea economică a proiectului și efectul de stimulare a unui
astfel de sprijin;
(b) începând cu 1 decembrie 2026, dacă proporția globală de instalații de autoconsum depășește 8 % din puterea totală
instalată de energie electrică a unui stat membru și dacă se demonstrează, prin intermediul unei analize costuri-
beneficii efectuate de autoritatea națională de reglementare a respectivului stat membru printr-un proces deschis,
transparent și participativ, că dispoziția prevăzută la alineatul (2) litera (a) punctul (ii) fie a avut drept rezultat
o sarcină disproporționată semnificativă pentru sustenabilitatea financiară pe termen lung a sistemului electric, fie
creează un stimulent care depășește ceea ce este necesar în mod obiectiv pentru a obține o utilizare rentabilă
a energiei din surse regenerabile, precum și că o astfel de sarcină sau un astfel de stimulent nu ar putea fi minimizat
prin întreprinderea altor acțiuni rezonabile; sau
(c) dacă energia electrică din surse regenerabilă autoprodusă este produsă în instalații cu o putere totală instalată de
energie electrică de peste 30 kW.
Edited by Ion_Bumbu
1 oră în urmă, Ion_Bumbu a spus:

(b) începând cu 1 decembrie 2026, dacă proporția globală de instalații de autoconsum depășește 8 % din puterea totală
instalată de energie electrică a unui stat membru și dacă se demonstrează, prin intermediul unei analize costuri-
beneficii efectuate de autoritatea națională de reglementare a respectivului stat membru printr-un proces deschis,
transparent și participativ, că dispoziția prevăzută la alineatul (2) litera (a) punctul (ii) fie a avut drept rezultat
o sarcină disproporționată semnificativă pentru sustenabilitatea financiară pe termen lung a sistemului electric, fie
creează un stimulent care depășește ceea ce este necesar în mod obiectiv pentru a obține o utilizare rentabilă
a energiei din surse regenerabile, precum și că o astfel de sarcină sau un astfel de stimulent nu ar putea fi minimizat
prin întreprinderea altor acțiuni rezonabile;

deci se pare ca pina la urma au intrebat un inginer despre cum devine treaba si s-au prins ca e posibil sa apara probleme ulterioare! sigur s-au exprimat mai eliptic, asa cit sa nu pice de prosti in mod direct si au lasat o portita de scapare...

in fine, va doresc sa prosumati cit mai mult, iar termocentralele sa le faceti praf cit mai rapid, sa nu ramina caramida peste caramida!

Eu văd problema astfel. Cine vrea să-și pună instalații proprii de producere a curentului pentru nevoi personale, că-s fotovoltaice sau eoliene, să o facă fără să-i afecteze financiar pe ceilalți consumatori. Respectiv, nu mi se pare normal ca vecinul să-și pună fotovoltaice cu subvenții asigurate de către mine și ceilalți care nu ne punem. Asta devine ceva de genul, tu îți iei vacă de lapte și o parte din prețul ei ți-l plătesc eu, dar în schimb tu îmi vinzi laptele la prețul pe care-l vrei tu.În condițiile astea eu nu vreau, mai bine cumpăr lapte de la unul care nu și-a luat vaca din banii mei.Dacă am continua așa, o să ajungem în final să trebuiască să ne punem toți panouri și să ne asigurăm și cu acumulatori de stocare, fiindcă oricum vom pune la pământ sistemul energetic național.

Acum 6 ore, validae a spus:

Cine vrea să-și pună instalații proprii de producere a curentului pentru nevoi personale, că-s fotovoltaice sau eoliene, să o facă fără să-i afecteze financiar pe ceilalți consumatori

Tot asa o vad si eu !

Pana la urma de unde are statul bani pentru subventionarea panourilor electrice ,a caselor de la prima casa ,a rablelor de la programul rabla ,samd,?Din darile platite de cei multi!Ne lamentam ca nu se face nimic in tara asta!Bugetul e ciuruit de subventii si exceptii,asa a fost intotdeauna.

Dupa pererea mea ,nicio tara din Europa nu e de luat ca model,singurul model de tara capitalista e US.Acolo e capitalism pur ,ai bani ...ai ce-ti doresti ,inclusiv sanatatea e pe bani.N-ai bani ,singura salvare e sa te gandesti cum ii faci!Nicio sansa sa astepti pomeni subventionate!

Acum 18 ore, validae a spus:

să trebuiască să ne punem toți panouri și să ne asigurăm și cu acumulatori de stocare

Da, chiar am auzit asta in niste comentarii, se pare ca viitoarea editie a casei verzi va fi cu stocare obligatorie. Deci nu numai vaca va fi sponzorizata de stat ci si bidonul!

Acum 9 ore, Marele Savant a spus:

deci se pare ca pina la urma au intrebat un inginer despre cum devine treaba si s-au prins ca e posibil sa apara probleme ulterioare! sigur s-au exprimat mai eliptic, asa cit sa nu pice de prosti in mod direct si au lasat o portita de scapare...

in fine, va doresc sa prosumati cit mai mult, iar termocentralele sa le faceti praf cit mai rapid, sa nu ramina caramida peste caramida!

Au intrebat un contabil, daca intrebau un inginer de la noi le interziceau, asa te trec la o taxare, si aia modica pina la urma, nu-i mai practic sa obtii curentul aproape gratis de la altii, tu sa-l iei pe 20bani/kWh si sa-l vinzi la 60bani/kWh?

Cam asa e pe la noi.

Despre termocentrale nu imi bat eu capul, se fac praf singure, mai explodeaza cite un generator si le rezolva oamenii muncii.

1988, Rovinari, interventie ca nu mai merge legatura radio de date de pe biroul lui Ion teleaga si descoperim dupa un drum de vreo 300km ca disparuse antena si tot echipamentu urmare a exploziei unui generator, vazut pe viu ce inseamna asta nu asa povesti cu pesti.

Deci calm, se poate, H2 e acolo in generator...

Instalatia mea solara nu e facuta cu banii statului si ma folosesc cu succes de ea de multa vreme. 

Sa va dau exemplu de o oferta facuta de o firma de instalare, pentru panouri de 5Kw: 27.000lei, din care 7000 este partea mea. In conditiile in care factura mea lunara acum este de 20 lei timp de 7 luni pe an, in cat timp imi amortizez investitia daca in loc sa mi se compenseze puterea injectata in retea, mi se platesc cei 20bani pe kw?

Va dati seama ca toate preturile sunt umflate datorita acelei subventii, pentru ca daca as face investitia totala pe banii mei, cu siguranta as ajunge la un cost redus cu cel putin 50% (situatia este similara cu tichetele de vacanta acordate bugetarilor: a dus la scumpirea nesimtita a tarifelor in turismul romanesc).

In concluzie, nu e chiar moca sa-ti instalezi panouri solare. 

Acum 6 ore, Ion_Bumbu a spus:

1988, Rovinari, interventie ca nu mai merge legatura radio de date

Deci de la un caz din 1988, traceti concluzia ca ''se fac praf singure, mai explodeaza cite un generator si le rezolva oamenii muncii.''

De curiozitate doar, ce legatura radio de date avea Rovinariul in 1988 cu Ion Dinca si Isalnita nu avea, iar eu nu stiu de ea? ce mai aveau deosebit la Rovinari in afara de teleconferinta? pe care o ascultam in fiecare zi, fiind obligatie de serviciu sa urmarim buna functionare, in intatea unde lucram eu era nodul de teleconferinta pentru tot sud vestul si vestul tarii!

Nu neg existenta unei teletransmisii de date de la Rovinari, dar ma minunez ca nu am auzit despre ea! prin natura jobului de atunci, nu ca eram prieten cu Dinca!