Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cumpăr doze cu ac pentru pick-up

Neagu Raul

Recommended Posts

• 1 month later...
  • Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu pe vremuri - sfarsitul anilor 80, cand se mai gaseau VK4302 - lipeam fire la pinii lui 4302, cu o pensa chirurgicala prinsa de pin, la radacina, sa nu se infierbante cristalul si faceam o bila din guma de mestecat....potriveam firele si potriveam si doza. Electric e perfect compatibila, chiar canta mai bine ca originalul....

Azi si 4302 e greu de gasit in stare buna - chiar daca sunt NOS, in cutie, daca au stat in frig sau umezeala, cristalul se deterioreaza, am avut asa ceva in cutie sigilata....buna de aruncat la gunoi. Macar acul era ok...singura sansa e sa gasiti asa ceva tinuta de amatori in apartament, stocurile pastrate ierni la rand in depozite neincalzite sunt inutile....chiar daca unii fac bani cu asta.

Daca aveti drum prin Arad, spuneti-mi din timp si poate gasesc una SH care mai canta - ma refer la 4302. Am si un 311 pe undeva, dintr-un pickup luat pentru motor, habar n-am in ce stare e...dar acul e rupt si nu stiu daca merge ala de la 4302. Ace am sigur, noi, dar tre sa le caut...avea userul usiliteli cred (are numele scris cu chirilice), daca mai are, puteti vorbi cu dumnealui. Poate mai are si doze care merg.

Si a propos de 200 de lei...eu am un pickup Telefunken in aceeasi stare si nu ma indur sa dau nici macar 140 pe o doza...ceva Unitra compatibila. Am dat 60 de lei pe agregat, perfect functional altfel...

Acum 16 minute, carageae a spus:

Daca aveti drum prin Arad, spuneti-mi din timp si poate gasesc una SH care mai canta

Vineri merg la Timișoara de la 3 și sâmbătă de la 3 sunt în Arad, orice doză e bună dacă doriți să îmi dați îmi spuneți în privat un preț sau dacă v-ar interesa ceva la schimb (transformatoare etc.)