Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Offtopic OL


audio1984

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am deviat cam mult de la subiect , cu privire la măsurătorile curenților cu voltmetrul , mai bine lăsăm lucrurile așa cum au fost stabilite de la începuturi . Nu de alta , dar vine vreun alt începător și crede că poate măsura curentul cu voltmetru și tensiunea cu ampermetru . Deci dacă avem niste reguli să rămânem la ele 

Curentul - Se măsoară cu ampermetrul

Tensiunea - Se măsoară cu voltmetrul

De asemenea atenție la curentul alternativ și continuu precum și la tensiunea alternativă și continuă ! Sunt reguli ce trebuie respectate , atât pentru siguranța aparatului de măsură dar și a celui care îl folosește !!! :evil3:

Link spre comentariu

@UDAR Nu sunt stăpânul a nimic aici , eu am dat doar un sfat de la un începător pentru începători , asemenea artificii pot induce în eroare și pot duce la evenimente nedorite și asta nu-i ok ! Repet nu-s stăpân peste nimic aici pe forum .

Editat de audio1984
Link spre comentariu
1 oră în urmă, icar a spus:

Mare Savant, hotul cu un pacat, pagubasul cu zece!

Pe de alta parte, cu voltmetrul, daca vrei, poti masura si inaltimea. Sau o piatra e buna de ciocan sau pila.

Bună ziua ! Nu am putut să nu reacționez la faza asta  tare de tot faza cu voltmetrul , am râs de unul singur .:ras: multa sănătate ! 

Link spre comentariu

@dumitrumy Bună ziua ! Am găsit trei acumulatori de la un laptop Asus , însă sunt goale și știu dacă se mai pot reâncărca in ideea că poate sunt  "terminați" și nu știu dacă se mai pot regenera (nu știu dacă se mai pot incarca , n-am incercat inca) când am ceva timp pun poze . Multă sănătate ! 

Editat de audio1984
Link spre comentariu
Acum 22 minute, Marian a spus:

dar la fel se subantelege la ce ne referim si cand spunem gresit "grila" referindu-ne la pinul "gate" al unui mosfet ori IGBT, cand corect este poarta.

Grila a ramas in limbaj de la tuburi:

GRÍLĂ, grile, s. f. 1. Electrod în formă de sită sau de spirală, intercalat între anodul și catodul unui tub electronic sau între alți doi electrozi, prin deschiderile căruia poate trece un flux de electroni sau de ioni;

si s-a perpetuat si la mosfet. 

 

Acum 43 minute, ratza a spus:

Open Loop / Open Leads e mult mai intuitiv decît Overload.

Si eu sunt tot de aceeasi parere. Daca am terminalele in aer cum pot sa vorbesc de Overload? 

Sunt de acord ca OL = Overload in cazul de mai jos la Fluke:

Acum 50 minute, Marian a spus:


OLeev.png

pentru ca scrie clar daca semnalul de masurare este mai mare decat scala selectata. E logic sa apara in acest caz OL.

 

 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări