Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
norad

Scurgere ulei la motor - Fiat Doblo Panorama

Recommended Posts

Acum 2 ore, merck a spus:

Tu la reprezentanta Fiat ai fost insistent sau la alta reprezentanta?

Ca fapt divers, cineva cu un Fiat Bravo a avut nesansa sa aiba pe masina un motor cu un defect de fabricatie. Pana nu a dat in judecata reprezentanta nu a pupat motor nou. 

Skoda, insa ma gandesc ca orice marca are si dealeri mai seriosi / descurcareti pentru ca pana la urma orele de manopera si piesele sunt decontate prin garantie si inseamna bani in plus. Cutia si ambreajul schimbat s-a facut la 8k km ( 3 luni dupa achizite). Elementele pe care mi-au inlocuit ca s-au "exfoliat" cu siguranta au fost vandute ulterior pentru ca erau in stare destul de buna cu mici urme de uzura dar nimic exagerat. Cand am avut masina in service pentru ca a fost atinsa in parcare 1 saptamana au cautat ce surub mai pot inlocuii sa mai umfle facutra pentru asigurator, au schimbat tot ce putea fi schimbat pe botul masinii, elemente de design, faruri, proiectoare de ceata ( care cica erau zgariate, eu nu am vazut nici o zgarietura pe ele, sigur si astea au ajuns la vanzare dupa ). 

Idea este ca trebuie sa nimeresti un dealer mai descurcaret care sa si vrea sa depuna putin efort pentru ultimul banut pe care il poate obtine prin decontare fie pe garantie fie de la asiguratori.

Edited by Bandi Szasz

Acum 20 ore, norad a spus:

Am semnalat lucrul acesta. Mi-au zis ca e de la stilul de condus. Si mi-au spus ca scrie si in manualul utilizatorului despre consumul de ulei. Am pus poza.

Ce puteam / pot sa fac? Controlez nivelul cat mai des si completez daca e cazul. La masina asta am (aproape) in permanenta un recipient de ulei in portbagaj.

1633800826683.jpg

Ca să fac o glumă, motorul ăla ar trebui să fie interzis pe piața, cu 400ml la 1000km parcă este motor în doi timpi, incredibil ce nenorociri de motoare pot fabrica unii, înțeleg ca un motor să consume 400....1000ml in 10000km dar in 1000km!!!  Mai și specifică așa ceva în manualul mașinii! De râs...... motor eșec! 

La 09.10.2021 la 15:24, merck a spus:

Din ce stiu, doar Renault a acceptat sa repare pe banii lor TCe-ul 1.2 versiunea 2 chiar daca masinile iesisera din garantie, insa nu stiu daca si in Romania. La noi intodeauna este vinovat proprietarul. La VAG e jale cu unele motoare, faci plinul la ulei odata cu plinul la carburant.

Cand cumperi masina dealerul iti spune ca garantia este din bara in bara insa cand ai o problema .... ai dat-o in bara!

La VW se segmentează motoarele cu alți segmenți, au recunoscut că unele motoare au segmenții praf, în special la motoarele de 2l turbo benzină. 

Motoarele clasice duc cel putin 250Kkm benzina si Diesel, consumul de ulei este accidental la multe din ele insa asa se protejeaza constructorul de cost suplimentar.

Si da, scot 200Cp cu un consum echivalent cu un motor de 400Cp Otto.

La Wankel uleiul se injecteaza in camera de ardere direct altfel se cam termina segmentii urgent si consumul e pe la 1l la 1Kkm

Edited by Ion_Bumbu

La consumul de ulei e simplu, daca mergi normal cu o Mazda 7 la aprox 60KKm consumi cam 1,5l/1000Km, daca insa tragi de ea la blana, autostrada in Germania...sky is the limit! 1l/200Km consuma masina aia, consum de benzina...nu mai pomenesc.

Avea un cunoscut o astfel de masina, motorul parca era electric, asa frumos mergea.

Sus cred ca am gresit cind am spus ca este echivalent la 4 cilindri, in fapt pe rotor ai 3 explozii pe rotatie, ciclul motor tot la 120grade pe un rotor, ciclu motor la120 grade are un 6 in linie deci un birotor este echivalentul unei masini cu...12 cilindri!