Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

FUS 200P Infratirea Oradea. Recuperare, Reconditionare, Refolosire.


Postări Recomandate

        Salut toti forumistii!

   Deschid un topic nou de reconditionare a unei Freze FUS 200/P. M-am hotarat deoarece sunt multe detalii pe care le cunosc si pot fi de folos altor colegi de pe forum, dar sunt si alte elemente de mecanică pe care nu le stapânesc si as dori consiliere in acest domeniu de tip ,,3R" (Recuperare, Reconditionare, Refolosire). In trecut am mai reconditionat si alte utilaje de atelier, dar despre asta voi vorbi pe parcurs, daca este cazul.

   Am deja de 3 ani un WARCO WM16, o freza mica de banc cu care pot spune ca am facut scoala la mine in atelier. Si-mi place! Acesta a fost motivul sa trec la ceva mai mare: FUS. 

   Deoarece sunt hobby-st, nu am vrut una foarte buna si scumpa si am cautat ceva pe piata romaneasca.

   Am citit cate ceva despre Deckel FP1 si am concluzionat ca acest model este cel mai potrivit.  Pe site-ul lui Tony Griffiths , adica  http://www.lathes.co.uk/ am vazut ca sunt multe clone pe piata. Ceva similar a fost produs si in Romania dupa anii "60: FUS 200/P.

   Asadar, un FUS 200/P  l-am achizitionat aceasta saptamana cu pretul de 2500 lei. Cu transport pana la Buzau am dat 3500 lei, cu multe accesorii mai mici incluse. Ce mai conteaza daca o fi alta mai ieftina si mai buna, am luat-o si e a mea.

   Acum incepe adevarata activitate: 3R. De fapt a mai ramas numai 2R, deoarece consider ca am recuperat-o. Bine ca nu a ajuns la fiare vechi sau la topitorie in India, Japonia sau China.

    Poate nu stapanesc bine terminologia, dar  voi incerca sa explic cu ajutorul cunostintelor tehnice pe care le-am dobandit pe parcursul vietii toate operatiunile pe care le voi face. Bineinteles ca voi adauga si fotografii pentru cei mai curiosi.  De fapt, fotografiile sunt cele mai cautate, nu?

   Am dat jos capul de frezare vertical. Are 2 piulite in partea din spate a capului. Pentru ca fostul proprietar mi-a spus că a zăcut nefolosita cativa ani, m-am asteptat sa fie ințepenit. Cu WD40, o cheie de 19, o dalta fina si un ciocan cu cap de plastic am reusit. 

   Totul este plin de mizerie si ancrasat, aproape ca nu se misca. E de munca!

   Surpriză: Canalul T circular care ajuta la rotirea capului in diferite unghiuri este crapat. De fapt, este rupt in doua parti. Aproape 50% din canal este inutilizabil! Deci, nu pot roti capul pentru a freza in diferite unghiuri.  Dar nici perpendicular pe masa nu-l pot pune. Hmmmm.... mai vedem pe parcurs. Celelalte piese le-am scos cu ajutorul unei prese si a unor chei, clesti si surubelnite. Obiecte normale in orice atelier.

   Curatarea am facut-o cu periute de dinti folosite (pe care le pastrez numai pentru reconditionarea obiectelor metalice vechi), perie de sarma, polizor unghiular, WD40, carpe, diluant, benzina si o tava de cuptor reconditionata.  Miroase urat, dar curata foarte bine vaselina comunista, mizeria de span, gunoaie, praf etc.

   Voi atasa si fotografii, facute mai amatoriceste, pentru ca purtam 2 perchi de manusi si imi venea greu sa le dau mereu jos pentru a fotografia. Voi incerca sa fac un tutorial cu montarea acestui cap vertical in ordinea inversa demontarii, pentru ca piesele sunt curatate, rectificate pe strung, dupa caz, rulmentii inlocuiti cu unii noi.

   As dori ca pe acest subiect sa intre cat mai multi pasionati de recuperarea unor utilaje vechi. Am vazut ca cei din vest, si nu numai  fac adevarate opere de arta dupa multa munca, desi au aparut CNC-uri sau scule noi cu DRO, mult mai versatile. Chiar daca sunt mai bogati ca noi, au timp si sunt mai preocupati pentru recuperrea anumitor utilaje.

   Las deschis topicul si promit ca revin cu comentarii si fotografii din intreg procesul de reconditionare.

   O seara buna tuturor!

                                      Cu deosebit respect, Marius D.

 

Editat de Marius Dragomir
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Metodă de postare a fotografiilor pe site-ul de găzduire Imgur.Metoda descrisă se poate folosi pentru PC/laptop, dar pentru telefonul mobil, procedura diferă în funcţie de telefonul folosit...
Încărcaţi fotografia/fotografiile aici: https://imgur.com/upload
Pentru asta, puneţi poza sau pozele pe desktop, apoi când daţi click pe link-ul Imgur upload, micşoraţi fereastra lui astfel
ca pe desktop să puteţi ,,trage,, poza sau pozele direct cu mouse în fereastra aplicaţiei.
După ce poza a apărut pe site, daţi click dreapta cu mouse pe imaginea deja încărcată acolo şi selectaţi ,,Copy Image,, sau ,,Copy image location,,
Reveniţi pe Elforum fără a închide pagina de pe Imgur şi daţi ,,Paste,, în postarea unde doriţi să apară imaginea.
Astfel, imaginea va apărea direct, nu ca link pe care să dai click ca s-o vezi...

Link spre comentariu

Acesta este capul vertical de frezare. Nu se misca nicio piesa din compunerea lui. I-am dat jos pinola.

Am gasit-o sparta pe dinauntru. Dezastru sa fie? Nu. Am curatat-o. Am contactat un sudor care are talent in fonta. 

uPSkEBf.jpg

 

9lI7ARB.jpg

 

C53cXP6.jpg

 tWfEVVD.jpg

 Mai am foto, dar sunt prea multe.

Dupa demontare, curatare si ungere a iesit asa.

UhKjwXH.jpg

Acum va arat si corpul de fonta al capului vertical.

PMEsP0bm.jpg PbUxACom.jpg

Cam atat. 

Abia astept sa vad ce a facut sudorul cu lipirea canalului T. 

Link spre comentariu
Chiar acum, Marius Dragomir a spus:

Acesta este capul vertical de frezare. Nu se misca nicio piesa din compunerea lui. I-am dat jos pinola.

Am gasit-o sparta pe dinauntru. Dezastru sa fie? Nu. Am curatat-o. Am contactat un sudor care are talent in fonta. 

uPSkEBf.jpg

 

9lI7ARB.jpg

 

C53cXP6.jpg

 tWfEVVD.jpg

 Mai am foto, dar sunt prea multe.

Dupa demontare, curatare si ungere a iesit asa.

UhKjwXH.jpg

Acum va arat si corpul de fonta al capului vertical.

PMEsP0bm.jpg PbUxACom.jpg

Cam atat. 

Abia astept sa vad ce a facut sudorul cu lipirea canalului T. 

Am inlocuit 6 rulmenti si a iesit asa. Mai am un pic si o remontez pe toata 

aPIxpIxl.jpg

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...
Acum 9 ore, The Little Machinist a spus:

In ce stadiu sunteti cu aceasta reconditionare? Chiar îmi place stilul dumneavoastră de descriere!

Buna ziua.

Multumesc pentru interes.

Am ajuns la reconditionarea cutiei de viteze. Arată bine, chiar foarte bine. Pinioanele au dinții buni. Placa cu manete am vopsit-o.

Am reconditionat si motorul.

Intentionez să-i anexez un inverter, pentru o mai bună precizie a turatiilor.

Acum am in lucru batiul si cutia de avans a mesei ox-oz.

Postez câteva foto, dar revin mai pe toamnă cu comentarii la recondiționare. Vara am de lucru si in gradină, iar plantele nu pot astepta. Metalul e nemuritor.

Dacă sunteti pasionat de masinării, ținem legătura.

O zi plăcută și răcoroasă vă doresc!

20220729_120848.jpg

20220729_120925.jpg

20220729_121114.jpg

20220729_121234.jpg

20220729_121301.jpg

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări