Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SAMSUNG UE49NU7302K - intunecat pe partea stanga


Postări Recomandate

La asta ma refer si eu. Acum, in cazul tv ului meu, reparat intr un service autorizat, cu bon fiscal si garantie, consider ca a fost un pret corect 560 lei..taxe la stat, chirie, ulitilati..etc...nu pot concura cu meseriasii...Ma declar multumit ca mi am rezolvat problema. Multumesc pt informatii colegilor! 

Ps: voi reveni cu imagini cand voi schimba baretele la un led samsung de 80 :D.. e de prin 2015, si scos din functiune de peste 1 an :) acesta va fi primul pe care voi experimenta :))

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 12 ore, gabitzu_yo89 a spus:

La asta ma refer si eu. Acum, in cazul tv ului meu, reparat intr un service autorizat, cu bon fiscal si garantie, consider ca a fost un pret corect 560 lei..taxe la stat, chirie, ulitilati..etc...nu pot concura cu meseriasii...Ma declar multumit ca mi am rezolvat problema. Multumesc pt informatii colegilor! 

Ps: voi reveni cu imagini cand voi schimba baretele la un led samsung de 80 :D.. e de prin 2015, si scos din functiune de peste 1 an :) acesta va fi primul pe care voi experimenta :))

succes

ps.nu poate fi comparat un 32inch cu un 49inch  si curbat,oricum e o idee buna pentru inceput

Link spre comentariu
Acum 13 ore, validae a spus:

Trebuie doar să cauţi omul potrivit, ţi-l va repara şi pe mai puţin.Doar să nu ai pretenţia să-ţi cumpere altul nou dacă se crapă display-ul.Adică îţi asumi riscul.

Chestia asta cu ,,dacă tv-ul costă 3500, te taxez mai scump că-ţi permiţi,, e o nesimţire.Dacă respectivul ar fi tratat la fel de către alţii, nu i-ar conveni....

Chestia asta ....cu 3500, (500 reparatia)ma refeream la un tv,de 55-60", cu prisma cumparata de la Samsung, plus barete . Nu e nesimtire deloc. E munca mea si imi asum riscuri. Cine nu face asemenea lucrari sa se abtina ca-i mai frumos

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...
On 11/7/2021 at 9:21 PM, Ungureanu Daniel said:

De obicei se topeste si folia aceea de culoare laptoasa si devine chiar maro pe marginea de langa led-uri . Solutia este sa fie intoarsa adica sa ajunga partea topita sus pentru ca e mai putin deranjant . Acum nu se observa dar cu led-urile noi chiar fuge ochiul acolo .  Cu 300 lei nu-l face nimeni care a mai trecut prin astfel de operatiuni, doar cineva care vrea sa-si dea mana cum se spune  .  Mai trebuie luat in calcul ca unele ecrane de la aceste curbate  ,dar nu stiu exact care model sau marca intra in scurt la un moment dat si clientul abia asteapta sa gaseasca pe cineva care a umblat la ecran . Nu e o treaba pentru un incepator. 

Buna colegu !

Da, foarte riscant cu aceste TV-uri si reparatie dificila, costisitoare si dupa aceea faza cu dispersorul de lumina, cu riscul de a crapa ecranul avand capacul capsat etc. Eu fara 550 lei nici nu ma gandesc, nu se merita. Chiar azi am avut un client cu acest model curbat intunecat pe partea stanga si se vedea si dispersorul afumat bine si pana la urma am hotarat ca nu vreau sa ma apuc asa ca i l-am dat inapoi....fiind si foarte ocupat, nu cu rautate dar nu se merita.

Daca vrea cineva sa se bage pot informa clientul.

Link spre comentariu
La 03.11.2021 la 19:07, Costica Tv a spus:

Pe portiunea intunecata imaginea pe un program e ok ?, daca are imagine suprapusa (cu remanenta) cu dare, atunci ecranul e defect, totusi nu prea cred pentru ca este tv mai nou, dar nu se stie....am intalnit mai mult la tv mai vechi...ma gandesc ca daca era leduri asa multe in scurt ar fi trebuit ca driverul led sa intre in protectie..:scarpin

La trântele astea de Samsung nu intră invertorul în protecție. Am avut caz când luminau doar câteva leduri și nu intra invertorul în protecție. Din această cauză se topește și crapă și plexiglasul. Dacă ar intra invertorul în protecție la cel mai mic consum sporit, nu s-ar arde și nu s-ar crăpa plexiglasul. Am acum în atelier în lucru două bucăți cu plexiglasul făcut varză. Unul de 43 inch și unul de 50 inch. 

La 03.11.2021 la 17:47, gabitzu_yo89 a spus:

Buna seara.

Am o problema cu al meu tv Samsung UE49NU7302K curbat la care i a aparut in partea stanga o zona mai intunecata ( se vede in poz atasata).

Din ce am citit pe net ar fi niste benzi led arse. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Se poate repara? E costisitor?

 

http://imgur.com/gallery/aqCURKy

xkboXjd.jpeg

JmPesZc.jpeg

Dacă sunteți din Focșani, fac service la ele. 

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări