Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Jhn

Lincoln Invertec V140-S

Recommended Posts

Azi mi-a intrat în colecția personala acest model de invertor, cumpărat după un site de vânzări. Nu incurajez lucrul asta, dar ce sa faci când te ...:scarpin

Bineînțeles ca invertorul este defect, însa arata destul de bine la interior, practic nu este "atins" de pistolul de lipit.

Cineva a mai umblat în el, dar cred ca a fost o persoana cu mintea la cap, și nu a făcut nici un fel de prostii, chiar am găsit un bilețel cu necesarul de componente.

Probabil  proprietarul sa lipsit de el când a auzit suma ceruta de meseriaș, dar asta nu ma interesat, am vorbit cu omul mia zis ca e defect, complet, și gata !

Chiar dacă nu exista un manual de service pentru generația asta de invertoare, sursa de inspirație pentru repararea lui se găsește, gratie forumului acestuia, și altele care mai exista.

Nu am avut timp azi sa fac mare lucru, doar l-am desfăcut, și am făcut câteva poze, restul va țin la curent.

20211012-153237.jpg

20211012-153317.jpg

20211012-154148.jpg

20211012-154153.jpg

20211012-153629.jpg

20211012-155411.jpg

20211012-154202.jpg

Acum 20 minute, Ion_Bumbu a spus:

Poate va ajuta ceva info de a colegul nostru Emil Matei

http://www.emil.matei.ro/invertec_v140.php

Mulțumesc !, am găsit și postarea veche de aici

Cum spuneam surse sunt, acum mai rămâne sa vad pe ce varianta de tranzistori merg, dar cred ca voi alege capsula TO247, colegul nostru are la rubrica vânzări, tranzistorii de care am nevoie, însă pe maine seara am sa fac un necesar de materiale, după ce discut cu "inculpatul".

E un invertor foarte bun, merge si pe generator, am schimbat la el cand l-am cumparat (destul de multi ani in urma) diodele de iesire, igbt-urile, rezistentele de la snubere, condensatorii electrolitici (la care nu mi-am data seama ca aveau treceri metalizate deteriorate). E o placere sa sudezi cu el,  multumesc lui ciprian pentru ajutorul dat in reparatia acestuia, de atunci functioneaza fara probleme. 

Va mulțumesc amândurora !, chiar i-mi doream sa postați in topicul asta.

Știu @amudsen ce modificări ai făcut acolo, cu ajutorul lui ciprian, pentru care am toata stima !.

Daca nu intrai aici, chiar vroiam sa iau legătura cu tine, si sa te întreb daca mai lucrează invertorul, din cauza asta am pus mai sus topicul vechi.

Cum a zis si Ciprian invertorul e simplu de reparat, am găsit toate igbt-urile pocnite, si cateva rezistente din grila duse, in rest diodele au scăpat nevătămate.!

Am separat partea de forța, iar la semnalul G-E la igbt-uri am ceva vârfuri, care mi se par normale fără igbt-urile montate.

Frecventa este 100 KHz, pe ambele canale...

20211013-095416.jpg

Edited by Jhn

Acum 6 ore, amudsen a spus:

La mine a fost un pic mai complicat, cand l-am cumparat, era deja umblat in el, fara traf de curent (am scris in Italia la fabrica si mi-au trimis unul !), etc. Dar merita efortul. Spor!

Merci !

In topicul vechi ai folosit diode TO247 model HFA25PB60, la mine cum am zis mai sus nu sunt duse, și nu știu dacă merita sa le înlocuiesc.

Componente de calitate se găsesc din ce în ce mai greu...

Mai jos o poza, care spune totul :

Capture1.jpg