Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
yo8tot

Probleme cu posta romana

Recommended Posts

Cind am aratat calatoriile unui colet, mai in gluma, mai in serios (Pitesti-Bucuresti-Cluj-Alba-Sebes), am iscat rumoare. Salariile la posta sunt mici, asa ca nimeni nu se inghesuie la munca grea, pe mai nimic. Luna de luna, am probleme cu Posta. Trebuie sa stau la cozi interminabile (un singur ghiseu, la care se primesc si se elibereaza colete, se primesc pensii, alocatii si ajutor social, scrisori recomandate de la intreprinderile din oras. Aici e belea, vine unul cu 15 -20 de recomandate si te intrebi de ce naiba nu mai pleaca de la ghiseu. Program e de lahuza, 8 -16) pentru un petic de hirtie, recte cuponul de pensie. Asta in epoca internetului!!!

Cu FAN curier m-am impacat bine. E drept, are niste tarife cam mari, dar prefer un leu in plus, cu colet adus la usa, decat sa stau o ora, la posta. Nu va ginditi la posta ....aia!

Faliment o sa dea posta, inaintea curieratului! Nici serviciul Factaj, la posta Romana, nu merge chiar OK.

Inca una de la posta Romana. Autentic. Se pune un colet in Alba, pentru Sebes. 15 km intre orase. Pachetul a fost pus la posta, luni, 22 nov. Azi e joi, si nu a sosit. Explicatia primita de la ghiseu: coletul se duce intâi la...Cluj! Reveniti pe saptamâna viitoare. Da, ruta pe care o banuiesc este: Alba-Cluj-Alba-Sebes! Rapid si eficient.

Acum 4 ore, yo8tot a spus:

Iarasi am probleme cu posta ... trebuie sa primesc un colet extern care apare ca a ajuns in Bucuresti pe 18 octombrie. De atunci se pare ca s-a intepenit acolo. Am facut doua reclamatii si nu s-a intamplat nimic. Nu am mai vazut pana acum intarzieri asa de mari!

Eu am unul ajuns la BSI Bucuresti in data de 14 octombrie, de atunci si pana azi (adica timp de 6 saptamani!) nu s-a miscat de-acolo...

Acum 20 minute, icar a spus:

Inca una de la posta Romana. Autentic. Se pune un colet in Alba, pentru Sebes. 15 km intre orase. Pachetul a fost pus la posta, luni, 22 nov. Azi e joi, si nu a sosit. Explicatia primita de la ghiseu: coletul se duce intâi la...Cluj! Reveniti pe saptamâna viitoare. Da, ruta pe care o banuiesc este: Alba-Cluj-Alba-Sebes! Rapid si eficient.

Parca la firmele de curierat nu-i la fel. Recent am primit un colet de la Galati in Buzau prin Sameday, a ajuns in tranzit la Sibiu.

Asa procedeaza chiar si la firmele mari de curierat international, pachetele se centralizeaza in depozitele regionale pentru sortare si expediere.

La fel cum daca trimiti vecinului un pachet, acest pachet e preluat si dus la depozitul firmei de curierat (care poate fi aflat la sute de km distanta) si de acolo este trimis innapoi catre vecinul aflat la 10 metri de tine, astfel pachetul parcurgand sute km pentru o distanta intre expeditor si destinatar de numai 10m.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines