Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor cu o rotita dintata - pentru un casetofon

Recommended Posts

M-am apucat de "restaurarea" unui rc mono Grundig (de prin 1975-1980)Totul e ok pana acum, am gasit tot in materie de piese, lucrez la "caroserie" si la partea de mecanica de casetofon problema este ca nu stiu de unde sa fac rost de o anume rotita dintata - care este partial "pilita" ... este pe partea de play, deci nu pot renunta la ea...eventual daca aveti prin cutiile de piese, sau din dezmembrari, kituri de reparatie video-uri ... conteaza diametrul si "desimea" dintilor multumesc

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nu cred ca o gasesti pe undeva , roata asta am cautat-o si eu o lunga perioada si nu am gasit-o pe nicaieri, materialul din care e facuta odata cu trecerea timpului se inmoaie si toti dintii se sfarama la cea mai mica atingere.Eu am adaptat o rotita aproximativ la fel la diametru pe care i-am adaugat un oring de cauciuc si merge asa de vreo 3 ani (prin presare cu roata care o actioneaza )

sunt convins ca nu mai gasesc roata asta exact ceva asemanator caut - ca diametru si nr de dinti - ca diametrul axului se rezolvamaretialul intr-adevar este extrem de moale... ai si tu Grundig de genul asta? si ai putut sa o faci sa functioneze prin presare?

Este cel putin ciudat ca vrei sa restaurezi o relicva dar nu dispera. Am avut aceeasi problema cu un Grundig al unui prieten pe care doream sa-l ajut.Am cautat prin sertar si n-am gasit dar am luat la rand toata lista de prieteni din oras si am adaptat o rola de la alt tip de casetofon. Mergea si sper sa mai mai mai mearga.Intradevar, sunt facute din nu stiu ce fel de material dar e de tot rht.Dk est dep-chinuitor te descurci, altfel kiks.Renunta.

nu am renuntat :weedman: dupa indelungi cautari, am reusit sa gasesc dintr-o mecanica de panasonic dezmembrata o rotita de acelas diametru si acelas numar de dinti - doar gaura era ceva mai mare - dar s-a rezolvat cu o bucsadin punctul meu de vedere se poate inchide topicul...asa arata scula - in caz ca e cineva curios