Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cand ma uit la dvd(scart) se aude un zgomot de la cablu tv

Guest tranzistor21

Recommended Posts

Guest tranzistor21

Am o problema de care nu pot scapa de mai mult timp.Sunt Abonat la o fiirma de cablu tv , mi-am cumparat un dvd ,iar semnalul intra i tv prin mufa scart (de acum 2 ani) . Tot timpu cind dau drumu la dvd se aude un zgomot urat un difezooare (un UUUUUU urat ci continuu ) ,iar daca scot cablu tv acest zgomot dispare. Acum am cumparat un modulator audio video in speranta ca scap de sunetu urait, totu merge perfect pana cand conectez si cablu tv la modulator (de unde am ajuns la concluzia ca cablu tv e de vina ,iar pe deasupra se distorsioneaza si imaginea) . Rog sa imi spuneti si mie pot sa scap de acest sunet ???Precizez ca am incercat la 3 televizoare si face la fel, iar azi am pus si calculatoru si la fel face .eE normal acel zgomot, exista vreun filtru pentru asa ceva sau promlema e de la societatea de cablu. (sa stiu merg a OPC sau nu) mersi

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

postez aici si problema mea, poate ajuta cu ceva: am o camera de supraveghere color, care merge non-stop [filmeaza masina in parcare] insa cand bag antena de la cablul tv, apar dungi pe diagonala ce se deplaseaza incet..cand scot antena, este lacrima! cam la fel cu acel sunet la tine....

Guest tranzistor21

MaM iervatDeci sa revin cu noi amanunteToate sunt legate la impamantareAm facut rost de inca un dvd si un video si leam legat pe rand in urmatoru fel (leam legat pe rand)- video , calculator(tv-out+sunet) ,dvd la mufa scart (pe rand), la bagarea cablului tv in mufa apare zgomotul.- video , calculator(tv-out+sunet) ,dvd la modulator ,la conectarea cablului tv iarasi apare acalasi zgomot . Zgomotul asta disperant ni vrea sa dispara (+ distorsioneaza umpic imaginea). Am observat ca doar daca ating firu de ecranare de la cablu tv( deci nu firu din mijloc si cel care il inconjoara pe cel din mijloc ) la tv si modulator tot apare zcomotul.Lam pus la masa si tot degeaba.Deci cemi recomandati sa ffac sa scat de acest zgomote.probt pe 3 tv -uri

Guest tranzistor21

nu inca ,e o idee, dar inc erc maine daca nu sunt ocupat.cred ca ai dreptate ,problema vine de la amplificatoare , dar pe cei de la cable nu i intereseaza de problema mea( am facut odata reclamatie) Totusi exista reun filtru sa il pot mant6a sa scap de zgomotPLSMS

Zgomotul asta disperant ni vrea sa dispara (+ distorsioneaza umpic imaginea). Am observat ca doar daca ating firu de ecranare de la cablu tv( deci nu firu din mijloc si cel care il inconjoara pe cel din mijloc ) la tv si modulator tot apare zcomotul.Lam pus la masa si tot degeaba.

Bucle de masa prin ecranele cablurilor si/sau impamantari.
  • 2 weeks later...
Guest tranzistor21

MERSI tuturor pentru sfaturi inclusiv luidanb1974 ,unde solutia cu separarea galvanica functioneaza.Scuze de raspunsu cu intarziere dar am fost putin ocupat .