Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
norad

Scurgere ulei la motor - Fiat Doblo Panorama

Recommended Posts

Va salut.

La minunata masina Fiat Doblo Panorama, benzina, din 2011 au mai aparut niste probleme, de data asta la motor. A aparut o bataie, un tăcănit, in principal atunci cand motorul este rece. Dupa o perioada de functionare, bataia dispare, dar nu tot timpul.

A crescut si consumul de ulei. Daca pana acum consuma 1L la 1000Km in oras (ati citit bine), acum consumul de ulei a crescut. 1L de ulei la 1000Km a consumat de la inceput, de cand am cumparat-o, de noua.

Am zis sa schimb uleiul, filtrul de ulei si de aer, ocazie cu care am observat ulei curs, amestecat cu praf, lipit pe sub motor si cutia de viteze.

Uleiul curge de undeva de sus, din partea dreapta a motorului (o fi capacul de culbutori?). O pata de ulei am sesizat si in partea din spate a motorului, la un capac cu inbus, diametral opus celui din fata. Nu stiu ce rol au aceste capace.

Motor 1.4 benzina, tip FIRE (Fully Integrated Robotised Engine).

Am pus poze si un clip video.

Vedere din fata:

1632595645997.jpg

Detaliu poza fata:

1632595645980.jpg

Poza spate:

1632595645964.jpg

In clipul video se aude bataia, cat si faptul ca motorul nu merge regulat:

La 25.09.2021 la 21:38, norad a spus:

O pata de ulei am sesizat si in partea din spate a motorului, la un capac cu inbus, diametral opus celui din fata. Nu stiu ce rol au aceste capace.

1632595645980.jpg

Poza spate:

1632595645964.jpg

Se folosesc (se scot si in loc se infileteaza niste suruburi) pentru a bloca arbori cu came cand se schimba distributia.

81R9oQd2kPL._AC_SL1500_.jpg

Cele doua "suruburi" din partea stanga jos se infileteaza in locul dopurilor (capac cu imbus).

Daca pe la ala din spate iti curge, scoate-l pune un snur de silicon reintz si strange inapoi. Siliconul il pui la baza surubului.

s-l300.jpg

Motorul tau desi este identic cu T-Jet-ul de 1,4 litri papa ulei de nou. 

Edited by merck

Eu as curata toata zona si apoi as vedea unde incepe din nou sa curga. Nu-i greu sa schimbi garnitura (care arata ca mai jos). Daca vrei sa o faci singur la coltul blocului pot sa-ti dau si cuplul de strangere (doar blocul este din fonta deci in aluminiu ai sanse sa strici filetul). 

55194045-conta%20(1)-1000x1000.jpg

D_NQ_NP_2X_713931-MLA44838685644_022021-

Va multumesc.

O sa incep cu etansarea capacelor rotunde (cele cu inbus), cu silicon Victor Reinz.

Incep sa fac legatura cu uleiul ce se prelinge, cu schimbatul distributiei acum vreo doi ani la un service auto.

1l ulei / 1000km...... ăla nu este motor, dacă mașina a fost cumpărată de nouă, de ce nu ai insistat la service cu garanția? Este anormal acel consum de ulei. 

Edited by Rammstein

Din ce stiu, doar Renault a acceptat sa repare pe banii lor TCe-ul 1.2 versiunea 2 chiar daca masinile iesisera din garantie, insa nu stiu daca si in Romania. La noi intodeauna este vinovat proprietarul. La VAG e jale cu unele motoare, faci plinul la ulei odata cu plinul la carburant.

Cand cumperi masina dealerul iti spune ca garantia este din bara in bara insa cand ai o problema .... ai dat-o in bara!

Acum 9 ore, Rammstein a spus:

1l ulei / 1000km...... ăla nu este motor, dacă mașina a fost cumpărată de nouă, de ce nu ai insistat la service cu garanția? Este anormal acel consum de ulei. 

Am semnalat lucrul acesta. Mi-au zis ca e de la stilul de condus. Si mi-au spus ca scrie si in manualul utilizatorului despre consumul de ulei. Am pus poza.

Ce puteam / pot sa fac? Controlez nivelul cat mai des si completez daca e cazul. La masina asta am (aproape) in permanenta un recipient de ulei in portbagaj.

1633800826683.jpg

Pai la 10mii cand se face de obicei schimbul de ulei mai bagi un ,,schimb'' ?

Nu mi se pare in regula ,nici Dacia nu consuma atat ..

La Focus 1,6  a scazut la jumatate intre semne dupa 11k

Edited by dan-a2

Acum 6 ore, merck a spus:

Cand cumperi masina dealerul iti spune ca garantia este din bara in bara insa cand ai o problema .... ai dat-o in bara!

Depinde de dealer si cat de insistent poti fi. La mine au dat baietii jos cutia l-au verificat si au schimbat si ambreiajul totul pe garantie ca m-am plans ca agata cutia cand schimbi in marsarier ( nu era o treaba constanta dar avea momente cand opunea rezistenta mai mare). La ultima revizie cand am fost pe la iei i-am batut la cap ca s-au cam exfoliat elementele invelite in material ( imitatie / piele sintetica ), cand mi-au inapoiat cheia dupa revizie mi-au zis sa revin peste 2 zile ca au comandat elementele care s-au exfoliat si le schimba pe garantie :rade:.

Acum 9 ore, norad a spus:

1633800826683.jpg

Eu il intrebam pe dobitocu' ala de la reprezentanta: Bai handicapatule, cu 400 grame de ulei la 1000km crezi ca iei ITP-ul pe bune intr-o tara din vest??? Nu iese euro 4 in veci cu asemenea consum. 

Dar na, in Romania se inchid ochii la ITP.

Acum 14 ore, Bandi Szasz a spus:

Depinde de dealer si cat de insistent poti fi.

Tu la reprezentanta Fiat ai fost insistent sau la alta reprezentanta?

Ca fapt divers, cineva cu un Fiat Bravo a avut nesansa sa aiba pe masina un motor cu un defect de fabricatie. Pana nu a dat in judecata reprezentanta nu a pupat motor nou.