Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Aadriann

sfat achizitie sistem fotovoltaic + ATR

Recommended Posts

Buna ziua,

Sunt novice in domeniul electricitatii si am o problema spinoasa pe care nu stiu de unde sa o apuc:

Detin o casa cu contor + tablou general TG1 la limita proprietatii + tablou TG2 la intrarea in casa; cablu de la TG1 la TG2 cred ca este de 3x6mmp, sigur monofazat, distanta aproximativ 25m (cablu pe care nu as vrea sa-l schimb deoarece ar implica deranj mare – spargeri, refaceri finisaje exterioare, interioare, etc); puterea aprobata conform ATR 5kw, monofazat; consumul lunar aproximativ 350kw, 12kw/zi, momentan, consumatori monofazati;

Intentionez sa achizitionez:

-          un autoturism electric (baterie 64kw) cu incarcator maxim onboard de 7kW (dar lucrurile evolueaza rapid in acest moment si as vrea sa fiu pregatit si pentru 22kw), pe care il pot conecta direct din TG de langa contoar;

-           un sistem fotovoltaic ONGRID de aproximativ 10kW (cam atatea panouri as putea instala pe acoperis) pe care il pot conecta tot in TG1, langa contoar;

As vrea ca TOATA  puterea furnizata de sistemul de fotovoltaice sa intre primordial in consumul casei, iar ceea ce nu se consuma sa intre in retea;

Am urmatoarele intrebari (din care deriva altele mai jos):

-          Sa trec pe sistem trifazat sau sa raman pe monofazat ??? (instalatia casei ramane pe monofazat, nu o mai pot modifica acum)

o   pot obtine ATR pentru 22kw trifazat, nu stiu daca pot obtine 10kw pe monofazat;

Ipoteza 1 – ATR trifazat 22kw (prima optiune pentru ca as avea si o rezerva pentru viitor)

§  sistemul de fotovoltaice 10kw trifazat (in cazul acesta cei teoretic 10kw furnizati se impart in mod echilibrat pe cele 3 faze, adica maxim 3.33kw/faza? ; in cazul in care la casa am un consum mai mare monofazat (spre exemplu 2 x AC + diverse), exista echipament, invertor sau nu stiu ce alt echipament care sa permita o redistribuire de pe o faza pe cealalta, sau casa va absorbi maxim 3.3kw de pe o singura faza, restul puterii de pe celelalte 2  ducandu-se in retea?

§  sistem de fotovoltaice pe monofazat (eventual de capacitate mai mica, 8kw), acesta legandu-se pe o singura faza, comuna cu a casei, profitand de intreaga capacitate a sistemului de fotovoltaice ? (nu stiu daca este posibil ca prosumator, cu contoar trifazic, sa montez sistem fotovoltaic monofazic si daca functioneaza ???)

Ipoteza 2 – ATR monofazat cu spor de putere de 10kw (nu stiu daca pot obtine aprobare pentru atata putere, cel mai probabil 7-8kw)

§  sistem fotovoltaic monofazat (am inteles ca aici ar fi o varianta cu 2 invertoare de 5kw, sau exista sistem direct pe 8kw)

-          care este ordinea la furnizor (enel muntenia) de depunere (ATR spor de putere/ ATRr pentru Prosumator), sau se poate depune unul singur pentru amandoua?? Este o intreaga nebuloasa aici...

De asemenea , inteleg ca invertorul trebuie agrementat de catre firmele de distributie, astfel ca in momentul de fata nu exista in RO invertor care sa fie agrementat si pentru ONGRID si pentru OFFGRID, asa ca iese din discutie varianta cu baterii pentru panouri.

Deci, niste pareri avizate va rog, daca se poate .

Multumesc.

Dacă aveţi bani destui, nu-i aruncaţi pe fotovoltaice.Nu-i veţi recupera niciodată, mai bine investiţi în branşament trifazic de 22kW plasat la limita proprietăţii.Maşina nu trebuie musai s-o încarci din casă, poţi face un tablou dedicat în garaj exterior.