Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Stabo M-12

Recommended Posts

multumesc mariand, dar demult m-am lasat de CB, acum am autorizatie, transceiver de scurte cu tot cu CB, stabo m-12 il pastrez ca piesa de colectie.intre timp am facut rost si eu de swr/powermetru, are cam 0,5W, nici liniarul nu l-a putut deschide.

Apropo de CB,nici eu nu folosesc banda decat cand am nevoie in special pe drumurile patriei cand intanlesc convoaie de tiruri si ii rog sa-mi faca loc pentru depasiri,este foarte utila in trafic chiar si in Bucuresti,de la taximetristi auzi rapid zonele blocate (doar pe receptie).
  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

este foarte util, taximetristii nu sunt in CB, pt ei iti deblochezi la emisie o portabila in 2m si poti vorbii discret :freaza: desi n-am incercat.....inca nu am masina

Gresit,in Bucuresti sunt nenumarati taximetristi in CB,folosesc banda pentru a discuta intre ei.In banda de 2m folosesc o portabila Icom T7H Sport care are receptie de la 74MHz-950MHz (varianta adusa din SUA care are emisie 144MHz-148MHz + banda de 220MHz,440MHz) si cu care ascult cam orice,incepand cu radioamatori,politie,pompieri,salvare..... :da