Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Program guvernamental casa verde fotovoltaic

Recommended Posts

Foarte bine ca exista si pareri obiective de la cineva din domeniu.

Cum foarte bine se stie, orice padure are uscaturile ei....

Acum, daca e sa fim carcotasi pana la capat si sa socotim lautareste, diferentele la facturile de energie electrica sunt platite, o parte prin banii dati din buzunar pe instalarea sistemului, iar cealalta parte din buzunarul tuturor (adica din bugetul de stat).

@elektronu85: in situatia mea de dezechilibru intre faze descrisa anterior, 225/235/250V (aseara erau 252V, de ex), poate functiona un invertor trifazat?

Multumesc

• Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 9 ore, elektronu85 a spus:

Echipamentele fotovoltaice NOI chiar nu au preturi aberante!

Cum nu sunt aberante cand sunt de 5-10 ori mai mari fata de cele SH?!

Acelasi brand... in unele cazuri acelasi model.

Am inteles programul minune verde dement pentru UE... care favorizeaza industria germana in primul rand iar koloniile doar trebuie sa cumpere si sa taca malc dar nu tine abureala mai ales ca prin noua gaselnita cu reducerea emisiilor CO2 si inchiderea fortata a termocentralelor sistemele energetice vor fi in pioneze... adica vor putea crapa oricand.

Sa fim verzi ca asa viseaza unii politruci habarnisti injectati in posturi cheie...

Acum 1 oră, draku a spus:

Acum, daca e sa fim carcotasi pana la capat si sa socotim lautareste, diferentele la facturile de energie electrica sunt platite, o parte prin banii dati din buzunar pe instalarea sistemului, iar cealalta parte din buzunarul tuturor (adica din bugetul de stat).

Foarte corect! Ce am vrut eu sa subliniez e faptul ca, in conditii destul de defavorabile (adica 19 bani injectia), sistemul fotovoltaic isi amortizeaza foarte repede investitia, mai ales in conditii de subventionare din partea statului. Dar chiar si cu banii beneficiarului, sa stiti ca investitia se amortizeaza foarte repede! Problema e ca la momentul instalarii, beneficiarul trebuie sa dispuna de aproximativ 6000-6500 euro pentru un sistem fotovoltaic on-grid predat la cheie si sunt constient ca suma nu e accesibila oricui si oricum. Ce trebuie sa mai stiti este faptul ca, diferenta de pret intre un sistem fotovoltaic mai mic si unul mai mare nu este chiar asa mare. De exemplu diferenta financiara dintre un sistem de 5kW si unul de 10kW nu este in  nici un caz de inca 6000 euro, ci undeva la 3000-3500 euro. Insa marele avantaj este faptul ca un sistem fotovoltaic, cu cat este mai mare, cu atat isi amortizeaza investitia mai mare. De exemplu un sistem fotovoltaic de 3kWp se amortizeaza muult mai greu decat un sistem fotovoltaic de 5kWp!

Acum 21 ore, draku a spus:

@elektronu85: in situatia mea de dezechilibru intre faze descrisa anterior, 225/235/250V (aseara erau 252V, de ex), poate functiona un invertor trifazat?

Multumesc

Functioneaza fara probleme! Daca era un dezechilibru de genul 200/235/255 atunci da, va intra invertorul in protectie fara doar si poate. Insa asa cum am precizat mai sus, pe timpul zilei, cand exista si productie solara, invertorul va mai echilibra el insusi diferenta dintre faze, cel putin in instalatia beneficiarului, daca nu si in reteaua de distributie, iar in felul acesta sunt slabe sanse sa intre invertorul in protectie. :)

Acum 20 ore, vily a spus:

Bine că a postat că altfel aberam pe aici până la primăvară. 

:rade: De regula nu am rabdare si nici timpul nu prea imi permite sa postez, insa de data aceasta, cu placere!

Acum 11 ore, iop95 a spus:

Cum nu sunt aberante cand sunt de 5-10 ori mai mari fata de cele SH?!

Acelasi brand... in unele cazuri acelasi model.

Am inteles programul minune verde dement pentru UE... care favorizeaza industria germana in primul rand iar koloniile doar trebuie sa cumpere si sa taca malc dar nu tine abureala mai ales ca prin noua gaselnita cu reducerea emisiilor CO2 si inchiderea fortata a termocentralelor sistemele energetice vor fi in pioneze... adica vor putea crapa oricand.

Sa fim verzi ca asa viseaza unii politruci habarnisti injectati in posturi cheie...

Eu unul nu am vazut Fronius SH.... totusi cred ca puneti problema putin gresit. Adica mi se pare normal ca un produs SH sa isi scada valoarea foarte mult fata de un produs nou, indiferent ca e vorba de invertoare, panouri fotovoltaice, difuzoare, componente electronice si orice! A, ca pe OLX se vand gunoaie la pret de aur, asta nu mai tine de pretul corect, ci de "nu e prost cine cere, e prost cine da"! Fara suparare, dar asta e optica mea, adica un produs SH de orice natura, ar trebui sa fie, in mod normal, mult mai accesibil ca pret, fata de echivalentul nou!

Acuma despre aspectul politic nu discut, nu ma intereseaza, nu agreez politica de nici un fel, nici romaneasca nici straina! Totusi, nu inteleg cu ce favorizeaza industria germana, invertoarele sunt austriece, in cel mai rau caz chinezesti, panourile sunt japoneze, eu sunt importator direct, nici macar nu le iau din warehouse din Germania... asa ca nu inteleg legatura.... Cat despre termocentrale, va dau dreptate din punctul de vedere al emisiilor, sunt alte surse mult mai poluante decat termocentralele!! Insa, credeti-ma ca si fara termocentrale, Romania are capacitatea de a se sustine energetic, doar din hidrocentrale si centrale nucleare (nu astea noi de care se vorbeste zilele noastre). Tineti cont doar de faptul ca sistemul energetic romanesc a fost dimensionat pentru un consum muuult mai mare decat cel actual, deci se poate autosustine fara probleme! De asemenea, putem functiona si insularizat fara nici un fel de problema!

A, ca nu se vrea si ca se executa ordinul si comanda venita din vest, asta e alta discutie, la care as vrea sa ma limitez doar pana aici. :rade::95

Am vazut multe Fronius, SMA si alte marci de renume mondial SH, functionale sau defecte.

Faptul ca-s nemtesti, austriece sau din alta galaxie nu inseamna ca nu se defecteaza... poate rata de defecte e ceva mai mica, dar propaganda si-a facut treaba ca si in cazul masinilor nemtesti.

Eu vorbeam de programul "verde" care e facut pt a favoriza industria germana, nu de fronius sau alta marca de orice...

Nu discutam de pretul celor SH ci de pretul aberant al celor noi.

Sistemul a fost dimensionat acum 40-50 de ani... si peste jumatate a ramas doar pe hartie, nu mai e operational.

Suntem aproape constant descoperiti cu 1TW... intr-o zi cu ghinion cum a fost 8 ianuarie totul se va face praf... iar amintirea insularizarii cred ca a fost o gluma.

La 10.11.2021 la 11:56, elektronu85 a spus:

ofer garantie la panourile fotovoltaice 25 ani

Cum scade in timp randamentul unui panou ? Dupa cata vreme devine 80, 50% (sa zicem) ?

Acum 11 ore, elektronu85 a spus:

Tineti cont doar de faptul ca sistemul energetic romanesc a fost dimensionat pentru un consum muuult mai mare decat cel actual, deci se poate autosustine fara probleme! De asemenea, putem functiona si insularizat fara nici un fel de problema!

Cat de bine se autosustine sistemul energetic romanesc se poate vedea pe site-ul Transelectrica: https://www.transelectrica.ro/widget/web/tel/sen-grafic/-/SENGrafic_WAR_SENGraficportlet

Acolo se vede ca nu se poate autosustine (sau nu tot timpul).

Acum 13 ore, elektronu85 a spus:

in conditii destul de defavorabile (adica 19 bani injectia),

Pentru ca vad ca nu se stie sau se omite cu bunastiinta, tinind cont de cantitatea livrata pretul nu este chiar nefavorabil. mai ales ca este vorba de pretul la producator, nici termo sau hidro nu incaseaza mult mai mult pe kw, in rest pina la suma platita de noi intra transportul, distributia, accize, taxe, tva, etc!

si stiam ca anul asta este 0,25 nu 0,19.

oricum, pe linga problemele generate de fofeze care merg si se opresc pe neasteptate dupa cum bate vintul, plus cele generate de panourile solare, cred ca SEN-ul exact de mii/zeci de mii de producatori care au si ei de livrat citeva sute de wati in sistem duce lipsa! Sa vedeti ce se va plinge dupa termocentralele si carierele de carbune, care se inchid acum cu avint revolutionar!

Edited by Marele Savant
Acum 13 ore, elektronu85 a spus:

Tineti cont doar de faptul ca sistemul energetic romanesc a fost dimensionat pentru un consum muuult mai mare decat cel actual, deci se poate autosustine fara probleme! De asemenea, putem functiona si insularizat fara nici un fel de problema!

A, ca nu se vrea si ca se executa ordinul si comanda venita din vest, asta e alta discutie, la care as vrea sa ma limitez doar pana aici.

tineti cont ca s-au inchis centrale intregi iar cele merg inca au multe grupuri oprite si pentru mai multa siguranta, dezafectate! sistemul nu facea fata nici pe vremuri, aduceti-va aminte de intreruperile regulate de curent din ultimul deceniu, iar curentul se oprea nu doar la populatie ci si in industrie se opreau anumite procese pentru ca nu se facea fata consumului. iar fata de anii 90, cererea de energie a crescut si creste continuu.

puteti spune care sint ordinele alea si cine le da?

Îmi închipui numa de cât timp ai nevoie să-ţi recuperezi ăia 6000 de iepuroi investiţi într-un sistem din ăsta ongrid. Şi câţi ani ai plăti cu ei curentul consumat în mod normal....dar bag seamă că e ceva gândit doar pentru ,,băieţii deştepţi,, nu pentru toată prostimea.Să ne amintim de Arcadius şi eolienele lui ,,offgrid,,.Ce vremuri....

Păi chestia tristă e că ce care îşi permit să arunce 6000Euro pe astfel de investiţie chiar nu ar avea de fel probleme cu costul energiei, iar energia verde e doar un moft...însă pe cei care câştigă mai puţin de 6000 Euro pe an chiar îi doare la buzunar preţul kilowatuluiui dar nu-şi permit astfel de investiţii.