Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV Hitachi 40HB6T62L cu tenta albastra.


Postări Recomandate

.. 

.. 

Acum 15 minute, adydep a spus:

@sesebe nu-i depanator autorizat cum ești dumneata sau cum sunt eu.El este un amator,care încearcă să facă ceva,meseria lui de bază-(de care ar trebuii să-și vadă)- e de inginer automatist,jos pălăria n-am nimic de comentat,toate respectele mele.N-ar fi nici o problemă,sănătos să fie,să repare tv-uri (fără ajutor) și să se umple de baaaani (dacă poate),dar puțină modestie din partea lui n-ar strica,pentru că prin toate topicele se ia de gât cu fiecare user,iar când are nevoie de ceva-cum e cazul de față-face pe mielul blând :27 .

 

Pe tine te manica undeva și nu are cine sa te scarpine? 

Asa ca ideie, sa știi ca majoritatea reparațiilor pe care le fac le fac pro-bono, rar cer bani pe ele pt ca le fac la prieteni și cunoscuți. Citeodata ma mai aleg cu cite o sticla de vin sau alte contra servicii. 

Topicurile pe unde mai comentez o fac ca să corectez păreri sau sfaturi eronate sau parțial eronate. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 5 ore, sesebe a spus:

Asta si intentionez doar ca e clipsat si am incercat deja sa desfac clipsuri si nu am reusit iar daca fortez mai tare cresc riscurile.

cresc riscurile doar daca desfaceti precum unii ,,puturosi,, sa nu spun altfel,puturosii dadeau exemple de desfacere a displayului cu tot rama de plastic,e cel mai mare risc de a sparge un display,se desfac separat,rama tv ce acopera displayul,displayul,rama plastic ce sustine ,pozitioneaza displayul,si foliile reflectorizante,sau cum s.or numi,la diagonale mari si nu numai,se apuca displayul din mijloc sus si jos,daca e lipit displayul,se baga o folie subtire,un card bancar .....personal nu am folosit ventuze,am schimbat de unul singur displayuri pana in 50"

Link spre comentariu
Acum 18 ore, Mircea a spus:

Tare sugestia cu luminoforul cazut... a cazut asa la toate odata intr-o joie? 

S-au vorbit toti luminofori intre ei sa cada toti odata ca sa-si bata joc de om...:rade:

Lasand gluma de o parte, e cert ca ledurile pica toate odata cu lumina albastra din cauza luminoforilor cazuti, dar trebuie sa fie si o explicatie, eu cred ca daca toate cele 3 barete sunt legate in serie, nu poate decat un soc de curent prea mare (driver led defect sau lipituri reci) sa le supra incalzeasca astfel incat sa se desprinda instant toti luminofori....asta e parerea mea, care are alta parere este invitat sa posteze aici !

Editat de Costica Tv
Link spre comentariu

Nu a afirmat nimeni ca toate ledurile au devenit albastre dintr-odata . De altfel, se observa din imaginile prezentate ca sunt zone mai deschise la culoare - unde mai sunt leduri cu lumina alba, sau mai putin colorate.

 

Daca cineva doreste sa experimenteze o sa observe ca, daca atinge de cateva ori un led de acest tip cu lumina alba, imediat se desprinde un praf de pe el si ledul lumineaza albastru. Se poate trage concluzia ca luminoforul se desprinde in timp, la inceput de pe cateva leduri (cand posesorul televizorului nu observa diferenta), iar apoi de pe majoritatea, cel mai probabil din cauza temperaturii ledurilor .

Link spre comentariu
Acum 3 minute, megastar a spus:

Nu a afirmat nimeni ca toate ledurile au devenit albastre dintr-odata . De altfel, se observa din imaginile prezentate ca sunt zone mai deschise la culoare - unde mai sunt leduri cu lumina alba, sau mai putin colorate.

 

Daca cineva doreste sa experimenteze o sa observe ca, daca atinge de cateva ori un led de acest tip cu lumina alba, imediat se desprinde un praf de pe el si ledul lumineaza albastru. Se poate trage concluzia ca luminoforul se desprinde in timp, la inceput de pe cateva leduri (cand posesorul televizorului nu observa diferenta), iar apoi de pe majoritatea, cel mai probabil din cauza temperaturii ledurilor .

Sunt de acord si cu parerea ta, ideia e ca acei luminofori se desprind din cauza supra calduri, probabil ca posesorul tv-ului a lasat tv-ul non stop sa functioneze fara sa-l opreasca (cateva zile) si de aici supra incalzirea ledurilor care au picat in lant....

Link spre comentariu

Nu observa ca este albastru deoarece se defecteaza pe rand si ochiul se obisnuieste cu imaginea. Eu aveam un Elcrom (pentru cine nu stie - cu tub). si puteam sa jur ca este ok. Pana cand am receptionat de pe satelit (pe vremea lui cesca) o mira electronica. Atunci am vazut ca verdele este prazuliu. Era uscat un mic electrolitic de pe decodorul pal. Dar deoarece s-a uscat in timp in timp, ochiul s-a obisnuit.

L.E. La majoritatea am gasit TOATE ledurile albastre. Unde au fost si/si nu cred ca proprietarul a sesizat.

Editat de yokoono
Link spre comentariu

Hai, cad azi 5, maine 5, poimaine 10, tot nu se face din alb in albastru chiar dintr-o data. Excludem cazul catastrofal si coincidenta coincidentelor ca se desprinde luminoforul dintr-o data la jumate din leduri, ca statistic nu e posibil, daramite tehnic vorbind (ca nu e un strat de praf).

 

Voi, care sunteti depanatori, ce proportie de TV aprins-stins recomandati?

 

PS: Nu am cablu, TV-ul este numai pentru Netflix, etc.

Link spre comentariu

Chestia asta cu luminoforul căzut se pare că e ceva tipic doar anumitor tv-uri de calitate îndoielnică, eu am un Samsung 22inchi care funcţionează destule ore pe zi/seară de circa cinci ani şi nu i-a crăpat banda ,,edge,, cu leduri şi nici luminoforul nu i-a căzut.Am reparat şi eu ceva tv-uri LED pe la cunoscuţi şi colegi de serviciu, majoritatea cu şasie Vestel sau China, dar nu am observat la niciunul fenomenul de ,,albăstrire,, pe care îl povestiţi.Majoritatea aveau unul-două leduri întrerupte, iar când le-am testat pe cele rămase, luminau normal, fără tentă albăstruie...acum nu pot să fac comparaţie cu cei care chiar trăiesc din depanarea tv, eu repar cam 5-10 tv-uri maxim într-un an, iar alţii repară atâtea  într-o săptămână probabil, dar totuşi....

Link spre comentariu
La 15.10.2021 la 13:59, yokoono a spus:

Sunt niste leduri micute de aproximativ 1/1 mm. Au pe ele un strat de ceva (vopsea, fosfor, alte chimicale, ce draq... o fi) care din cauza caldurii - disipatie proasta- se crapa si cade. Bucatile crapate raman sub difuzorul din plastic. Am testat tot felul de vopsele si ...alte chestii sa inlocuiesc materialul cazut. Nu mi-a iesit cu nimic. Am inlocuit baretele cu unele cu leduri normale. Concluzia: cu leduri normale un backlight te poate tine peste 2 ani. Cu ledurile astea te tine cat are garantie. Dar asta stie si producatorul.

 

Confirm si eu sant niste leduri care nu au nici o rama de plastic din aceasta cauza se desprinde luminoforul asa usor

Link spre comentariu
Acum 21 ore, Mircea a spus:

Hai, cad azi 5, maine 5, poimaine 10, tot nu se face din alb in albastru chiar dintr-o data. Excludem cazul catastrofal si coincidenta coincidentelor ca se desprinde luminoforul dintr-o data la jumate din leduri, ca statistic nu e posibil, daramite tehnic vorbind (ca nu e un strat de praf).

 

Voi, care sunteti depanatori, ce proportie de TV aprins-stins recomandati?

 

PS: Nu am cablu, TV-ul este numai pentru Netflix, etc.

 

Si pe mine ma intreaba lumea ce sa faCA CA sa le tina televizoarele cat mai mult timp. Le recomand sa le tina inchise. Daca sunt tinute pe netflix nu apuca sa le cada ledurile ca mai intai le crapa procesoarele...:rade:

Link spre comentariu
Acum 23 ore, yokoono a spus:

Nu observa ca este albastru deoarece se defecteaza pe rand si ochiul se obisnuieste cu imaginea. Eu aveam un Elcrom (pentru cine nu stie - cu tub). si puteam sa jur ca este ok. Pana cand am receptionat de pe satelit (pe vremea lui cesca) o mira electronica. Atunci am vazut ca verdele este prazuliu. Era uscat un mic electrolitic de pe decodorul pal. Dar deoarece s-a uscat in timp in timp, ochiul s-a obisnuit.

L.E. La majoritatea am gasit TOATE ledurile albastre. Unde au fost si/si nu cred ca proprietarul a sesizat.

Ai si tu partea ta de dreptate, dar cum a spus initiatorul topic-ului, toate ledurile au picat cu lumina albastra dintr-o data, nici eu nu credeam asa ceva, ca nu am intalnit pana acum, dar colegul bobo a demonstrat cu poze ca e fapt reeal.... raman la parerea mea, ca omul a fost plecat de acasa mai multe zile si a uitat sa opreasca tv-ul.....

1 oră în urmă, Gabriel_S a spus:

 

Si pe mine ma intreaba lumea ce sa faCA CA sa le tina televizoarele cat mai mult timp. Le recomand sa le tina inchise. Daca sunt tinute pe netflix nu apuca sa le cada ledurile ca mai intai le crapa procesoarele...:rade:

Bine ai spus !!....:aplauze

Link spre comentariu
14 minutes ago, Costica Tv said:

Ai si tu partea ta de dreptate, dar cum a spus initiatorul topic-ului, toate ledurile au picat cu lumina albastra dintr-o data, nici eu nu credeam asa ceva, ca nu am intalnit pana acum, dar colegul bobo a demonstrat cu poze ca e fapt reeal.... raman la parerea mea, ca omul a fost plecat de acasa mai multe zile si a uitat sa opreasca tv-ul.....

Colegul bobo nu a demonstrat nimic. A confirmat ceea ce initiatorul topicului demonstrase cu poze: ca are lumina albastra. 

 

Ca sa demonstrezi ca au cazut toate intr-o Joie la pranz, era nevoie de mai mult decat ce s-a postat. Nu intru in detalii despre cum se prezinta un caz cu dovezi, nici macar o poza cu un led fara luminofor nu a fost pusa. 

 

Eu sunt ferm convins ca un dump rezolva problema.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări