Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce înseamnă ,,OL,, pe afişajul multimetrului DT9208 ?


Postări Recomandate

Acum 1 oră, audio1984 a spus:

.... Nu știu ce model e , doar că are 4 digiți iar fără nimic pe testere , la diode și Ohmetru îmi indică OL , bun e și chinezesc nu e făcut de vreo firmă cunoscută . Multă sănătate !

Deci nu e nici cel din titlul inițial, ulterior modificat după ce ti-am atras atenția, nici cel din primul mesaj?

Si zici ca nu postezi la misto? O poza cu multimetrul se poate?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

La aceste aparate, in opinia mea, este ceva gresit in design. Adica, domeniul tensiunilor alternative este scris cu albastru, iar domeniul curentilor alternativi este scris cu alb si invers, tensiunea continua cu alb iar la curent continuu cu albastru. Nu era mai bine daca pentru curentul si tensiunea alternativa se folosea alb, sa zicem, si pentru tensiune si curent continuu, albastru?

Link spre comentariu

@icar Da ar fi fost mai bine , dar cum e Made In China nu ar trebui sa ne mire . Adevărat , un cod de culori pentru V și A in DC și AC dar așa fac chinezii , totul pe dos !

Multă sănătate !

Acum 9 minute, Stefan a spus:

@audio1984 al tau e un model mai noi, chinezul probabil a schimbat clonele de ICL7106 cu altceva.

Al meu seama cu asta https://www.youtube.com/watch?v=1cAvw1eFXYI& (parca cele doua butoane de power si hold erau orizontale).

Probabil e mai nou  , al meu are pe orizontala butoanele de power și hold dar ce mai chinezul e chinez și așa fac ei treabă  , al  dumneavoastră cum va arăta indica , OL sau 1 ? 

Multă sănătate !

Editat de audio1984
Link spre comentariu
On 8/27/2021 at 11:00 AM, Mitica M. said:

OL=open loop (din engleza) adica tradus mot-a-mot: bucla deschisa

 

On 8/27/2021 at 12:02 PM, validae said:

Asta se face afişând la unele litera ,,I,, de la ,,Infinity,, iar altele ,,OL,, de ,,Over Limit,,.

 

Gresit amandoi...

 

OL inseamna "over load" iar "I" nu este litera "i" si cifra "1".

Link spre comentariu

Asa se intampla cand nu ne documentam, facem supozitii...

 

OL.png

 

 

Masurarea de rezistente si de diode se face injectand un curent constant prin componenta si masurand caderea de tensiune, si sursele de curent constant considera suprasarcina circuitul deschis, adica invers fata de scurtcircuitul de la sursele de tensiune.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări