Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sharky

Insonorizare auto E class w211 2002-2009

Recommended Posts

M-am apucat de ceva vreme de un proiect: insonorizarea cazanului

https://www.clubmercedes.ro/forum/discutii-generale/my-car-mercedes-benz/44176-e240-w211-rejuvenation-in-progress/page27

Pe scurt jos tot de pe masina, bitum pe podea, pe usi, pe tavan, sub banchete, diverse modele, mai gros pe podea, cel mai subtire si usor pe tavan, in usi mediu, stp silver.

PE tavan si in usi STP accent 6, izolant termic, si ceva absortie de sunet mai face si el. PEste minet cofrat si stp biplast.

Mici bucati de minet puse in usi peste izollantul termic, ca sa mai taie din hauiala

Polita spate deocamdata doar am captusit-o cu material mai vad ce fac in rest.

Vine dotata oricum cu spuma de fabrica.

Oale spate, deocamdata le-am tras in portbagaj un strat de bitum stp silver, nu stiu daca are rost sap un mai gros, pare cam solid materialu.

Nici nu stiu ce sunete ies din ele, dar as zice ca peste 500Hz, deci bitumu nu prea ajuta.

Deocamdta mai bagat niste fonomin.

Pareri, sfaturi din experienta, e primul meu proiect de asa ceva.

PE oale si in portbagaj oare ce sa pun?

tratament final.jpg

image_144652.jpg

image_144656.jpg

spectru ciocanit tratat vs netratat.jpg

IMG_20210827_0019386.jpg

IMG_20210825_0058170.jpg

IMG_20210824_1507498.jpg

biplast vs biplast x2 vs minet + biplast.jpg

image_144520.jpg

Progres si evaluari dupa 2 luni de umblat cu cazanul.

Zgomotul acum intra proponderent prin geamurile laterale si e zgomot de banda larga. Podeaua e clar mult mai silentioasa si acum e astupata de zgomotul din geamuri.

Ca test am dat o tura cu fonomin pus peste sticlele laterale si diferenta e majora.

Tot din acest motiv nu putem vb de chedere defecte deoarece in acel caz tot s ar fi auzit zgomot si cu si fara fonomin.

Portbagajul e doar pe jumatate facut va urma sa fac oale spate candva dar nu ma astept la mari minuni.

Plafonul si usile le am facut aproape degeaba. Rezultate sunt dar sunt umbrite de zgomotul dinspre geam.

Deci daca vreti sa va apucati de asa masina incepeti prin a cauta niste geamuri duble. Se gasesc mai rar, dar se gasesc.

Ce mai am de gand e sa caut material fonoabsorbant dedicat contra aripilor, sa mai taie din zgomotul produs de cauciucuri. Probabil din dezmembrari de pe alte masini.

Acum 40 minute, Sharky a spus:

Ce mai am de gand e sa caut material fonoabsorbant dedicat contra aripilor, sa mai taie din zgomotul produs de cauciucuri. Probabil din dezmembrari de pe alte masini.

Daca ai sta in Spania ar merita investitia (aia nu folosesc pneuri de iarna), dar la noi stai lejer cu pneurile de iarna 5-6 luni pe an si pneurile de iarna scot un zgomot .... mai ales cand sunt noi :57.