Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Program guvernamental casa verde fotovoltaic

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Se pare ca vor sa dea din nou drumul programului casa verde fotovoltaic.

M-ar interesa asa ceva si va cer un sfat, la ce ar trebui sa ma uit. Am vazut sisteme si monofazate si trifazate; zona de puteri in care as putea sa suport costul e de 3-5 kw, monofazat sau trifazat.

Rugamintea mea e sa imi dati un sfat ce sa aleg. Situatia mea e urmatoarea: casa la tara in jurul Bucurestiului, bransament trifazat 10kw, retea electrica noua, nu am incalzire electrica sau ceva de genul, mai sudez pe langa casa, mai o pompa pt gradina, cuptor electric in bucatarie, scule normale pt o gospodarie. Plus o Dacia Spring de vara viitoare.

La prima vedere as inclina spre invertor trifazat, sa optimizez consumul local, pt ca imi e imposibil sa mult toti consumatorii relevanti pe o faza. 

Ceva sfaturi?

Multumesc anticipat.

• Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Se pare ca invertoarele trifazate intra in protectie daca cele 3 faze ale retelei nu sunt echilibrate. 

Si cum la noi rar ai sa gasesti asa ceva (la mine, de ex, au in medie 225/235/250V) s-ar putea sa ai probleme.

Asta e din auzite, nu am studiat nicio fisa tehnica, dar e bine de investigat....

Lasand la o parte faptul ca enel iti plateste kw injectat in retea cu 20 bani si ti-l vinde cu 70 de bani.

Iarasi din auzite s-ar zice ca e pe tapet (nu se stie unde) aprobarea unei reglementari legale care sa echivaleze kw injectat cu cel consumat (adica injectezi 100 kw si apoi consumi 100 kw fara costuri, ceva de genul asta)

Edited by draku

Fazele ar trebui sa fie echlibrate, incerc sa masor zilele astea. E un cartier nou cu statii de transformare noi construite acum 10 ani, nici jumatate din case nu sunt construite.

Ma gandesc ca daca pun monofazat nu ma pot folosi prea mult local decat daca mut toti consumatorii pe o faza, ceea ce e imposibil.

Eu zic ca mai intai trebuie sa satisfaca nevoile tale, apoi te gandesti la injectia in retea.

Cu cat mai mare va fi, cu atat mai bine.

Dar sa fie si bine instalat.

Am vazut de curand un sistem cu panourile puse spre NV, pentru ca asa permitea acoperisul...

Instalat de o firma agreeata in program.

Invertoarele trifazice permit existenta unui dezechilibru pe faze, dar nu chiar unul extrem, ca cel exemplificat ...

Din pacate, firmele agreate au interesul sa ia banii...

Panourile nu se pot instala decat pe acoperisul casei.

Nu pe acoperisul terasei, nu in curte....

Am un vecin caruia i-au instalat panourile tot pe NV, desi le-a cerut sa le puna pe acoperisul terasei, care este orientat spre S

Insa nu s-a putut, nu stiu daca din cauza proiectului sau din cauza cerintelor programului

Ia in calcul ca panourile trebuie curatate din cand in cand de praf, nu mai zic de zapada...

Deci e necesara o modalitate de acces pe acoperis.....

Acum 22 ore, draku a spus:

Din pacate, firmele agreate au interesul sa ia banii...

Intotdeauna,asta e scopul infiintarii unei firme.Sa aiba profit!Ca nu se zbat sa se achite si de datoria pentru care iau banii ,e alta poveste!

Eu cred că ar fi cazul să te documentezi pe la unii dintre cei care au aşa ceva şi să vezi dacă merită să te bagi în aşa ceva.Te poţi alege cu mai multe probleme pe cap şi în loc să economiseşti, să tot bagi bani în ea...

Pe alt topic, un coleg care a încercat aşa ceva a ajuns la concluzia că nu merită.

Astea sunt bune acolo unde rețeaua este deficitară, departe, inexistentă.   Dar în astfel de cazuri fiecare a găsit o rezolvare. În rest e degeaba și te pune la cheltuieli serioase în timp. Mai ales dacă nu îți poți întreține singur instalația. 

Să fii verde cu astfel de programe e o tâmpenie la fel de eficientă precum taxele de cogenerare, certificate verzi și alte bălării inventate de uuueee. Rezultatele le vedem în facturile din prezent. 

Edited by vily

Programul casa verde (ca mai toate programele "verzi" injectate de marii politruci ue) e o mare abureala de sifonat bani de la buget catre firmele "autorizate" si vaccinate. Multe fac instalatii aiurea... la norma.

Mult mai rentabil si mai flexibil ar fi sa cautati invertoare SH si poate chiar si panouri.

Invertoarele noi au preturi aberante... iar cele SH sunt de regula facute de firme consacrate si pot functiona inca 5-10 ani fara probleme.

Programele de energie regenerabila sunt bine intentionate.

Dar, in special la noi, drumul spre iad e plin de bune intentii.

Am avut ocazia sa le vad la lucru in Franta si Germania -tot din UE- si  acolo sunt parca orientate mai spre consumatorul producator, nu spre intermediari.

Ce se intampla la noi tine de viziunea alesilor nostrii si de "obiceiurile" locului.

Acum inca e  ineficient sa bagi banii(tai) in asa ceva, dar prin program platit de mase incepe sa merite, la cum evolueaza preturile energiei.

3000 de lei, partea ta, ii recuperezi la pretul de azi in doar 6-8 ani.

Numai sa te pricepi si tu un pic, macar la intretinere,; si sa gasesti o firma mai bine intentionata, care sa vrea sa faca si treaba.

Succes!

Intamplator am vazut topicul acesta, instalez si eu sisteme fotovoltaice (si) prin programul Casa Verde! Problema cea mai mare pe care o vad eu la ora actuala este dezinformarea potentialilor beneficiari, sau, si mai rau, oferirea de informatii intentionat gresite!

A, ca sunt firme care fac o treaba de mantuiala si sunt interesate doar sa isi ia banii, este perfect adevarat, si eu m-am lovit de astfel de situatii, si a trebuit sa remediez bulelile facute de altii, insa asta este doar un aspect, nu se poate generaliza. Sa stiti ca exista si firme serioase, care sunt interesate de calitatea lucrarii, fiabilitate, mentenanta si siguranta, nu numai de bani!

Un aspect foarte important: sistemele fotovoltaice finantate prin Casa Verde sunt sisteme ON-GRID, conectate la retea, care NU INCLUD ACUMULATORI DE NICI UN FEL!!! Prin acest program Casa Verde NU  se finanteaza sub NICI O FORMA  sistemele fotovoltaice OFF-GRID (cu acumulatori) si nici sistemele hibride, care folosesc si acumulatori!!!

Da, au existat si exista programe guvernamentale prin care se finanteaza sisteme fotovoltaice OFF-GRID, dar doar pentru LOCUINTE IZOLATE, care sunt amplasate la o distanta mai mare de 2km de reteaua de distributie! ATENTIE! Acolo este vorba de distanta in linie dreapta, nu pe drum! Adica locuinta respectiva trebuie sa fie la mai mult de 2km in linie dreapta, de la o eventuala retea de distributie!

AS VREA SA FIE FOARTE CLARE ASPECTELE PRECIZATE MAI SUS, SI SA SE EVITE CONFUZIILE INTRE PROGRAME DIFERITE SI SISTEME FOTOVOLTAICE COMPLET DIFERITE!

Acuma, revenind la sistemele fotovoltaice ON-GRID, eu ca instalator, ofer garantie la panourile fotovoltaice 25 ani, garantie la invertor si elementele electrice 10 ani, si garantie la MONOPERA SI INSTALARE 10 ani! Deci, va rog sa trageti de aici concluziile! Lucrez cu echipamente de top, care imi permit sa garantez o lucrare bine facuta, folosesc smart-metere, care sunt esentiale pentru o instalatie fotovoltaice orientata in primul rand spre autoconsum, iar in planul secundar, orientat spre injectia energiei ramase neconsumate in reteaua de distributie. Pot sa va spun ca am clienti la care anterior instalarii, facturile la curent lunare se situau in intervalul 400-500lei, iar la un an dupa instalarea sistemului fotovoltaic, acei clienti au mai platit, per total o diferenta foarte mica, de ordinul zecilor de lei catre furnizorul de energie electrica! Asta in conditiile in care consumul se taxeaza cu 70 bani iar injectia cu 19 bani! Mai mult decat atat nu cred ca isi poate dori cineva!

Amplasarea panourilor fotovoltaice NU este restrictionata la acoperisul casei beneficiarului, panourile se monteaza in pozitia cea mai eficienta permisa de cladirile din curtea beneficiarului, sau, am avut destui clienti la care panourile s-au instalat la sol, pe structura metalica, fara nici o problema din partea autoritatilor!

Echipamentele fotovoltaice NOI chiar nu au preturi aberante! Calitatea lor este de top, eu lucrez in special cu Fronius, cautati pe net si documentati-va, cam ce inseamna Fronius si unde se folosesc echipamente Fronius, eu atat va zic, ca unele din cele mai mari parcuri fotovoltaice din lume folosesc echipamente Fronius! A, normal ca daca lucrezi cu chinezarii, o sa dai banii in vant, nici nu se poate altfel!

Probleme deosebite, nu am avut, si sunt destui ani de cand ma ocup cu asa ceva! Beneficiari nemultumiti, o spun cu mana pe inima, nu au fost, din contra, au fost foarte multi care au dorit sa isi mareasca productia, prin suplimentarea numarului de panouri fotovoltaice!

Referitor strict la intrebarea pentru care a fost deschis topicul, daca te gandesti sa aplici la programul Casa Verde sa stii ca nu se poate si nu este indicat sa se monteze invertor diferit ca numar de faze, fata de bransament. Adica, ai bransament trifazat, pui invertor trifazat, ai bransament monofazat, pui invertor monofazat! Mai ales daca aveti bransament trifazat in conditiile descrise de dvs, mai ales ca aveti in plan si autovehicul electric, chiar nu se justifica sa montati invertor monofazat! Din mai multe considerente pe care nu le voi expune aici! Legat de dezechilibrul intre faze, sa stiti ca pe o retea unde sunt mai multi prosumatori, mai ales cu invertoare trifazate, ajuta foarte mult, se echilibreaza foarte mult reteaua! Si chiar daca ati fi doar dvs, vi se echilibreaza foarte mult fazele doar in instalatia dvs, tocmai datorita invertorului, care intr-o anumita masura se comporta si ca stabilizator de tensiune! Legat de protectii, da, la un dezechilibru foarte mare intre faze, invertorul va intra in protectie si se va decupla, insa eu personal inca nu am intalnit o asemenea situatie! Adica un asemenea dezechilibru nu este permis nici de catre distribuitorii de energie electrica, le afecteaza si lor instalatiile si aparatajul!