Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Ovidanie

Crock - PP 6R3S

Recommended Posts

Acum 32 minute, Усилитель a spus:

Parerea mea este ca tuburile in paralel merg la amp de chitara, instrumente muzicale, dar la muzica de calitate nu, se pierd fineturile, chiar daca sunt imperecheate sextet. Ar trebui calculat impedanta trafului de iesire si gasit 2 tuburi  babane la el. Ceva gen KT150.... 

Dacă faci bias pentru fiecare tub final în parte sau măcar pentru fiecare pereche, nu se pierde din nici o finețe, am ascultat Jadis și Mcintosh, PP cu tuburi in paralel, sunet de excepție. 

Este prea mic Raa pentru KT150

Edited by Rammstein

O schema de amplificator cu tuburi rusesti, transformator  de ieșire cam tot pe acolo ca putere, dar cred ca nu se pupa la impedanta. 85082_1963_08_1_122_35lo.thumb.jpg.0fcbca7dad1e7d7017d5edfd166e5980.jpgVă puteți inspira pentru reconstrucție din schema "amplificatore G1/1110A   II serie" 

Edited by Barbaro

350460716_el36mod3(1).thumb.jpg.2bf9e6f080c4cde435dd45434fc5bc46.jpgel36mod2.thumb.jpg.4a739b6f6ec75afde64bf1281cf60127.jpgScuzați postarea consecutiva. 

Schema 'geloso G1 1110A II serie', și adaptare pentru el503. Cu o tensiune mai joasa pe grila ecran, puteți cred găsi un punct de functionare bun pentru tuburi seria  6p36s sau 6p45s

Eu prefer sa folosesc lampile 6P3CE, le am pe stoc.   Ar mai fi o treaba, daca folosesc lampi cu anodul  "sus" trebuie sa le inchid in cutie, mi-e frica sa le las la vedere.

O schema foarte asemanatoare cu ce am eu in cap am vazut pe site-ul   www.turneraudio.com.au  dar vad ca google zice ca site-ul este permanent inchis. Am pe undeva salvate informatiile ce ma interesau, o sa postez mai tarziu, poate maine.

Asa, pe scurt: douasprezece lampi pe canal, cate sase pe ramura, bias si balans independene pe fiecare pereche. Atac prin transformator interstage, am asa ceva. Daca  pot asigura curenti de grila o sa scot 300W, daca nu...o sa ma multumesc si cu 200W. Amplificatorul din care am recuperat transformatoarele era hibrid, front-end  cu tranzistori si final cu lampi si traf.

Atatea lampi in paralel   ridica ceva probleme defazorului. Presupunand ca nu folosesc transformator interstage, cum trebuie sa arate un defazor capabil sa comande corect douasprezece 6P3CE ?

Am reusit, poftim documentatia promisa:

https://drive.google.com/file/d/12ZAgMdAEpb48T-Ft7caAPFDllqdo69gI/view?usp=sharing

Edited by Ovidanie

Acum 17 ore, Ovidanie a spus:

Eu prefer sa folosesc lampile 6P3CE, le am pe stoc.   Ar mai fi o treaba, daca folosesc lampi cu anodul  "sus" trebuie sa le inchid in cutie, mi-e frica sa le las la vedere.

O schema foarte asemanatoare cu ce am eu in cap am vazut pe site-ul   www.turneraudio.com.au  dar vad ca google zice ca site-ul este permanent inchis. Am pe undeva salvate informatiile ce ma interesau, o sa postez mai tarziu, poate maine.

Asa, pe scurt: douasprezece lampi pe canal, cate sase pe ramura, bias si balans independene pe fiecare pereche. Atac prin transformator interstage, am asa ceva. Daca  pot asigura curenti de grila o sa scot 300W, daca nu...o sa ma multumesc si cu 200W. Amplificatorul din care am recuperat transformatoarele era hibrid, front-end  cu tranzistori si final cu lampi si traf.

Atatea lampi in paralel   ridica ceva probleme defazorului. Presupunand ca nu folosesc transformator interstage, cum trebuie sa arate un defazor capabil sa comande corect douasprezece 6P3CE ?

Am reusit, poftim documentatia promisa:

https://drive.google.com/file/d/12ZAgMdAEpb48T-Ft7caAPFDllqdo69gI/view?usp=sharing

Cred că vrei să faci două monoblocuri, oricum.... va fi ceva monstruos, numai pentru filamente trebuie să ai cam 14A pe fiecare canal, plus cam 1,2A pentru Ua. 

Dacă vrei să ataci 12 tuburi finale, după defazor poți monta două repertoare catodice, care asigură impedanța mică de ieșire, poți folosi ECC82, 6N6P, 6H8P, duble triode cu Ia peste 10mA. 

Edited by Rammstein

Se pare ca am identificat o noua problema.  O foaie de catalog pentru 6R3P aveti? Vreau sa vad ce curent are nevoie pentru filament.  Am transformatoarele de alimentare gandite pentru 6 lampi 6R3P...

Da, vreau sa fac doua monoblocuri. Iese ceva mare de tot, cred ca va arata spectaculos.

Edited by Ovidanie

http://www.sovtube.com/tubes/303-6r3s-1.html

Filament la 6.3 si la 12.6

In mai multe locuri se da ca inlocuitor posibil GU 19.

Eu nu m-as complica cu asa multe tuburi, nu ar merge cate 2 buc paralel GU 50? Filamentele atunci tot la 12.6 ar fi alimentate. Total 8 buc pt stereo. 

Edited by Усилитель